عکس از آرشیف/ موج مهاجرت را در سال ۲۰۱۵ نشان می‌دهد.
عکس از آرشیف/ موج مهاجرت را در سال ۲۰۱۵ نشان می‌دهد.

در چهار ماه گذشته امسال بیش از ۲۰۶ هزار درخواست پناهندگی در کشورهای اروپایی ارایه شده است. در عین زمان سال گذشته این رقم به کمتر از ۱۸۰ هزار مورد می‌رسید.

بر بنیاد معلومات دفتر حمایت از پناهندگی اروپا(EASO)، رقم درخواست پناهندگی در کشورهای عضو اتحادیه اروپا در چهار ماه نخست امسال افزایش چشمگیر داشته است. در سال های گذشته، این رقم کاهش را نشان می‌داد.

اطلاعات این دفتر می‌رساند که از ماه جنوری تا اخیر اپریل امسال، حدود ۲۰۶ هزارو ۵۰۰ درخواست پناهندگی در کشورهای اروپایی ارایه شده است. گروه رسانه‌یی "فونکه" می‌نویسد که با توجه به آمار ۱۷۹ هزاری در زمان مشابه سال گذشته، حالا تا سطح ۱۵ درصد افزایش پدید آمده است. 

این رسانه علاوه می‌کند که تعداد درخواست پناهندگی شهروندان سوریه با هشت درصد کاهش نظر به سال ۲۰۱۸، هنوز هم در جایگاه نخست قرار دارد. در چهار ماه گذشته، تعداد آنان به ۲۰ هزارو ۳۹۲ تن می‌رسید. در این مدت، ۱۴ هزارو ۴۲ شهروند ونزوئلا هم در کشورهای اروپایی درخواست پناهندگی کرده اند. این کشور پس از سوریه در موقعیت دوم قرار دارد.

در رقم پناهجویان افغان افزایش ۳۶ درصدی در این سال دیده می‌شود که در چهار ماه نخست سال روان، اندکی بیشتر از ۱۴ هزار پناهجوی افغان در کشورهای مختلف اتحادیه اروپا، درخواست پناهندگی کرده اند.

پناهجویان کلمبیا با رقم بیشتر از هشت هزار تن در جایگاه چهارم جا گرفته اند. نظر به زمان مشابه سال گذشته، در آمار شهروندان کلمبیایی ۱۵۶ درصد افزایش رخ داده است.

هشدار سازمان ملل

کمسیاریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد اخراج گسترده پناهجویان به افغانستان را در حال حاضر «غیرواقع بینانه» خوانده و تنها «در موارد استثنایی» مجاز می‌داند. دومینیک بارچ، نماینده کمیسیاریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد در آلمان به روز یک شنبه گفت که اوضاع امنیتی افغانستان در ماه های اخیر بدتر شده است. از نظر این نماینده سازمان ملل متحد، «بازگشت دادن پناهجویان فقط در موارد استثنایی» باید انجام شود.

او گفته است که کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد در اصل اخراج به افغانستان را رد نمی‌کند. بارچ با اشاره به حملات تروریستی مکرر و نقض همواره حقوق بشر در افغانستان گفته است با این حال سیاستمداران باید به وضوح بدانند که «به چه کشوری این انسان ها فرستاده می شوند.» بارچ همچنان خواستار بررسی دقیق تصامیم در مورد اخراج پناهجویان شده است.

از جانب دیگر، سازمان حمایت از پناهجویان (پرو ازول) هم روز دوشنبه گذشته خواستار توقف کامل اخراج پناهجویان به افغانستان و سودان گردید. این سازمان همچنان از حکومت آلمان خواست که پناهجویان را به سوریه و عراق هم نفرستد.

mkg/aw (AFP, dpa, KNA, epd منابع:

 

در همین زمینه