عکس آرشیف: تعدادی از مهاجران در حال عبور از مانش با یک کشتی لاستیکی، فبروری ٢٠١٩. عکس از پولیس دریایی مانش Twitter @premarmanche
عکس آرشیف: تعدادی از مهاجران در حال عبور از مانش با یک کشتی لاستیکی، فبروری ٢٠١٩. عکس از پولیس دریایی مانش Twitter @premarmanche

دادگاهی در شمال فرانسه، ملا امام ایرانی یک مسجد در حومه شهر "رُوان" را به جرم فراهم کردن کشتی‌های لاستیکی به مهاجرانی که می‌خواستند از کانال مانش عبور کنند و به انگلستان بروند، به ٣ سال زندان از جمله یک سال تعلیقی محکوم کرد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، هنگام اعلام حکم زندان فوری از سوی دادگاه، امام مسجد، که یک پناهنده سیاسی ایرانی در فرانسه است، بیهوش شد و دخترش نیز که همراه او بود، به گریه افتاد. دادگاه حکم ممنوعیت اقامت ٥ ساله در منطقه پا-دو-کاله را نیز برای ملا امام صادر کرد.

دخالت امام مسجد یاد شده در فروش کشتی‌های لاستیکی به مهاجران هنگامی آشکار شد که در شب‌های ٢٧ و ٢٨ مارچ گذشته پولیس تعدادی واسکت نجات، یک کشتی لاستیکی و تعدادی جاکت‌های تر شده را از ساحل "اسکل" در شمال فرانسه پیدا کرد.

ماموران تحقیق به زودی به کمک نمبر پلیت کشتی، صاحب اصلی آن را پیدا کردند که به آن‌ها گفت چند روز پیشتر کشتی را به یک مرد فروخته است. در گام بعدی پولیس موفق شد به کمک مکالمات تیلفونی، یک پناهنده ایرانی ٣٩ ساله و ملا امام در مسجدی در حومه شهر روان را ردیابی کند.

بیشتر بخوانید: دستگیری یک شبکه فروش کشتی‌‌های لاستیکی به مهاجران برای عبور از مانش

در جریان بازرسی، پولیس در منزل این فرد، دو کشتی، سه موتور و تعدادی واسکت نجات را پیدا و و بعدتر یک تن از همدستان ملا امام، یک سنگالی ٢٩ را نیز دستگیر کرد.

هردو متهم در جریان بازداشت به اتهامات وارده اعتراف کردند اما گفتند که برای یک فرد سوم به نام کمال کار می کرده‌اند. ماموران تحقیق تا کنون موفق نشده‌اند این فرد سومی را پیدا کنند.

به گفته پولیس، ملا امام و همدستش، در فاصله ما‌های دسمبر ٢٠١٨ و اپریل ٢٠١٩ هفت کشتی را خریداری کردند.

مهاجرانی که در دادگاه شرکت کرده بودند گفتند که در بدل کشتی‌ها تا ١٠ هزار یورو پرداخته‌اند اما ملا امام گفت از انتقال کشتی‌ها فقط ١٣٠٠ یورو سود برده است.

دادگاه همدست ملا امام را به ١٨ ماه زندان از جمله ٩ ماه تعلیقی محکوم کرد.  


 

در همین زمینه