ایتالیا یکی از کشورهای مهم ترانزیت پناهجویان به شمار میرود
ایتالیا یکی از کشورهای مهم ترانزیت پناهجویان به شمار میرود

حکومت عوام‌گرای ایتالیا اعلام کرده که در آینده سازمان‌های کمک کننده‌ای را که پناهجویان را از آب‌های این کشور نجات می‌دهند، جریمه نقدی می‌کند. ایتالیا نمی‌خواهد که پناهجویان نجات یافته از مدیترانه را بپذیرد.

حکومت ایتالیا یک فرمان بحث‌برانگیز را تصویب کرد که بر اساس آن سازمان‌های مددرسانی که در مدیترانه پناهجویان را از آب نجات دهند، مکلف به پرداخت جریمه نقدی می‌شوند. کشتی‌های خصوصی نجات که در آب‌های ایتالیا سرگرم ماموریت اند در صورت عدم رعایت دستورالعمل دولت ایتالیا، باید از ۱۰ هزار تا ۵۰ هزار یورو جریمه بپردازند.

استقبال ماتئو سالوینی از این فرمان

بیشتر از هر کسی دیگر در عقب تصویب این فرمان، ماتئو سالوینی وزیر داخله و رهبر حزب دست راستی لیگ ایتالیا قرار داشت. او تلاش دارد تا سازمان‌های غیردولتی را از نجات مهاجران بازدارد. اخیراً او فعالیت‌ سازمان کمک‌رسان آلمانی "سی واچ" در آب‌های ایتالیا را منع کرد.

با این حال کاپیتان کشتی این سازمان به کمک مهاجران در آب‌های ایتالیا مبادرت ورزید. اکنون او با بازجویی در پیوند به "همکاری در زمینه مهاجرت غیرقانونی" مواجه است.

ماتئو سالوینی وزیر داخله و رهبر حزب دست راستی لیگ ایتالیا

انتقاد شدید سازمان ملل متحد

سازمان ملل متحد این فرمان را ناقض حقوق بشر خوانده و گفته که [این فرمان] "فضای خارجی‌ستیزی را در برابر مهاجران" بیشتر خواهد کرد و سازمان های کمک کننده را مجرم می‌شمارد.

ماتئو سالوینی از "گامی به جلو در راستای امنیت ایتالیا" سخن گفت. با این فرمان سالوینی قادر می‌شود تا مانع لنگرانداختن کشتی‌هایی در بنادر این کشور شود که مهاجران را در آب‌های مدیترانه نجات می‌دهند.

ایتالیا یکی از کشورهای مهم ترانزیت پناهجویان به شمار میرود. بیشتر پناهجویان از طریق کشور جنگ‌زده لیبیا به بنادر بحری این کشور می‌آیند. با وجود فعالیت‌ نیروهای نجات در آب‌های مدیترانه، صدها مهاجر در سال‌روان میلادی در این آب‌ها غرق شده اند.     

 

در همین زمینه