پِدرو پناهجوی لبنانی است و در یونان به سر می‌برد.
پِدرو پناهجوی لبنانی است و در یونان به سر می‌برد.

سالانه هزاران مهاجر به یونان می‌روند و زندگی جدید را در این کشور آغاز می‌کنند. ماریانا کاراکولاکی با برخی از آن ها راجع به ترس ها و توقعات شان از اتحادیه اروپا گفتگو کرده است.

«جای زندگی برای پناهجویان همجنس‌گرا در اینجا نیست»

پِدرو هنرپیشه است و از لبنان فرار کرده است. او که مبتلا با ویروس "اچ آی وی" است، در کشورش احساس امنیت نمی‌کرد. اما به گفته پدرو «وضعیت در یونان هم خیلی بهتر نیست». بزرگترین نگرانی او آینده اش است: «حتی اگر من در یونان پناهندگی دریافت کنم، در زندگی من تفاوتی ایجاد نمی‌شود. این جا کار نیست و زبان یونانی بسیار دشوار است.»

کمک به دیگران

مانار در سال ۲۰۱۶ از سوریه پا به فرار نهاد. او در حال فراگیری زبان یونانی است و در عین زمان به عنوان مترجم برای سازمان غیردولتی «همبستگی حالا» کار می‌کند. مانار به دویچه وله گفت: «انسان باید در یونان به خود و خانواده اش رسیدگی کند. زمانی که من به کودکان یونانی فکر می‌کنم، چشم انداز خوب برای آینده شان ندارند. پس من که (سوریایی هستم) چه انتظاری می‌توانم برای خود در آینده داشته باشم.»

مبارزه با ملی گرایی و بحران اقلیم

فویووس از سال ۱۹۸۰ به این طرف در یونان زندگی می‌کند. او از رژیم سوریه فرار کرد و (در یونان) در رشته حقوق تحصیل می‌کند. حالا او به حیث ترجمان در مرکز پناهجویان موسوم به الکیونه کار می‌کند. فویووس در انتخابات محلی تسالونیکی نامزد شد. او می‌گوید:«مهم‌ترین چالش در برابر اتحادیه اروپا، گسترش ملی گرایی و تغییرات اقلیم است. فقر و بدبختی به ملی گرایی منجر می‌شود.»

اروپا برای همه!

صُحیب ۱۸ ماه پیش از منطقه کردنشین در عراق فرار کرد. او به هدف جبران خدمات کسانی که در آغاز برایش همکاری کرده بودند، می‌خواهد به گونه داوطلبانه با مهاجرین دیگر کمک کند. صٌحیب می‌گوید: «پس از جنگ جهانی دوم بسیاری از مردم به طور داوطلبانه برای بازسازی اروپا تلاش کردند. پیام من به رهبران کشورهای اروپایی این است: «اروپا را برای همه بسازید.»

نگرانی از گسترش نفوذ سیاستمداران راستگرا

فهیمه پناهجوی افغان است و از سال۲۰۰۴ به این سو در یونان به سر می‌برد. او هم به عنوان مترجم در مرکز الکیونه کار می‌کند. بزرگترین نگرانی او فاشیسم است: «بین سال های ۲۰۱۲ و ۲۰۱۴ سیاستمداران فاشیست در حکومت یونان قوی تر شده اند. ما به این خاطر مجبور به ترک شهر آتن شدیم. وضعیت در اروپا به خاطر افزایش تمایلات راستگرایانه و افراطی پیوسته بدتر می‌شود. هرگونه تلاشی (برای مبارزه با این وضعیت) بی فایده است.»

آینده نامطمئن

ملاز (نام مستعار) این فرد است و از سال۲۰۱۶ به این طرف با خانواده اش در یونان به سر می‌برد. پسرانش زبان یونانی را به سرعت فرا گرفتند، او به این خاطر تصمیم گرفت در این کشور بماند. ملاز به دویچه وله گفت: «من از قوی شدن گروه های راستگرا و افراطی هراس دارم [...] وضعیت در یونان بسیار دشوار است. اگر اتحادیه اروپا می‌خواهد پناهجویان را کمک کند، باید در راستای ایجاد شغل و گسترش امکانات آموزشی تلاش بیشتر کند.»

اتحادیه اروپا کمک نمی‌کند

باقر به عنوان نیروی کمکی در کودکستان به کار مشغول است. او از سال ۲۰۱۵ در یونان به سر می‌برد و باید به دلیل سیاست مهاجرت اتحادیه اروپا در این کشور مانده است. باقر می‌گوید: «انسان ها در این جا به کار و خانه نیاز دارند. اما یونانی ها شغلی ندارند، تا چه برسد به ما؟» هرچند باقر خوشبین است، اما فکر نمی‌کند که اتحادیه اروپا برای پناهجویان کمک کند.

جوامع اروپا در خطر

سه سال می‌شود که مجتبی در یونان زندگی می‌کند. او مکتب می رود و آرزو دارد که بازیکن فوتبال یا داکتر دندان شود. مجتبی هم فاشیسم را یک مشکل بزرگ دانسته می‌گوید: «احزاب دست راستی قوی تر می‌شوند و این برای جوامع خوب نیست. راستی های افراطی تصویر اروپا را از بین می‌برند.»


 

در همین زمینه