عکس آرشیف: پولیس فرانسه. عکس از رویترز
عکس آرشیف: پولیس فرانسه. عکس از رویترز

یک راننده کامیون رومانیایی که مهاجران از جمله افغان‌ها را در کارتن پنهان و به انگلستان انتقال می‌داد در دادگاهی در شمال فرانسه، به دو سال زندان محکوم شد.

به گزارش روزنامه‌ "لامانش لیبر" در شمال فرانسه، روز ١٥ می کارمندان امنیتی بندر ویسترام در کالوادوس از طریق ویدئو متوجه شدند که یک راننده، میان کامیون خود و کشتی بزرگ باربری که به انگلستان می‌رفت، به طور مشکوکی رفت‌و‌آمد می‌کرد. راننده یاد شده که بعدتر معلوم شد رومانیایی و ٣١ ساله است، همزمان با تیلفون موبایلش با کسی در تماس بود.

بعد از اینکه ماموران امنیتی کامیون را بررسی کردند تعدادی کارتن بازیچه برای کودکان را‌ یافتند که بزرگترین ‌آن‌ها حداکثر یک متر طول داشت. بعد از باز کردن دو سه کارتن ماموران امنیتی ٩ مهاجر افغان، ایرانی و روسی را از بین آن‌ها پیدا کردند.

بر بنیاد گزارش روزنامه لامانش لیبر، هر کارتن فقط دو سوراخ کوچک برای داخل شدن هوا داشت و مقداری بیسکوت، یک بوتل آب و یک کیسه پلاستیکی خالی برای هر مهاجر در آن‌ها گذاشته شده بود.

٣٠٠٠ تا ١٠٠٠٠ یورو برای هر مهاجر

مهاجران یافت شده در کامیون به پولیس گفتند هر کدام با درنظرداشت محل حرکت و مقصد نهایی در بندر پورت سموت در انگلستان، بین ٣٠٠٠ تا ١٠٠٠٠ یورو به چندین قاچاقبر پرداخته بودند.

بر بنیاد مکالمات تیلفونی که به دست پولیس افتاد، قاچاقبران مهاجران را از رومانیا حرکت داده و بعد از عبور از کشورهای آلمان و بلژیک، به شمال فرانسه انتقال داده‌اند.

دانیل ورگا، راننده کامیون که روز ١٧ می در یک دادگاه فوری در شهر کان حضور یافت جرم « انتقال مهاجران در شرایط ناشایسته برای کرامت انسانی» را پذیرفت. او گفت رئیس شرکت ترانسپورتی که یک هفته پیش به استخدام آن درآمده بود نیز در یک کامیون جداگانه، مهاجران را انتقال می‌داد.

دادگاه برعلاوه مجازات زندان، راننده رومانیایی را به ممنوعیت اقامت در فرانسه نیز محکوم و کامیون او را نیز ضبط کرد. 

در همین زمینه