پیترو بارتولو که در ایتالیا از او به عنوان داکتر مهاجران یاد می شود، در انتخابات پارلمانی اروپا  که در ماه می برگزار شد، ۲۷۴ هزار رای به دست آورد.
پیترو بارتولو که در ایتالیا از او به عنوان داکتر مهاجران یاد می شود، در انتخابات پارلمانی اروپا که در ماه می برگزار شد، ۲۷۴ هزار رای به دست آورد.

پیترو بارتولو نخستین داکتری بود که به وضعیت صحی مهاجرانی رسیدگی می‌کرد که خود را به سواحل اروپا می‌رساندند. حالا ۲۷ سال از آن زمان گذشته و این داکتر ایتالیایی قرار است به حیث نماینده وارد پارلمان اروپا در بروکسل شود. اینفو مایگرانتس با بارتولو در لمپه دوزا دیدار کرد و با او راجع به سیاست ایتالیا در قبال کشتی های نجات مهاجران گفتگو کرده است.

پیترو بارتولو که در ایتالیا از او به عنوان داکتر مهاجران یاد می‌شود، در این کشور به عنوان نامزد حزب دموکراتیک (پی دی) که مواضع چپ میانه دارد، انتخاب شده است. او در انتخابات پارلمانی اروپا  که در ماه می برگزار شد، ۲۷۴ هزار رای را به دست آورد و به این ترتیب، از نظر کسب اکثریت آرا در جایگاه پنجم قرار گرفت. اما شمار اشخاصی که در لمپه دوزا، وطن بارتولو به او رای داده اند، بسیار معدود است.  
بارتولو اکنون چهار روز در هفته را در بروکسل می‌گذراند و برای شرکت در نخستین جلسه عام پارلمان اروپا که به تاریخ ۲ جولای برگزار می‌شود، آمادگی می‌گیرد. اما او در اخیر هر هفته به لمپه دوزا باز می‌گردد. این جزیره که ۲۲ کیلومتر مربع مساحت دارد نسبت به سیسیلی، به سواحل لیبیا و تونس نزدیک تر است. 
بارتولو به به تاریخ ۱۵ماه جون با ده مهاجر در عرشه کشتی دیدار کرد. برای دو زن حامله و سه فرد خوردسال در میان آنها به دلایل طبی اجازه خروج ازکشتی نجات سازمان «سی واچ ۳» داده شد.
این کشتی به تاریخ ۱۲جون بیش از ۵۰ مهاجر را در مقابل سواحل لیبیا از خطر غرق شدن نجات داد و به سوی سواحل لمپه دوزا به راه افتاد. اما حکومت ایتالیا به این کشتی اجازه لنگر انداختن نداد و ماتئو سالوینی، رهبر حزب راست افراطی لیگا نورد (اتحادیه شمالی) حکم جدیدی را برای جریمه سازمان های غیردولتی امضا کرد که مهاجران را در دریا نجات می‌دهند.  

پیترو بارتولو: هر زمانی که یکی از سازمان های امدادگر غیردولتی (ان جی او) مهاجران را نجات می‌دهد، سالوینی این نمایش را آغاز می‌کند. این در حالی است که این گونه کشتی ها روزانه به این جا می‌رسند و او هیچ چیز نمی‌گوید. سالوینی می‌گوید که بندرها مسدود اند، اما (این حرف درست نیست) و بندرها باز اند. روز شنبه او برای ده تن اجازه ورود به خشکه را داد و من امیدوارم که به باقی (سرنشینان کشتی هم) این اجازه را بدهد. سازمان غیردولتی و امدادگر «سی واچ» آن ها را نجات داد و حالا او (سالوینی) آن ها را خلافکار می‌خواند. سالیونی می‌گوید که «سی واچ» مهاجران را به خطر می اندازد. چنین ادعایی عین حماقت است. آن ها می‌خواهند «سی واچ» را مجبور کنند که این افراد را به لیبیا برگرداند. اما مهاجران از آن جا فرار می‌کنند و آن هایی که موفق می‌شوند دوباره راه بحر را در پیش می‌گیرند، در حالی که می‌دانند، با این اقدام زندگی شان را به خطر می اندازند.  

آیا وخامت وضعیت در لیبیا به پیمان بحث برانگیزی ارتباط دارد که مارکو مینیتی، وزیر داخله سابق ایتالیا، از حزب دموکراتیک (پی دی)، با ملیشه های قبال لیبیا و گارد ساحلی این کشور بسته است؟  
مینیتی کاری کرد که من از همان لحظه اول محکوم کردم و باعث شد که من از این حزب فاصله بگیرم، حتی در حالی که حالا من از طریق دیموس، یک حزب کوچکتر بخشی از حزب دموکراتیک به شمار می‌روم. مینیتی این مسیر را آغاز کرد و سالوینی از آن بهره می‌برد. من این اقدام را به شدت محکوم می‌کنم و هیچ‌گاه با آن موافقت نکرده ام. ما به خاطر یک اشتباه بسیار جدی گناه‌کار هستیم. به نظر من توافق با لیبیا به معنای ایجاد اردوگاه های کار اجباری در این کشور است.  

