وزیر عدلیه آلمان فدرال از ممنوعیت اعطای شهروندی برای متقاضیان چند همسره استقبال کرد.
وزیر عدلیه آلمان فدرال از ممنوعیت اعطای شهروندی برای متقاضیان چند همسره استقبال کرد.

دو فراکسیون حزبی در پارلمان آلمان فدرال خواستار این اند که اعطای شهروندی این کشور به کسانی که چند همسر دارند، ممنوع شود. حالا وزیر عدلیه آلمان فدرال نیز از این طرح استقبال کرده است.

کاتارینا بارلی، وزیر عدلیه آلمان، از ابتکار فراکسیون پارلمانی احزاب دموکرات مسیحی و سوسیال دموکرات آلمان برای ممنوعیت سریع شهروندی برای افرادی که بیش از یک همسر دارند، استقبال کرد. او به خبرگزاری آلمان گفت که این فراکسیون ها می‌خواهند یک پیش نویس را به بوندستاگ یا پارلمان فدرال آلمان ارائه کنند، «فکر می کنم راه درست است.»

پیش از این هورست زیهوفر، وزیر داخله آلمان این ممنوعیت را در یک پیش نویس اصلاحات قانون تابعیت گنجانیده بود. اما پیش از تصمیم کابینه، این بند با برخی دیگر اصلاحات در نظر گرفته شده، از سوی وزارت داخله حذف شده بود.

وزارت عدلیه توضیح داد که این اتفاق نیفتاد، زیرا به صورت عمومی در این رابطه مخالفت وجود داشت. زیهوفر و بارلی روی این تفاهم کردند که به مساله پس گرفتن شهروندی آلمان از جنگجویان دوتابعیته داعش اولویت بدهند و مسایل دیگر بدون بررسی‌های بیشتر به تعویق انداخته شد.

هرگاه یک فرد متاهل بار دیگر با یک فرد دومی ازدواج کند، در آلمان مجازات در پی دارد. حالا وزیر عدلیه آلمان گفته است که ممنوعیت اعطای تابعیت برای افراد دارای بیش از یک همسر منطقی است.

همچنین ایالت‌های آلمان نیز خواستار ممنوعیت شهروندی آلمان برای کسانی شده اند که بیش از یک زن دارند. مونیکا هاینولد، وزیر مالیه ایالت شلسویگ هولشتاین گفته است، باید اطمینان حاصل شود که «ارزش‌های دموکراتیک ما بنیاد اعطای شهروندی به مهاجران و پناهجویان باشد.»

گرچه تا کنون تنها موارد اندکی وجود داشته که در آنها اعطای تابعیت به دلیل چند همسری مورد اختلاف بوده است. با این حال در آینده می‌تواند این موارد بیشتر شود، چرا که پناهجویانی از بعضی از کشورهای مبداء مهاجرت مانند سوریه، عراق و افغانستان آمده اند و در این کشورها چند همسری رواج دارد. طبق قوانین اسلامی یک مرد می‌تواند هم‌زمان چهار زن داشته باشد، اما زنان مسلمان اجازه دارند هم‌زمان تنها یک شوهر داشته باشند.

برگرفته از دویچه وله

 

در همین زمینه