در جریان بحران مهاجرت شمار زیادی از خبرنگاران نیز در آلمان پناهده شدند
در جریان بحران مهاجرت شمار زیادی از خبرنگاران نیز در آلمان پناهده شدند

به گفته کارشناسان، ادغام خبرنگارانی که به آلمان فرار کرده اند، کماکان دشوار است. بسیاری از خبرنگاران مهاجر نیز این اظهارات را تایید می کنند.

کریستوف درایَر از سازمان «گزارشگران بدون مرز»، روز سه شنبه طی یک گردهمایی تحت عنوان «خبرنگاری در تبعید» گفت، در رسانه های آلمانی میزان موانع زبانی بسیار بالا است. اما همکاران خارجی بیشتر از گذشته در جامعه مطرح هستند. 

درایر حضور خبرنگاران مهاجر در آلمان را برای این کشور ارزشمند خوانده و افزود که با کمک آن ها می توان با دقت بیشتری متوجه تخطی از موازین حقوق بشر بود. 

رمی العاشق، نویسنده و خبرنگار سوریایی اعلام کرد او گرچه یک پناهجو به شمار می آید، اما خود را در درجه اول یک خبرنگار احساس می کند. او گفت که پس از ورودش به آلمان این امکان را داشته که برای تعداد زیادی از رسانه ها کار کند. اما موضوع اصلی این نوشته ها قصه زندگی خودش بوده است و امکان کار به عنوان خبرنگار برای رسانه های آلمانی تا به حال ایجاد نشده است. العاشق در حال حاضر برای مجله فرهنگی آلمانی عربی موسم به (FANN) می نویسد. 

امین میلی در سال ۲۰۰۹ پس از (گذراندن) مجازات زندان از آذربایجان به آلمان فرار کرد.  او طی سال های ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۹ مدیرعامل پلت فورم انلاین «میدان تی وی» بود. به گفته میلی او با این صفحه که مدیریت آن از برلین انجام می شود، به حدود ۲۰ درصد از مردم آذربایجان دسترسی دارد. 

باشانا ابی واردن، خبرنگار منتقد دولت سریلانکا که در سال ۲۰۰۶ از آن جا به آلمان فرار کرد، اعلام کرد که او هنوز هم احساس می کند «در سالن انتظار» است و در حال حاضر از نظر او هیچ شانسی برای بازگشت (به دنیای خبرنگاری) وجود ندارد. ابی واردن از ده سال پیش بدین سو به همراه خبرنگاران دیگر یک سایت خبری برای سریلانکا را مدیریت می کند. 

لئون ویلِمس، مدیر سازمان هالندی برای خبرنگاران به نام «آزادی مطبوعات به طور نامحدود» (Free Press  Unlimited) گفت که با وجود محدودیت های آزادی مطبوعات در بسیاری از کشورها، حمایت از رویاها و تخیلات خبرنگاران منتقد دولت کماکان ارزش دارد. حتی در ایران هم از طریق انترنت امکان دستیابی به رسانه های خارجی وجود دارد. به گفته ویلمس، اعتراضات در سودان به طور قطعی توسط رسانه های خارجی حمایت شد.


 

در همین زمینه