احزاب پوپولیست و ملیگرا در برخی از کشورهای اتحادیه اروپا مانند ایتالیا و فرانسه پیروزی های قابل توجهی داشته اند.
احزاب پوپولیست و ملیگرا در برخی از کشورهای اتحادیه اروپا مانند ایتالیا و فرانسه پیروزی های قابل توجهی داشته اند.

بر اساس آمارهایی که تاهنوز منتشر شده اند، آرای احزاب سبزها و عوام‌گرا در انتخابات پارلمانی اتحادیه اروپا نسبت به گذشته افزایش یافته است. به باور آگاهان، بیم آن وجود دارد که حضور احزاب عوام‌گرا سیاست‌های مهاجرتی اتحادیه اروپا را تحت تاثیر قرار دهد.

افزایش شمار رای دهندگان در انتخابات اتحادیه اروپا نسبت به انتخابات پیشین که در سال ۲۰۱۴ برگزار شد، غیرمنتظره بود.

تقریبا ۵۱ درصد از ۴۰۰ میلیون رای دهنده واجد شرایط آرای شان را به صندوق انداختند که به این ترتیب شمار آن ها در مقایسه با انتخابات قبلی ، ۸ درصد افزایش یافته است.

اعتراض ها علیه عملکرد سیاستمداران در برابر تغییرات اقلیمی، نوجوانانی که به رسم اعتراض به تغییرات اقلیمی به مکتب نمی روند و لزوم دفاع از اتحادیه اروپا در برابر گروه هایی که نظر مثبتی به آن ندارند، شمار قابل توجهی از شهروندان اروپایی را به پای صندوق های رای کشاند. 

در نتیجه این انتخابات احزاب بزرگ تضعیف شدند. در حالی که احزاب عوام گرا و سبزها نسبت به گذشته آرای بیشتری کسب کردند. 

احزاب پوپولیست و ملیگرا که عمدتاً مخالف سیاست های مهاجرتی اتحادیه اروپا اند، در برخی از کشورهای اتحادیه اروپا مانند ایتالیا و فرانسه پیروزی های قابل توجهی داشته اند. اما کرسی هایی که آن ها مجموعا در نتیجه این انتخابات به دست آورده اند، کمتر از آن چه است که انتظار می رفت. براساس نتایجی که تاهنوز اعلام شده، این احزاب در مجموع ۱۵۰ کرسی به دست آورده اند، اما این کرسی ها در میان سه بلاک مختلف تقسیم شده اند.

نتایجی که حزب راستگرای «بدیل برای آلمان» (ای اف دی) کسب کرد، آنگونه چشمگیر نبود. اما آن ها در ایالات زاکسن و براندنبورگ از حزب محافظه کار دموکرات مسیحی آلمان پیشی گرفته و در جایگاه نخست قرار گرفتند.

در ایتالیا، حزب لیگا نورد (اتحادیه لیگ شمالی) به رهبری ماتئو سالوینی، وزیر داخله این کشور بیشترین آرا را به دست آورد و در فرانسه حزب راستگرای «اجتماع ملی» به رهبری مارین لوپن، از حزب «ان مارش» امانوئل ماکرون، رئیس جمهور این کشور، پیشی گرفت و بزرگترین قدرت شد.

احزاب بزرگ میانه در تعداد بسیاری از ۲۸ کشور عضو اتحادیه اروپا برای حفظ جایگاه شان در میان رای دهندگان تقلا می کنند. در حالی که احزاب لیبرال، طرفدار محیط زیست و دست راستی قدرت بیشتری به دست آورده اند. 

یانیس امانوئیلیدیس، متخصص علوم سیاسی از "مرکز سیاست اروپایی" در بروکسل هشدار می‌دهد که احزاب طرفدار اروپا ۸۰ درصد چوکی‌های پارلمان را در اختیار گرفته‌اند. او می‌گوید: « پوپولیست‌های راست به عنوان یک گروه در مجموع آنطور که انتظار می‌رفت قوی نشدند. ما از قبل می‌دانستیم که آنها اکثریت را به دست نخواهند آورد. این گروه احتمالا ضعیف‌تر از آن است که ما فکر می‌کردیم 

انتخابات پارلمانی اروپا در سال ۲۰۱۹: توزیع ۷۵۱ کرسی در میان احزاب اروپایی

در ایتالیا راست‌های هم‌گروه نخست‌وزیر ماتو سالوینی، بیشترین آرا را کسب کرده‌اند.

در فرانسه حزب مارین لوپن، سیاستمدار شناخته‌شده جناح راست بیشترین آرا را کسب کرد. مکرون نهایت تلاش خود را کرد که وزن سیاسی حزبش را در ترازوی قدرت بالا ببرد و از پیش افتادن مارین لوپن و حزبش جلوگیری کند اما موفق نشد. 

ناظران می‌گویند در بسیاری از ۲۸ کشور اروپایی تاکنون احزاب بزرگ میانه ضعیف‌تر شده‌اند، لیبرال‌ها، سبزها و احزاب دست راستی اما قوی‌تر. در پارلمان آینده اروپا محافظه‌کاران و سوسیال دموکرات‌ها به عنوان ائتلاف بزرگ غیررسمی دیگر اکثریت سابق را نخواهند داشت. آنها باید احتمالا با لیبرال‌ها و شاید سبزها فراکسیون تشکیل دهند. 

تشکیل یک اکثریت چپ میانه با ائتلاف چپ‌ها، سوسیال دموکرات‌ها، سبزها و لیبرال‌ها از نظر محاسباتی نمی‌تواند عملی باشد. اکثریتی از راست‌های میانه نیز عملی نیست چرا که دموکرات مسیحی‌ها در هیچ حالتی حاضر نیستند با ناسیونالیست‌ها و پوپولیست‌های راست ائتلاف کنند. 

سرلیست لیبرال‌ها به دویچه‌وله می‌گوید: «از حالا اوضاع پیچیده می‌شود چرا که هیچ حزبی بدون کمک احزاب دیگر اکثریت ندارد. در روزهای آینده این که چه کسی با چه کسی حرف می‌زند جالب خواهد بود

این که با آرایش جدید احزاب و فراکسیون‌های پارلمان اتحادیه اروپا چه تغییراتی در سیاست‌های مهاجرتی این اتحادیه وارد خواهد شد و این که این سیاست‌ها چه پیامدهایی را برای مهاجران در پی خواهد داشت، با گذشت زمان روشن می‌شود.


 

در همین زمینه