کشتی سی واچ در  مدیترانه، جنوری ۲۰۱۹. عکس: رویترز
کشتی سی واچ در مدیترانه، جنوری ۲۰۱۹. عکس: رویترز

۴٧ مهاجر کشتی امدادی " سی واچ" یکشنبه شب ١٩ می در جزیره لامپدوسا پیاده شدند. این اقدام بعد از آن صورت گرفت که کشتی یاد شده در نزدیکی جزیره لامپدوسا توسط پولیس مالی ایتالیا ضبط شد. ورود مهاجران به لامپدوسا عصبانیت شدید ماتئو سالوینی، وزیر داخله ایتالیا را برانگیخت.

کشتی سی واچ  که متعلق به یک سازمان امدادی آلمانی است و با پرچم هالندی فعالیت می‌کند روز یکشنبه با حکم دادستان سیسیل توسط پولیس مالی ایتالیا ضبط شد. بر بنیاد حکم دادستان، ۴٧ مهاجر سوار بر این کشتی به خشکه انتقال یافتند تا پولیس بتواند کشتی را تحت کنترل قضایی قرار دهد.

ماتئو سالوینی، وزیر داخله راست افراطی ایتالیا از انتقال مهاجران به لامپدوسا از طریق تلویزیون آگاهی یافت و به شدت عصبانی شد. او از حکومت ایتالیا پرسید چه کسی برخلاف نظر شخصی او که با پیاده شدن مهاجران مخالفت کرده بود، چنین تصمیمی گرفته است.

لویجی دی مائو، رهبر گروه ائتلافی جنبش پنج ستاره در پاسخ به سالوینی گفت با ضبط کشتی سی واچ توسط دادگاه، پیاده شدن مهاجران به خشکه یک امر حتمی بوده است.

همزمان با این اختلاف نظر در داخل حکومت ایتالیا بر سر مهاجران، صدها نفر نیز روز یکشنبه در شهر فلورانس علیه حضور ماتئو سالوینی در یک کارزار انتخاباتی، تظاهرات کردند. در این تظاهرات مخالفان با نیروهای پولیس درگیر شدند.

ماتئو سالوینی روز یکشنبه انتقاد کمیساریای حقوق بشر سازمان ملل متحد از طرح تشدید قوانین ضد مهاجرت در ایتالیا را رد کرد و گفت « خنده دار است که یک نهاد بین المللی که میلیاردها دالر هزینه برای مالیه دهندگان ایتالیایی دارد می‌خواهد به ایتالیا درس بشر دوستی بدهد.»

ماتئو سالوینی با ارائه لایحه جدیدی میخواهد صلاحیت ممنوع کردن ورود کشتی‌های مهاجران به ایتالیا را به وزارت داخله واگذار کند تا به این ترتیب شخصاً در این رابطه تصمیم بگیرد.

این لایحه همچنین کشتی‌های امدادی را مجبور خواهد کرد در بدل هر مهاجری که در ایتالیا پیاده خواهند کرد بین ٣٥٠٠ تا ٥٥٠٠ یورو جریمه پرداخت کنند.


 

در همین زمینه