"فرانتکس" نخستین ماموریت اش را در بیرون از قلمرو اتحادیه اروپا عملی می‌کند.
"فرانتکس" نخستین ماموریت اش را در بیرون از قلمرو اتحادیه اروپا عملی می‌کند.

آژانس محافظت از مرزهای اتحادیه اروپا (فرانتکس) تیم‌هایی را در آلبانیا به هدف حمایت از پولیس در مبارزه با مهاجرت غیرقانونی گماشته است. این نخستین ماموریت فرانتکس در بیرون از قلمرو اتحادیه اروپاست و بروکسل به آن "تغییردهنده بازی" عنوان داده است.

فابریس لجری، رئیس آژانس حفاظت از مرزهای خارجی اتحادیه اروپا (فرانتکس) روز سه شنبه گفت، پولیس آلبانیا «شانه به شانه» با نیروهای گارد مرزی از سراسر اتحادیه اروپا در مرزهای کشور با یونان گزمه خواهد زد.

این نخستین بار است که "فرانتکس" در یک کشور همسایه اتحادیه اروپا گارد مرزی مستقر می‌کند و در آن جا با نیروهای پولیس عملیات مشترک را نیز انجام می‌دهد.

مامورین "فرانتکس" تحت رهبری یک سرپرست آلبانیایی سعی خواهند کرد که جلو ادامه سفر مهاجران غیرقانونی که در تلاش رسیدن به اروپای غربی از مسیر بالقان اند را بگیرند.

دیمیتریس اوراموپولوس، کمیسار مهاجرت اتحادیه اروپا در مراسمی که به همین مناسبت در تیرانا برگزار شده بود، از این ماموریت ستایش کرد.

او در این مراسم  که ادی راما، نخست وزیر آلبانیا میزبان آن بود، با اشاره به نام این ماموریت گفت: «این گونه بازی واقعا تغییر داده می‌شود و با این گام تاریخی، این منطقه به اتحادیه اروپا نزدیک تر می‌شودمسیری که پناهجویان در تلاش اند با استفاده از آن خود را به اروپای غربی برسانند.

تغییرات بیشتر در آینده نزدیک

آلبانیا علاقه زیاد به بهبودبخشی روابطش با بروکسل دارد. این کشور امیدوار است که مذاکرات برای عضویت‌اش در اتحادیه اروپا ماه آینده آغاز شود.

در مقابل، مقام های اتحادیه اروپا می‌خواهند در آستانه انتخابات پارلمانی موضع شان را در خصوص مهاجرت، کاملا مشخص کنند.

بحران مهاجرت که نقطه اوج آن در سال ۲۰۱۵ بود، باعث تقویت احزاب ضد مهاجرت و عوام‌گرا در سراسر این اتحادیه شد. صدها هزار تن از طریق بالقان در غرب اروپا، در آن سال پناه جستند.

"فرانتکس" می‌خواهد که با ۱۶ موتر گزمه و یک موتر دیگر که مجهز به تجهیزات دید در شب است، از کشورهای اتحادیه اروپا ۵۰ افسر به آلبانیا بفرستد. افزون بر این ماموران اتحادیه اروپا این اختیار را خواهند داشت که با قاچاق انسان و مواد مخدر و دزدی موتر مبارزه کنند.

به گفته لجری، به نیروهای گارد مرزی در آلبانیا برای انجام ماموریت شان اختیار کامل داده شده است.

کمیسیون اتحادیه اروپا توافق های مشابهی را آماده کرده است که با بوسنیا، مقدونیه شمالی، مونته نگرو و صربستان به زودی اجرایی خواهند شد.

همه این کشورها عضو اتحادیه اروپا نیستند و در مسیر موسوم به بالقان قرار دارند که مهاجران از افریقا، آسیا و خاورمیانه از آن استفاده می‌کنند.

کمیسیون اتحادیه اروپا با نشر یک بیانیه گفت، استقرار "فرانتکس" در آلبانیا «توانایی آژانس را برای فعالیت در همسایگی اتحادیه اروپا تقویت می‌کند و هم‌زمان همسایگان را به اتحادیه اروپا نزدیک تر می‌سازد


 

در همین زمینه