نمایی از فرودگاه رواسی شارل دوگل در شمال پاریس از داخل ساختمان محل نگهداری خارجیان. عکس از مهاجر نیوز
نمایی از فرودگاه رواسی شارل دوگل در شمال پاریس از داخل ساختمان محل نگهداری خارجیان. عکس از مهاجر نیوز

سازمان عفو بین المللی و "سیماد"، یک سازمان دفاع از مهاجران در فرانسه از نمایندگان پارلمان فرانسه درخواست کردند که با توافق اتحادیه اروپا و دولت افغانستان در مورد اخراج افغان‌ها به کشور شان مخالفت کنند. این در حالیست که کمیسیون امور خارجی پارلمان فرانسه لایحه‌ای را بررسی کرده است که به دولت فرانسه اجازه خواهد داد توافق اتحادیه اروپا با افغانستان را تائید کند.

لایحه‌ موافقت فرانسه با توافق اتحادیه اروپا با افغانستان، که در ماه فبروری ٢٠١٧ امضاشد، روز سه شنبه در کمیسیون امور خارجی مجلس نمایندگان بررسی شد و قرار است به تائید نمایندگان پارلمان برسد. بخشی از توافق اتحادیه اروپا با افغانستان به سیاست این اتحادیه درباره اخراج افغان‌های رد شده به افغانستان مربوط می‌شود و این توافق باید مورد تائید کشورهای عضو قرار گیرد.

 به گفته لولا شولمن، یک عضو سازمان عفو بین المللی در فرانسه « وضعیت در افغانستان برای غیرنظامیان همچنان فاجعه بار است» به گونه‌ای که « امن شمردن این کشور ناممکن است.»

او در ادامه گفت « برگرداندن اجباری افغان‌ها ]به کشور شان[ غیرقانونی و نقض آشکار اصلی است که هرگونه بازگرداندن یک فرد که نقض جدی حقوق او را در قبال داشته باشد، ممنوع می‌کند.»    

خانم شولمن تاکید کرده است که افغان‌های برگردانده شده به افغانستان با خطرات جدی و در اکثر موارد با وضعیت رقت بار اقتصادی، اجتماعی و روانی روبرو شده‌اند. او به عنوان نمونه از اخراج یک جوان افغان از آلمان در سال ٢٠١٨ یاد آوری کرد که به خودکشی او در اتاق هوتلش در کابل منجر شد.

در دو مورد دیگر، یک افغان اخراج شده از اروپا در یک حمله بزرگ در کابل زخمی و یک فرد دیگر نیز که از انگلستان اخراج شده بود در روستای زادگاهش در افغانستان کشته شد.

داوید روحی، یک عضو سازمان سیماد سیاست دولت فرانسه در مورد مهاجران افغان را مورد انتقاد قرار داده و گفت در سال ٢٠١٨ بیشتر از ٩٠٠ مهاجر افغان در فرانسه در بازداشتگاه‌های اداری جابجا شده بودند که از این رقم یک سوم آن‌ها حکم اجبار ترک خاک فرانسه به مقصد کشور شان را دریافت کرده بودند.

 داوید روحی، اقدامات فرانسه علیه مهاجران افغان دوبلینی را نیز مایه خطر برای این مهاجران خواند و گفت افغان‌هایی که از سوی فرانسه به کشورهای مانند آلمان یا اتریش برگردانده می‌شوند از سوی این کشور‌ها به افغانستان اخراج می‌گردند.

بر اساس توافق میان اتحادیه اروپا وافغانستان، کابل می‌توانست در مرحله ابتدایی دوساله برای اجرای توافق، با برگرداندن مهاجران افغان به این کشور مخالفت کند اما مقام‌های افغان تعهدات جدی‌تری را در این مورد به عهده گرفتند.

در گزارش کمیسیون امور خارجی پارلمان فرانسه گفته شده که بر اساس همین تعهدات، اتحادیه اروپا در سال ٢٠١٧ حدود ۴۴٥٥ حکم برگرداندن افغان‌ها به کشور شان را صادر کرده بود اما از این جمله ١٥١٩ نفر عملاً به افغانستان برگردانده شدند.

به همین ترتیب، در سال ٢٠١٨ رقم افغان ‌های اخراج شدنی از اتحادیه اروپا ۴۴١٥ تن اعلام شده بود که عملاً ١٥٠١ نفر از آنها به افغانستان برگردانده شدند.

گزارش می‌افزاید که از رقم اعلام شده در سال گذشته، فرانسه کمتر از ٢٠ افغان را به افغانستان اخراج کرده است و در نظر دارد در سال کنونی ( ٢٠١٩) اخراج افغان‌ها را افزایش دهد.

 


 

در همین زمینه

Webpack App