یک زن مهاجر در حال بایسکل‌رانی. عکس از#BIKEYGEES
یک زن مهاجر در حال بایسکل‌رانی. عکس از#BIKEYGEES

یکی از گروه‌هایی که در شهر برلین آلمان به مهاجران کمک می‌کند، برنامه‌های آموزش بایسکل‌سواری برای زنان مهاجر و پناهجوه را راه اندازی کرده است. هدف از این کار به دست‌آوردن اعتماد به نفس، تحرک و صرفه‌جویی در مصارف حمل و نقل عنوان شده است.

پیش از اینکه رقیه به آلمان بیاید او نمی‌توانسم بایسکل براند. او به عنوان یک زن در افغانستان حتی نمی‌توانست کوشش دوچرخه‌سواری را کند. رقیه می‌گوید: « آنان می‌گفتند اینکار برای کودکان درست است، اما برای زنان خوب نیست. او اظهار میدار زمانی که زنان را در آلمان دید که با بایسکل یا سرکار میروند و یا کودکان شان را انتقال می‌دهند، از خود پرسیده: « چرا من هم این را نکنم؟»

بعداً رقیه گروهی را پیدا می‌کند که در چارچوب پروژه " بایکی جیس" (#BIKEYGEES )به زنان بایسکل‌سواری را آموزش می‌دهد. او با کمک این برنامه دوچرخه‌سواری را یاد گرفته و اکنون برای سایر زنان مهاجر آموزش می‌دهد.

سیل جان یکی از زنان مهاجر دیگر اظهار میدارد: « اولین بار وحشتناک بود [...] من کاملا نا امید شده بودم، اما نمی خواستم رهاش کنم.» او اضافه می‌کند:«سپس من خودم تمرین کردم و موفق که ۱۰ یا شاید ۲۰ متر برانم. من فکر می‌کنم این عالی است. بالاخره می توانم دوچرخه سواری کنم. من خیلی افتخار می‌کنم.»

بایکی جیس" (#BIKEYGEES ) یکی از پروژه‌هایی است که برای کمک به مهاجران زن راه اندازی شده است

ویدیوی بایسکل‌رانی رقیه و سیل جان را اینجا تماشا کنید.

#BIKEYGEES در کنار اینکه برای زنان مهاجر و پناهجو بایسکل‌رانی را آموزش می‌دهد، همچنان سایر سرگرمی‌ها و فعالیت‌ها از جمله؛ باولنگ، بازی تینس، آشپزی و سفرهای کوتاه روزانه را نیز سازماندهی می‌کند. انیتا کروگر یکی از بنایانگذاران این گروه می‌گوید: « این برنامه اساسا شامل حال زنان توانمند و مستقل می‌شود.» از زمانی که او این پروژه را در سال ۲۰۱ با شماری از افراد رضاکار آغاز کرده، موفق شده که حمایت بنیاد "برنامه لاتری تلویزیونی" آلمان را به دست بیاورد. او اکنون دفتر و چند تن کارمند دارد که برای آنان پول می‌پردازد.

" بایکی جیس" (#BIKEYGEES ) یکی از پروژه‌هایی است که برای کمک به مهاجران زن راه اندازی شده است. تاهنوز این پروژه موفق شده که به کمک کارمندان رضاکارش برای ۶۳۰ بایسکل‌سواری را آموزش دهد. حتی سردی هوای برلین هم مانع بایسکل‌سواری زنان مهاجر نشده است. در جریان ماه نومبر که دمای هوا یک یا دو درجه بود، ۸۰ زن انتظار می‌کشیدند تا نوبت آنان برسد.

زنان مهاجر در حال ترمیم بایسکل. عکس از#BIKEYGEES

برنامه‌های آموزشی این سازمان مجانی و برای زنان و دختران ۱۴ ساله و بزرگ‌تر است. نه تنها پناهجویان بلکه سایر زنان که پیشینه مهاجرت را دارند و یا حتی در آلمان تولید شده اند، نیز می‌تواند از برنامه آموزشی بایسکل‌سواری این سازمان استفاده کنند.   

نشانی تماس برای زنان مهاجر و علاقمند بایسکل رانی:

اگر شما یک زن مهاجر و یا پناهجو هستید، در برلین زندگی می‌کنید و می‌خواهید که بایسکل‌رانی یاد بگیرید، می‌توانید به (#BIKEYGEES ) مراجعه کنید. در مورد زمان و سایر نیازمندی‌ها به این وبسایت مراجعه کنید.

روکین وند  یکی دیگر از گروه‌هایی است که در آن پناهجویان مشترکاً با باشندگان آلمانی شهر برلین بایسکل‌ها را ترمیم می‌کنند.  


 

در همین زمینه