عکس آرشیف: اخراج مهاجران از اتریش. عکس از پیکچر الیانس
عکس آرشیف: اخراج مهاجران از اتریش. عکس از پیکچر الیانس

روز سه شنبه ( ٢٨ می) ٢٥ مهاجر افغان از سویدن و ٢٠ تن دیگر از اتریش در یک هواپیمای مشترک به افغانستان اخراج شدند. ٢ افغان دیگر نیز که از بلغاریا اخراج شده بودند در این پرواز به افغانستان بازگردانده شدند.

افغان‌هایی که در اروپا در معرض اخراج قرار دارند در برخی موارد در پروازهای مشترک سازماندهی شده از سوی کشور‌های اروپایی به افغانستان برگردانده می‌شوند.

 یونس بلترام-لینه، سخنگوی پولیس سویدن در تماس با مهاجر نیوز تائید کرد که در یکی از این موارد ٢٥ مهاجر افغان از سویدن روز سه‌شنبه در یک پرواز مشترک میان سویدن، اتریش و بلغاریا به افغانستان فرستاده شدند. 

از سوی دیگر، احمد اکلیل خلیل، فعال امور مهاجران در سویدن به مهاجر نیوز گفت هواپیمایی که از سویدن پرواز کرده بود در یک توقف در اتریش ٢٠ افغان را از این کشور و بار سوم از بلغاریا  ٢ مهاجر افغان را به افغانستان انتقال داد.

 در میان مهاجران اخراج شده از سویدن بیشتر آن‌ها افغان‌های خردسالی بودند که در سال ٢٠١٥ در سویدن درخواست پناهندگی داده بودند اما به دلیل نداشتن مدارک هویت ( تذکره) درخواست شان رد شده بود. این پناهجویان هنگام اخراج بیشتر از ١٨ سال عمر داشتند.


 احمد اکلیل خلیل، از سرگذشت نعمت، یک مهاجر افغان به عنوان نمونه‌ای از رفتار مقامهای سویدنی با مهاجران افغان  یادآوری کرد.

دولت سویدن در سال ٢٠١٧ درخواست پناهندگی نعمت در این کشور را رد کرد و این مهاجر ٢۴ ساله را به افغانستان فرستاد در حالیکه به گفته احمد اکلیل خلیل « او با  یک زن سویدنی ازدواج کرده و منتظر یک طفل بود.»

اما مادلین سیدلیتز، وکیل مدافع در سازمان عفو بین المللی در سویدن به مهاجر نیوز گفت « ازدواج با یک سویدنی نمی‌تواند مانعی برای اخارج یک فرد باشد.»

سازماندهی پرواز‌های مشترک از سوی فرونتکس

به گفته مادلین سیدلیتز، پروازهای مشترک و هماهنگ شده برای اخراج مهاجران از چندین کشور امضا‌کننده پیمان دوبلین «یک امر رایج» است.

یونس بلترام-لینه، سخنگوی پولیس سویدن به مهاجر نیوز گفت این پروازها که به نام «عملیات هماهنگ شده برگشت یا Joint Return Operations» یاد می‌شوند، از سوی آژانس محافظان ساحلی و مرزی اروپا یا فرونتکس تمویل و هماهنگ می‌گردند. او تاکید کرد که این عملیات « قانونی و با قوانین سویدن و اروپا در مطابقت کامل هستند.»

به گفته آژانس فرونتکس، در اغلب موارد، دولت‌های عضو اتحادیه به صورت انفرادی عملیات برگشت مهاجران را به اجرا می‌گذارند اما در صورتی ‌که یک کشور چنین عملیاتی را برنامه ریزی کند و جای خالی در هواپیما داشته باشد می‌تواند آن « را در اختیار کشورهای دیگر بگذارد.»

در چنین صورتی، کشور یاد شده فرونتکس را در جریان می‌گذارد تا عملیات مشترک اخراج هماهنگ کند اما فراهم کردن مترجم و خدمات صحی برای اخراج شدگان را هر کشور به طور جداگانه به عهده دارد.
 

در همین زمینه