مسیر بحیره مدیترانه برای مهاجرت های غیرقانونی خطرناک دانسته می‌شود.
مسیر بحیره مدیترانه برای مهاجرت های غیرقانونی خطرناک دانسته می‌شود.

از ماه جنوری امسال تا به حال دست کم ۵۱۹ پناهجو در مدیترانه جان باخته اند. بیش از نیمی از این افراد در سواحل میان ایتالیا و مالتا قربانی شده اند. در عین زمان، یونان مقصد اصلی مهاجرین بوده است.

رقم پناهجویانی که از طریق بحر وارد کشورهای اروپایی می‌شوند، در سال جاری به گونه چشمگیر کاهش یافته است. در پنج ماه نخست امسال، ۲۱ هزارو ۳۰۱ مهاجر و پناهجو وارد کشورهای عضو اتحادیه اروپا شده اند. در عین زمان سال گذشته، این رقم به بیشتر از ۳۲ هزار تن می‌رسید. این آمار را اداره بین المللی مهاجرت (آی او ام) ارایه کرده است.

هرچند آمار جان باختگان در این بحیره کمتر بوده، اما در مقایسه با رقم پناهجویانی که در این سال وارد این قاره شده اند، افزایش را نشان می‌دهد. از ماه جنوری تا اخیر ماه می امسال، دست کم ۵۱۹ نفر در مدیترانه قربانی شده اند. در دوازده ماه سال ۲۰۱۸، ۶۶۲ مهاجر و پناهجو جان های شان را در این بحر از دست داده بودند. 

به بیان دیگر، از ماه جنوری تا می سال ۲۰۱۹، از هر یکهزار پناهجویی که از طریق مدیترانه وارد اروپا شده اند، ۲۳ نفر آن قربان شده اند. 

مسیر مدیترانه از افریقا به ایتالیا یا مالتا، به گونه مشخص مرگبار است. هرچند بسیاری مهاجرین مسیرهای دیگر را در پیش می‌گیرند اما رقم بالایی از پناهجویان در این گذرگاه آبی جان می‌دهند. ۸۵ درصد از مهاجرین و پناهجویانی که از ماه جنوری تا ماه می سال روان به اروپا رسیدند، از طریق جزایر یونان و اسپانیا آمده بودند.

اما بیش از نیمی از پناهجویان جان باخته، در راه رسیدن به مالتا و ایتالیا قربانی شدند. به این معناست که از هر ۱۰۰۰ نفر،۱۲۵ تن در این منطقه قربانی شده اند.

یونان آمار بلندی از تازه واردان را ثبت کرده است

برای پناهجویانی که در تلاش رسیدن به کشورهای اروپایی از طریق بحیره مدیترانه  اند، یونان محبوب تر از اسپانیا دانسته می‌شود. سال گذشته در مجموع ۱۰ هزارو ۲۰۰ مهاجر وارد یونان شدند که رقم آنان تنها در ماه می به دو هزارو ۴۸۳ تن می‌رسید. گزارش ها می‌رسانند که از آغاز سال روان تا پایان ماه اپریل، نزدیک به ۳۵۰۰ نفر از مسیر خشکه و مرز با ترکیه به این کشور آمده اند.

در این مدت، بیشتر از ۷۸۷۰ مهاجر از طریق بحر و بیشتر از ۲۱۰۰ پناهجو از مسیر خشکه و مرز با مراکش وارد اسپانیا شده اند.

اما تعداد پناهجویان وارد شده از طریق بحر به ایتالیا به  ۱۵۶۱ تن، به مالتا ۶۸۴ نفر و به قبرس ۹۸۰ تن رسیده است.  

سازمان ملل: افزایش قربانیان در بحر غیر قابل پذیرش است

موضوع اینکه آیا کشورهای اروپایی برای نجات جان مهاجرین در مدیترانه بیشتر تلاش کنند یا سازمان های غیردولتی اجازه یابند که این ماموریت را انجام بدهند، دیریست که بحث برانگیز می باشد.

فلیپو گراندی، کمیسار عالی سازمان ملل در امور پناهندگان در این اواخر گفته است: «نجات در بحر، در میان تمام اقدامات بشردوستی یک عمل نمونه‌ای است و کاهش توانایی برای نجات در بحر، حمله بر ضد فرهنگ و سنت اروپایی است.

گراندی در جریان فستیوال اقتصادی در شهر ترنتوی ایتالیا گفت: «تناسب مرگ و میر در بحر در مقایسه با کسانی که وارد [اتحادیه اروپا] می‌شوند، در حال افزایش است. این موضوع غیرقابل پذیرش است.»

او از نقش سازمان غیردولتی نجات در بحر دفاع نموده تاکید کرد که آنان "یک کار بسیار مهم را انجام می‌دهند."

 

در همین زمینه