در پنج ماه نخست سال ۲۰۱۹، بیش از دوصد هزار مهاجر به افغانستان برگشته اند.
در پنج ماه نخست سال ۲۰۱۹، بیش از دوصد هزار مهاجر به افغانستان برگشته اند.

سازمان بین المللی مهاجرت گفته است که از آغاز سال روان میلادی تا حالا حدود ۲۰۵ هزار مهاجر افغان از ایران، پاکستان و کشورهای اروپایی به وطن شان برگشته اند.

سازمان بین المللی مهاجرت «آی او ام» در یک گزارش آماری گفته است که از آغاز سال ۲۰۱۹ میلادی حدود ۲۰۵ هزار مهاجر افغان از ایران، پاکستان و کشورهای اروپایی برگشته اند.

این سازمان گفته است که حدود ۱۸۲ هزار مهاجر از ایران و بیش از ۱۰ هزار مهاجر افغان از پاکستان به این کشور برگشته اند. به گزارش این سازمان در مجموع ۷۶۰ پناهجو نیز از اول جنوری تا هفته اخیر ماه می، از کشورهای اروپایی به این کشور برگشت کرده اند.

بیشترین تعداد بازگشت کنندگان از ایران

رضا باهر، سخنگوی وزارت امور مهاجرین و عودت کنندگان افغانستان به دویچه وله گفت که مجموعا ۲۰۵ هزار مهاجر از اول جنوری ۲۰۱۹ به افغانستان برگشته اند که بیشتر این مهاجرین از ایران آمده اند.

باهر توضیح داد: «حدود ۱۸۴ هزار نفر از ایران اند که از این میان ۱۲۰۰ نفر دارای مدرک بوده اند و حضور شان در آنجا قانونی بوده و داوطلبانه عودت کرده اند. ۱۸۱ هزار نفر بدون مدرک در ایران زندگی می کردند که نصف شان به گونه اجباری و نصف دیگرشان به گونه داوطلبانه ایران را ترک کرده اند

وزارت مهاجرین می‌گوید که ۴۰۰۰ مهاجر دارای مدرک و ۸۰۰۰ مهاجر بدون مدرک از پاکستان برگشت کرده اند. در مورد آمارهای ثبت شده در سازمان ملل متحد و حکومت افغانستان تفاوت‌هایی نیز دیده می‌شود.

در گزارش سازمان بین الملل مهاجرت آمده است که در همین دوره زمانی مجموعا ۷۶۰ پناهجو از کشورهای اروپایی به افغانستان برگشته اند. اما سخنگوی وزارت امور مهاجرین افغانستان گفت که در سال روان میلادی تا کنون از کشورهای اروپایی ۳۸۲ پناهجو به گونه اجباری اخراج شده اند و ۱۶۵ نفر به گونه داوطلبانه بازگشت کرده اند.

وزارت مهاجرین افزود که از ترکیه نیز ۱۲۰۰۰ نفر بازگشت کرده اند که همه آنها اسناد بازگشت داوطلبانه را امضا کرده و به افغانستان برگشته اند.

براساس آمار سازمان بین المللی مهاجرت، در سال ۲۰۱۸ میلادی نزدیک به ۸۰۰ هزار افغان مجبور به ترک ایران و بازگشت به افغانستان شده بودند. باهر گفت: «امسال نیز پیش بینی می شود که رقم مشابه سال ۲۰۱۸ را داشته باشیم.»

دلیل عمده بازگشت مهاجرین افغان از ایران فشارهای ناشی از تحریم های اقتصادی امریکا می باشد که سبب کاهش عواید کارگران افغان در ایران نیز شده است. در عین حال واحد پول ایران بعد از وضع تحریم های جدید در مقابل دالر امریکایی ارزش خود را به صورت بی سابقه از دست داده است که دلیل دیگر برای برگشت مهاجران افغان پنداشته می‌شود.

مهاجرین بازگشته از پاکستان بیشتر در ولایات ننگرهار و لغمان و مهاجرینی که از ایران بازگشت می‌کنند، در ولایات مرکزی، کابل، بلخ و هرات ساکن می شوند.

نشست چهارجانبه

به اساس معلومات وزارت امور مهاجرین و عودت کنندگان افغانستان قرار است یک نشست چهار جانبه میان افغانستان، ایران، پاکستان و ملل متحد در پاکستان برگزار شود. باهر گفت که این نشست در تاریخ ۳۰ جون به میزبانی پاکستان برگزار خواهد شد و هدف آن مدیریت مهاجرین افغان در دو کشور ایران و پاکستان و تنظیم برگشت داوطلبانه و تدریجی افغان ها از این دو کشور است.

وزارت مهاجرین افغانستان می‌گوید که حکومت افغانستان همه ساله برای بازگشت یک میلیون افغان هم در بخش توزیع کمک های بشری و ارائه خدمات انکشافی و شهری و هم برای ادغام سالم برگشت کننده ها آمادگی لازم را دارد. باهر گفت: «اگر آمار از یک میلیون هم بیشتر شود، ما پلان عاجل عملیاتی داریم.»

این مطلب پیش از این در صفحه رسانه همکار ما (دویچه وله) به نشر رسیده بود و پس از به روز رسانی حالا در صفحه انفومایگرانتس بازنشر گردید.


 

در همین زمینه