اروپا با توجه به حکم جدید امنیت ایتالیا چه می‌تواند بکند؟ 
حکم جدید امنیت برخلاف قانون اساسی است، همه موازین بین المللی را زیرپا می‌گذارد و باید لغو شود. من امیدوارم که بتوانم پس از آغاز به کار در پارلمان اروپا شرایط ایجاد دهلیزهای انسان دوستانه و کانال های قانونی را فراهم کنم، تا مهاجران دیگر راه خطرناک بحر را در پیش نگیرند و اروپا دیگر به مهاجرت به عنوان یک مساله عاجل و اضطراری نگاه نکند، بلکه به عنوان یک پدیده ساختاری.  
لگا نورد در انتخابات پارلمان اروپا  ۳۴ درصد از آرا را از آن خود کرد. تعداد آرایی این حزب از جزیره لمپه دوزا به  ۴۵ درصد می‌رسد. فقط  ۲۶ درصد از آن ها به طور علنی از این حزب طرفداری می‌کنند. 

در مورد نتایج این انتخابات چه می‌گویید؟ 
مردم لمپه دوزا می‌خواستند به این وسیله اعتراض کنند و به این وسیله می‌خواهند توجه دولت را به درخواست های شان جلب کنند. اما این جزیره که در طول ۳۰ سال گذشته بار مهاجرت را بر دوش کشیده است، در حقیقت به حال خود رها شده است. 
البته این نتیجه اندکی ناراحت کننده است. مردم لمپه دوزا هم‌شهری های من هستند، من کارهای زیادی برای آن ها انجام داده ام، خیلی زیاد. به هر حال من که به عنوان نماینده پارلمان اروپا انتخاب شده ام از این همین شهر هستم. من امیدوارم که آن ها این نوع اعتراض را به کنار بگذارند و پیام (دیگری) بفرستند.Photo: Ignacio Pereyraدر لمپه دوزا، جناح راست میانه توانست که ۴۵ درصد آرا را در انتخابات پارلمانی اروپا به دست آورد.

مهاجرت چقدر بر گزینه های انتخاباتی مردم تاثیر گذاشته است؟ 
لگا نورد این دشمن را ایجاد کرده است. آن ها یک دشمن پیدا کرده اند و با تکیه بر آن زمینه را برای ترساندن مردم و صحبت راجع به امینت آماده می‌کنند تا بتوانند ادعا کنند: «ما می‌توانیم از مردم در برابر این دشمن محافظت کنیم.» آن ها (سیاستمداران لگا نورد) می‌خواهند به این ترتیب سیاست های شان را با کسب رضایت مردم به پیش ببرند. ایجاد ترس، نادیده گیری و نفرت پراکنی منجر به تایید سیاست های این حزب می‌شود.  
مشکل مهاجرت نیست. ما راجع به اشخاصی صحبت می‌کنیم که باید به آن ها توجه ویژه ای داشته باشیم. همانگونه که من همیشه به آن ها (مهاجران) توجه داشته ام. ماتئو سالوینی و سیاستمداران دیگر مشکل مهاجرت را ایجاد کرده اند تا همه اقدامات و اعمال شان را توجیه کنند. این حزب می‌خواهد اروپا را تجزیه کند و مشکل در این جا است. اما در صورتی که اروپا ضعیف شود، از بین می‌رود.

ایتالیا تاریخ مهاجرت دارد، آیا این مساله فراموش شده است؟ 
ایتالیا کشور عجیبی است. ما در همه بخش ها دست آورد داریم: فن آوری، هنر، طراحی و محیط زیست. ما موفقیت ها را مدیون تبادل فرهنگی [...] می‌دانیم. هرکسی سهمی دراین زمینه داشته است و نتیجه آن ایجاد آن چیزی است که ما از آن به عنوان ملت ایتالیا یاد می‌کنیم. 
اما ما این مسائل را فراموش کرده ایم. همانگونه که این را هم از یاد برده ایم که خودمان هم زمانی مهاجر بودیم و تمام جهان را به اشغال خود درآورده ایم: ارژنتاین، ایالات متحده امریکا، کانادا و استرالیا. آیا زمانی را به یاد می آورید که همه می‌خواستند به سویس مهاجرت کنند. امروز هم این وضعیت ادامه دارد و در سال روان  ۲۵۰ هزار تن ایتالیا را ترک کردند[...] آن ها به این خاطر ایتالیا را ترک نمی‌کنند که «شغل های دیگران را از چنگ شان در بیاورند.»

چگونه می‌توان نشان داد که این اطلاعات راجع به مهاجران گمراه کننده هستند؟
تصورش را بکنید، اگر امروز همه مهاجرانی که در ایتالیا کار و زندگی می‌کنند، تصمیم به ترک این کشور بگیرند، این کشور از هم فرو می‌پاشد. 
تغییر مقرره دوبلین بسیار مهم است. زیرا آن ها (پناهجویان) باید به این خاطر این جا بمانند و در صورت تغییر این مقرره، به آن ها این امکان داده می‌شود که محل زندگی شان را انتخاب کنند. 
این ادعا که مهاجران کشورمان را اشغال می‌کنند، صحت ندارد. اما سالوینی مهاجرت را به یک مشکل تبدیل کرده است [...] تا بتواند ادعا کند: «من این جا هستم، ناجی شما.»

در مورد آینده چه فکر می کنید؟ 
من فکر می‌کنم که می‌شود شرایط را تغییر داد. ما هنوز فرصت داریم. من به خاطر موضوع مهاجرت می‌خواهم به بروکسل بروم. من می‌خواهم اطمینان حاصل کنم که مردم دیگر فکر نکنند مهاجرت یک مشکل است. مهاجرت یک پدیده است که در میان حیوانات نیز وجود دارد. همه ما برای بهبود وضعیت مان حاضر به مهاجرت هستیم.

 

در همین زمینه