گروه دیگر از پناهجویان اخراجی افغان به کابل رسید.
گروه دیگر از پناهجویان اخراجی افغان به کابل رسید.

هواپیمای حامل گروه جدیدی از پناهجویان اخراجی افغان که از آلمان حرکت کرده بود، صبح سه شنبه در میدان هوایی کابل نشست کرد. این پرواز در حالی صورت گرفت که روز گذشته سازمان حامی پناهجویان پروازول از آن به شدت انتقاد کرده بود.

مسئولان میدان هوایی کابل به خبرگزاری آلمان گفته اند که این هواپیما با ۱۱ پناهجوی اخراجی ساعت شش و نیم صبح به وقت محلی در کابل نشست کرد.

از شروع اخراج گروهی پناهجویان افغان در دسمبر ۲۰۱۶ به این سو این بیست و پنجمین پرواز بود. در ۲۴ پرواز قبلی مجموعاَ ۵۸۹ پناهجوی مرد از آلمان به افغانستان اخراج شده بودند.

این اخراج‌ها در حالی صورت می‌گیرد که گروه‌های حقوق بشری و ملل متحد گفته اند وضعیت امنیتی افغانستان برای بازگشت دادن مهاجران مناسب نیست. جنگ میان نیروهای دولتی با طالبان و گروه «دولت اسلامی» به شدت ادامه دارد که به صورت روزمره تلفات به جا می‌گذارد.

 همین دیروز سازمان حامی پناهجویان (پروازول) در آلمان از این اخراج‌ها به شدت انتقاد کرد و گفت که اخراج پناهجویان در کشور بحران‌زده شماره یک در سطح جهان باید متوقف شود.

گونتر بورکهارت، مدیر اجرایی این سازمان گفت: «واقعیت جنگی در افغانستان خودش مبین وضعیت است، اما نه کشته و زخمی‌ها و نه هم وضعیت فاجعه‌بار امنیتی "وزیران اخراج" سنگدل را [به توقف اخراج] متقاعد می‌سازد.»

براساس شاخص جهانی صلح، فعلاَ افغانستان کشور بحرانی درجه یک است و جای سوریه به عنوان ناامن‌ترین کشور جهان را گرفته است. پروازول گفته است: «هیچ روزی در ولایت‌های مختلف افغانستان بدون کشته و زخمی نیست؛ تنها در ۴۸ ساعت گذشته یک حمله انتحاری و درگیری‌ها بیش از ۳۰ کشته به جا گذاشته اند.»

پیش از این کمیساریای عالی ملل متحد در امور پناهندگان نیز نسبت به اخراج پناهجویان به افغانستان هشدار داده بود.

 


 

در همین زمینه