طیبه عباسی، دختر خانواده عباسی در ایران تولد شده و افغانستان را ندیده و نمی‌شناسد. عکس از  Amnesty Internationl
طیبه عباسی، دختر خانواده عباسی در ایران تولد شده و افغانستان را ندیده و نمی‌شناسد. عکس از Amnesty Internationl

سازمان عفو بین المللی می‌گوید که اعتراض‌ها علیه اخراج یک خانواده مهاجر افغان از ناروی و خودداری دولت افغانستان از پذیرفتن آن باعث شد اعضای خانواده به ناروی برگردانده شوند.

لولا شولمن، کارشناس مسایل افغانستان در سازمان عفو بین المللی روز چهارشنبه به مهاجر نیوز گفت که خانواده عباسی متشکل از عاطفه رضایی، مادر، طیبه، دختر (٢٠ ساله)، احسان (١٦ ساله) و یاسین (٢٢ساله) پسران، از سال ٢٠١٢ به این سو در شهر تروندهایم ناروی زندگی‌ می‌کنند. دولت ناروی تا هنوز این خانواده را به عنوان پناهنده نپذیرفته است.

روز شنبه ( ١٥ جون) مقام‌های ناروی هر چهار عضو خانواده را به قصد اخراج به افغانستان، به استانبول فرستادند.

 این در حالیست که احسان یک تن از فرزندان خانواده به سن قانونی نرسیده و طیبه هم که در ایران تولد شده، افغانستان را ندیده و نه می‌شناسد.

سازمان عفو بین المللی با انتشار فراخوانی خواهان لغو تصمیم اخراج این خانواده شد و افکار عامه در ناروی مخالفت جدی خود را با این اقدام نشان دادند.

لولا شولمن گفت به مهاجر نیوز گفت: « جوانان ناروی در مخالفت علیه اخراج این خانواده نقش فعال گرفتند.»

خانم شولمن گفت همزمان دولت افغانستان نیز از پذیرفتن این خانواده در خاک خود خودداری و مخالفت خود را با بازگشت اعضای آن به افغانستان اعلام کرد.

در همین باره: وزارت مهاجرین: با اخراج یک خانواده افغان از ناروی موافقت نکردیم

در نتیجه این تلاش‌ها، دولت ناروی مجبور شد در قدم نخست مادر خانواده را که وضع صحی نامناسبی داشت به ناروی برگرداند و روز گذشته نیز فرزندان خانواده از استانبول به ناروی برگردانده شدند.

روزنامه AftenPosten با نتشار گزارشی در مورد وضعیت خانواده عباسی نوشته است که مقام‌های ناروی در سال ٢٠١۴ مدارک اقامت خانواده را لغو کردند و محکمه عالی نیز به تازگی درخواست تجدید نظر در این مورد را رد کرده بود.

در همین حال NRK یا رادیو- تلویزیون دولتی ناروی گفته است که بر بنیاد تصمیم مقام‌های مسئوول، مهلت اخراج هر چهار عضو خانواده در ١١ مارچ به پایان رسیده بود اما  این تصمیم به تاخیر افتاد تا طیبه، امتحاناتش را سپری کند.

این رسانه یادآوری کرده است که در سال ٢٠١٧ نیز تعدادی از دانشجویان ناروی علیه تصمیم اخراج خانواده به افغانستان تظاهرات کردند و ملاله یوسفزی، برنده جایزه نوبل صلح نیز از اقدام هم صنفی‌های طیبه برای جلوگیری از اخراج او حمایت کرد.


 

در همین زمینه