این مهاجران از سال ۲۰۱۴ و در حالی که سعی داشتند خود را طی سفری خطرناک با عبور از بحیره مدیترانه به اروپا برسانند، مفقود شده اند.
این مهاجران از سال ۲۰۱۴ و در حالی که سعی داشتند خود را طی سفری خطرناک با عبور از بحیره مدیترانه به اروپا برسانند، مفقود شده اند.

کشورهای کرانه ای مدیترانه می‌گویند که برای روشن شدن سرنوشت هزاران مهاجر گم شده در بحیره مدیترانه تلاش های بیشتر را انجام می‌دهند.

قبرس، یونان و مالتا در جریان نشست "کمیسیون بین المللی برای افراد گم شده" در شهر لاهه تعهد کرده اند که برای پیدا کردن نزدیک به ۱۸ هزارو ۵۰۰ فرد ناپدید شده، هم‌آهنگی های شان را سرعت می‌بخشند. این افراد در جریان عبور از بحیره مدیترانه گم شده اند.

ماتئو سالوینی، وزیر داخله این کشور که سیاست سختگیرانه ای را در قبال مهاجران در پیش گرفته، این بیانیه مشترک جدید را امضا نکرده است.  

بیشتر پناهجویانی که از جنگ در سوریه و مناطق دیگر به اروپا فرار می‌کنند، نخست وارد یکی از این چهار کشور (قبرس، یونان، مالت و ایتالیا) می‌شوند. 
روشن شدن سرنوشت این مهاجران برای خانواده های آنها بسیار مهم است. خانواده‌ها می‌خواهند بدانند که آیا این مهاجران زنده اند یا جان باخته اند. در صورتی که این افراد در مسیر راه قربانی شده اند، آیا مرگ شان مورد تایید قرار گرفته و اجساد شان پیدا شده اند یا خیر.  
ملکه نور از اردن که یکی از قدیمی ترین کمیساران کمیسیون بین المللی برای گمشدگان است، در مصاحبه با خبرگزاری فرانسه گفت: «ما پروسه ای را آغاز کرده ایم که از اهمیت زیادی برخوردار است.»
این عضو خانواده سلطنتی اردن گفت: «کمک به خانواده ها و جوامعی که اعضای خانواده های شان را در مناقشات از  دست داده اند، می‌تواند راهی برای دستیابی به حقیقت، عدالت و آشتی ایجاد کند و در صورت ممکن، زمینه پاسخگویی (عاملان این بی عدالتی ها) فراهم شود». 
این کمیسیون در پی مناقشات یوگوسلاویای سابق ایجاد شده و در ردیابی مفقودشدگان، از فن آوری پیشرفته «دی ان ای» به طور فزاینده ای استفاده می‌کند.  
کمیسیون نامبرده تا به حال در شناسایی ۷۰ درصد از ۴۰ هزار تنی که از سال های ۱۹۹۰ تا به حال در مناقشه های بالقان مفقود شده اند، موفق بوده است. ۹۰ درصد از حدود ۸ هزار تنی که در کشتار سربرنیتسا در سال ۱۹۹۵ کشته شدند، شامل این ارقام هستند.  
اما حالا این کمیسیون توجه اش را به یکی از بزرگترین فجایع انسانی سال های گذشته جلب کرده است: بحران مهاجرت که از سال ۲۰۱۴ تا به حال در خاورمیانه، افریقای شمالی و اروپا حاکم است. 
اجرای پلان ردیابی و شناسایی بهتر مهاجران گم‌شده که از مناقشات و دشواری های اقتصادی در خاورمیانه و افریقا فرار می‌کنند، سال گذشته در شهر روم، پایتخت ایتالیا آغاز شد. 
اما دیدار نمایندگان کشورهای جنوب اروپا این هفته در شهر لاهه، برای پیشبرد بهتر این پروسه بسیار مهم بود.
با این وجود نمایندگان این کمیسیون بین المللی خواهان کمک بیشتر برای ردیابی مهاجران مفقودشده هستند. آن ها بیشتر مهاجرانی را در نظر دارند که از جنگ سوریه فرار کرده اند، جایی که سرنوشت ۸۵هزار تن تا به حال نامعلوم است.   
برت کوندرز، وزیر خارجه هالند به خبرگزاری فرانسه گفت: «ما به این کشورها می‌گوییم که باید دست به کار شوند و دراین زمینه مسئولیت دارند. اما این کار به نفع شان هم هست.»
به گفته ملکه نور، کمیسیون نامبرده می‌خواهد برای مشخص کردن محل زندگی هزاران آواره که از جنگ های تلخ هشت سال گذشته فرار کرده اند، از کشورهای همسایه سوریه اجازه بگیرد. این اقدام شاید روزی به شناسایی جنایات جنگی کمک کند.  
او گفت، با جمع آوری و دسترسی  به این اطلاعات راجع به آوارگان، شناسایی «محل انجام جنایات جنگی را، پیداکردن گورهای دسته جمعی و محل زندگی خانواده ها و اقارب» آسان تر می‌کند. 
اما هدف درازمدت این کمیسیون بازگشت صدها هزار بیجا شده به محلات اصلی شان می‌باشد. ملکه نور گفت: «من یقین دارم که آینده ای پر از امیداری چندان دور است و ما با کمک های مان به طور تدریجی بسیاری از مهاجران و آوارگان را در اروپا دلگرم خواهیم کرد تا آن ها امید بازگشت به خانه را از دست ندهند ». 
 

در همین زمینه