کودکان مهاجر و بدون همراه در نزد خانواده هایی که سرپرستی آن ها را به عهده گرفته اند.
کودکان مهاجر و بدون همراه در نزد خانواده هایی که سرپرستی آن ها را به عهده گرفته اند.

صدها طفل به فضای پرمحبت و باثبات یک خانواده به گونه شدید در یونان نیاز دارند. برخی از این کودکان و نوجوان خوردسال، والدین شان را در مسیرهای خطرناک مهاجرت به اروپا از دست داده اند. آن ها تنها و آسیب پذیر اند نیازمند کمک می‌باشند. یک سازمان غیردولتی به نام «میتادراسی» برنامه ای را به هدف مراقبت و سرپرستی از این کودکان روی دست گرفته است. خانواده های واجد شرایط می‌توانند برای نگهداری از این کودکان تقاضا بدهند و آن ها را تا زمان مشخص شدن سرنوشت شان در نزد خود نگه دارند. سازمان نام برده می‌خواهد که کودکان و نوجوان خوردسال به این ترتیب در محیطی امن و پرمحبت زندگی کنند.

انوشه، ۱۶ ساله است و پس از ترک افغانستان، چند ماه پیش با خانواده اش در ترکیه سوار قایقی شد که به سوی یونان حرکت می‌کرد. تنها انوشه از این سفر جان سالم به در برد و به اروپا رسید.
خوشبختانه، تیمی از سازمان غیردولتی «میتادراسی» توانست به انوشه کمک کند و از طریق برنامه پیداکردن سرپرست برای کودکان مهاجر و بدون همراه او را به دست خانمی بسپارد که النا نام دارد و در آتن زندگی می‌کند.  
النا در وب سایت میتادراسی نوشته است: «انوشه نخست بسیار غمگین بود. او ساعت ها را در اتاقش می‌گذراند و دلش نمی‌خواست که غذا بخورد و یا صحبت کند. من او را برای قدم زدن به پارک بردم [...] و سعی کردم با او ارتباط برقرار کنم. به او عکس های زمان نوجوانی ام را نشان دادم و از انوشه خواستم که کلماتی به زبان خودش را به من بیاموزد. این جا بود که برای نخستین بار شاهد خنده او بودم، بعد به او پیشنهاد کردم که با هم از روی یک نسخه غذا بپزیم. انوشه را به برادرزاده کوچکم معرفی کردم که یک دستبند به او هدیه داد. انوشه به تدریج توانست دوباره لذت از زندگی را احساس کند و لبخند به لبانش بازگشت».
انوشه اکنون با یکی از نزدیکانش در کشور دیگری زندگی می‌کند، اما هنوز با النا در ارتباط است.

چگونه می‌توان به یک کودک پناهجو در یونان کمک کرد؟  

در سراسر اروپا هزاران کودک و نوجوان مانند انوشه هستند که خانواده های‌شان را در راه مهاجرت از دست داده اند و یا این که تنها مسافرت کرده اند.
به گزارش کمیساریای عالی سازمان ملل در امور پناهندگان (یو ان اچ سی ار) سال گذشته حدود ۱۱ هزار کودک بدون همراه در میان دست کم ۱۴۰ هزار پناهجویی بودند که به یونان، ایتالیا و اسپانیا رسیدند. در ماه می سال ۲۰۱۹، فقط در یونان ۳۷۸۸ کودک بدون همراه ثبت شدند. بسیاری از این کودکان که به اروپا می‌رسند، با محیط ناامن مواجه می‌شوند. آن ها شاید بی سرپناه باشند و یا در برخی موارد مجبور به اقامت در مراکز بازداشتیان و یا ادارات پولیس شوند.

برنامه متادراسی موسوم به «محافظت و سرپرستی کودکان بدون همراه و جداافتاده از خانواده» توسط یک سازمان خیریه در یونان تمویل می‌شود. از ماه اگست سال ۲۰۱۶ به این طرف، کمیساریای عالی سازمان ملل در امور پناهندگان از این برنامه حمایت می‌کند و کمیسیون اروپا نیز در تمویل آن سهم دارد.
این سازمان غیردولتی کودکان پناهجو و بدون همراه را به والدینی می‌سپارد که به نگهداری و سرپرستی از کودکان پناهجو علاقمند هستند.      Photo credit METAdrasi

چه کسی می‌تواند برای سرپرستی کودکان بدون همراه تقاضا بدهد؟

خانواده های یونانی به شمول زوج هایی که ازدواج نکرده اند، خانواده های تک سرپرست و خانواده های بدون فرزند می‌توانند برای نگهداری و سرپرستی از کودکان مهاجر تقاضا بدهند. شهروندان خارجی که از مدت ها پیش بدین سو به طور قانونی در یونان زندگی کرده اند هم می‌توانند برای این منظور تقاضا بدهند.
متقاضی سرپرستی کودکان مهاجر باید از نظر فیزیکی و روحی صحتمند باشد، از نظر مالی مشکلی نداشته باشد و سنش از ۳۰ سال بیشتر و از ۶۰ سال کمتر باشد. وقتی که میتادراسی برای یک کودک سرپرست مناسب پیدا می‌کند، باید اطمینان حاصل شود که این فرد دست کم ۱۸ سال و حداکثر ۵۰ سال بزرگتر از طفل نباشد.  

سرپرست کودکان مهاجر بدون همراه چه وظایفی دارد؟

از پدر یا مادر مسئول سرپرستی انتظار می‌رود که به طور روزمره به نیازهای کودک رسیدگی کند و در این زمینه مسئولیت کامل را به عهده بگیرد. افزون براین، فرد سرپرست باید محیط امن و باثباتی را در اختیار کودک یا نوجوان مهاجر بگذارد تا شخصیت او امکان رشد داشته باشد و بتواند به آرامی خود را با جامعه یونان مطابقت دهد.  
این که یک طفل چه مدتی در نزد سرپرست می‌ماند، به نیازهای او و جایگاه قانونی اش بستگی دارد.

برای برقراری ارتباط با میتادراسی جهت سرپرستی یک کودک آواره به این شماره یا ای میل تماس بگیرید:  
 ۰۰۳۰۲۱۴۱۰۰۸۷۱۷
Email foster@metadrasi.org
یا که به این وب سایت مراجعه کنید و فرمی را که آن جا ارائه شده، پر کنید:
https://metadrasi.org/en/campaigns/foster-care-for-unaccompanied-separated-children/ 

اگر در آتن به سر می‌برید، می‌توانید در جلساتی شرکت کنید که در چهارشنبه های نخست و سوم هر ماه ازساعت ۵-۴ بعد از ظهر در METAdrasi, Tavros, 7, 25 Martiou str راه اندازی می شود.

 

در همین زمینه