پاپ فرانسیس در بیست و یکمین مجمع عمومی بین المللی کاریتاس در واتیکان | عکس: EPA / VATICAN MEDIA HANDOUT
پاپ فرانسیس در بیست و یکمین مجمع عمومی بین المللی کاریتاس در واتیکان | عکس: EPA / VATICAN MEDIA HANDOUT

پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیک های جهان به مناسبت روز جهانی مهاجرت و آوارگان که در ۲۹ سپتبمر سال ۲۰۱۹ تجلیل خواهد شد، گفت: مهاجران، آوارگان و قربانیان قاچاق انسان به «نماد طرد و محرومیت» تبدیل شده اند. او افزود، این نحوه نگرش نشان می دهد که زنگ های خطر انحطاط اخلاقی به صدا درآمده است و اگر ما جلوی رشد فرهنگ دورریختن را نگیریم، با این وضعیت در جوامع مان روبرو خواهیم شد».

رهبر کاتولیک های جهان در ادامه افزود، اگر این نحوه نگرش ادامه پیدا کند، «هرکس که با این هنجارهای تعیین شده برای صحتمندی فیزیکی، روحی و روانی و اجتماعی تطابق نداشته باشد، در خطر طرد و محرومیت اجتماعی قرار می گیرد».

ایتالیا و کشورهای دیگر اتحادیه اروپا به بحث و گفتگو راجع به انتخابات پارلمانی مشغول هستند. در برخی کشورها مانند ایتالیا، به قدرت احزاب ملی گرا و ضد مهاجر، افزوده می شود. بسیاری از مسیحیان کاتولیک نیز به این احزاب رای داده اند. 

در چنین شرایطی نیز، پاپ بر اصولش در مورد مهاجرت تاکید کرد و گفت نحوه نگرش ما دراین زمینه بازتاب دهنده میزان «بشردوستی» ما است. 

«مهاجران و پناهجویان نمادی از طرد و محرومیت هستند» 

پاپ در ادامه سخنانش گفت که «فقیرترین و محروم ترین اقشار جامعه» بهای این مناقشات و چند دستگی ها را در جامعه می پردازند و در دوران ما «بی تفاوتی جهانی شده است». او افزود: «مهاجرت ها، پناهجویان، اشخاص بی جا شده و قربانیان قاچاق انسان به نمادهای طرد و محرومیت تبدیل شده اند. در کنار این سختی هایی که آن ها به خاطر شرایط زندگی شان متحمل آن می شوند، به این افراد با دیده تحقیر و به عنوان منبع همه ناهنجاری اجتماعی نگریسته می شود.» 

رهبر کاتولیک های جهان در ادامه گفت، مشکل اصلی «فقط مهاجرت» نیست، بلکه بزرگترین مشکلی که ما با آن روبرو هستیم «شک و تردید و ترس های» خود ما است. از نگاه او این طرز فکر باعث می شود که «ما بردباری مان را از دست بدهیم ، ذهن مان بسته شود و حتی شاید بدون این که متوجه شویم نژاد پرست شویم.»

پاپ در ادامه سخنانش بر این اصرار کرد که در این جهانی که به طور فزاینده ای نخبه گرا است و در برابر قشر محروم جامعه بی رحم تر می شود، هیچ کس نباید از جامعه طرد و محروم شود. 

«کشورهای در حال توسعه منابع شان را به اتمام رسانده اند» 

پاپ فرانسیس گفت: «کشورهای در حال توسعه در حال اتمام بهترین منابع طبیعی و انسانی شان هستند. این منابع به مصرف بازارهای معدود و صاحب امتیاز رسیده اند.»  

جنگ ها فقط برخی از مناطق جهان را متاثر می کند. در حالی که سلاح های جنگی در کشورهای دیگری تولید شده و به فروش می رسد و این کشورها از پذیرش اشخاصی که به خاطر این مناقشه ها خانه و زندگی شان را از دست داده اند، خودداری می کنند.  

به گفته پاپ، رهبر کاتولیک های جهان «واکنش به چالش هایی که مهاجرت در حال حاضر در برابر ما قرار می دهد، می تواند در چهار واژه خلاصه شود: خوشامدگویی، محافظت، تشویق، ارتقا و ادغام.» 

او در ادامه گفت، احساس می کند  فقط مهاجران نیستند که از نظر صحتمندی و شرایط زندگی در معرض خطر قرار دارند، بلکه اینگونه خطرات همه انسان ها را تهدید می کند: «ما فقط راجع به آن ها صحبت نمی کنیم، این مساله به همه ما مربوط می شود و زمان حال و آینده خانواده بشری را در بر می گیرد». او افزود: «خدا از طریق آن ها ما را به ایمان آوردن فرامی خواند تا طرد و انزوای دیگران، بی تفاوتی و فرهنگ دور ریختن را به کنار بگذاریم و جهانی را بسازیم که «به طور فزاینده ای در انطباق با پلان خدا است.»  


 

در همین زمینه