در سال‌های پسین شماری از شرکت های صنعتی آلمان با کمبود کارمندان فنی روبرو شده اند.
در سال‌های پسین شماری از شرکت های صنعتی آلمان با کمبود کارمندان فنی روبرو شده اند.

در یک کار تحقیقاتی جدید سازمان همکاری اقتصادی و توسعه (OECD) آمده است که جذابیت آلمان به عنوان کشور مقصد برای نیروهای متخصص خارجی در حد متوسط است. اما این کشور برای گروه های دیگری از مهاجران به شمول دانشجویان خارجی از جذابیت بیشتری برخوردار است.

قرار است این کار تحقیقاتی امروز چهارشنبه در برلین معرفی شود. براساس این تحقیقات، آلمان در سلسله مراتب جذاب ترین کشورها برای نیروهای متخصص با مدرک لیسانس یا دوکتورا، در جایگاه دوازدهم قرار می گیرد. 

به گفته نویسندگان این کار تحقیقاتی، آسترالیا در این زمینه جایگاه نخست را از آن خود کرده است و به دنبال آن کشورهای سویدن و سویس قرار می گیرند. ایالات متحده امریکا درجایگاه هفتم قرار می گیرد. جایگاه آخر در میان ۳۵ کشور به ترکیه اختصاص یافته است. 

دراین کار تحقیقاتی شانس های پیداکردن کار، میزان درآمد، مالیات، امکانات موجود برای اعضای خانواده، شرایط سفر به کشور و اقامت، چشم اندازها برای آینده، وجود گروه های مختلف درجامعه و کیفیت زندگی بررسی شده است. 

استفانو اسکارپیتا، مدیر (OECD) برای کار و امور اجتماعی گفت: «برای نیروهای متخصص کاری سرعت صدور ویزا یک عامل مهم است. اما برای بسیاری از این اشخاص که از صلاحیت های بالایی برخوردار هستند، شرایط زندگی و امکانات برای شریک زندگی و فرزندانشان نیز اهمیت دارد». 

این کار تحقیقاتی با حمایت بنیاد برتلسمن (Bertelsmann-Stiftung) تدوین شده است و نشان میدهد که آلمان به عنوان کشور مقصد برای گروه های دیگر از مهاجران بالقوه جذابیت بیشتری دارد. در لیست (OECD) در مورد جذاب ترین مکان ها برای دانشجویان خارجی، آلمان پس از سویس و ناروی درجایگاه سوم قرار می گیرد. آلمان در سلسله مراتب بهترین کشورها برای صاحبان شرکت ها و کارآفرینان، در جایگاه ششم قرار می گیرد. دراین زمینه کانادا جایگاه نخست را از آن خود کرده است.


 

در همین زمینه