Photo: EPA/STRINGER مهاجرین سومالیایی در کنار ساحل شهر حدیده یمن قدم می‌زنند.
Photo: EPA/STRINGER مهاجرین سومالیایی در کنار ساحل شهر حدیده یمن قدم می‌زنند.

کمیساریای عالی سازمان ملل در امور پناهندگان مردم جهان را تشویق کرد که برای بزرگداشت از روز پناهندگان در ۲۰ جون امسال، گام ها و رکاب زنی شان را حساب کنند و در یک صفحه اینترنیتی بگنجانند. هدف این اقدام پوشش دادن مسافتی است که مهاجرین مجبور می‌شوند برای دریافت یک فضای امن، همه ساله آن را بپیمایند. این کمپاین برای قدردانی از زحمات خانواده‌ها برای زنده ماندن اعضای شان، روی دست گرفته شده است.

"هر گام حساب می‌شود!" عبارتی است که در صفحه اینترنیتی کمیساریای عالی سازمان ملل در امور پناهندگان “StepwithRefugees.org” به نشر رسیده است. احتمال می‌رود که این موضوع در آغاز عجیب و غریب به نظر برسد. در کشورهای توسعه یافته جهان، کسانی که دوش می‌کنند وسیله شمارش گام ها را به موبایل هوشمند یا ساعت خود وصل می‌کنند تا گام های برداشته شده را حساب کند. آنان به هدف منفعت جویی صحی می‌دوند و گام های شان را به وسیله اپلیکیشن (Strava) برای ابراز همبستگی حساب می‌کنند؛ همبستگی با افرادی مانند هوا که یک دختر ۹ ساله است. هوا در مدت ۱۲ روز ۴۰۹ کیلومتر فاصله را پیمود تا به یکی از کمپ های مهاجرین در اتیوپیا برسد.

پدر، مادر و برادر هوا همه به قتل رسیده اند. او این سفر را به تنهایی از سودان جنوبی تا به اتیوپیا انجام داده است. هوا به دلیل حمله نظامیان بالای قریه که در آن زندگی می‌کرد، اقدام به این مهاجرت نمود. پس از شش روز قدم زدن، هوا به منطقه مرزی با اتیوپیا رسید؛ جایی که یک خانم با دادن یک مقدار پول، بوت و لباس او را همکاری نمود.

این کمک او را قادر ساخت تا به سفر خود با پای، تا رسیدن به یک مرکز پذیرش مهاجرین ادامه بدهد. در این مرکز، کمیساریای عالی سازمان ملل در امور پناهندگان محل خواب، غذا، سرپناه و وسایل ضروری دیگر برایش کمک کرد. هوا و هزاران کودک دیگر که به تنهایی به ایتوپیا رسیده بودند، توسط بس به یک اردوگاه دیگر انتقال داده شدند.Photo EPANICOLAS REMENE

مجبور به فرار

زینب، مهاجری که از سوریه برای رسیدن به اردن فرار کرده بود در مصاحبه با "کمیساریای عالی سازمان ملل در امور پناهندگان" گفت: «حملات هوایی در اطراف ما صورت می‌گرفت و در آنجا اجساد زیادی دیده می‌شدند. [...] من نمی‌خواستم که کودکان ما با این سرنوشت دچار شوند.»

این خانم مهاجر توضیح داد که زادگاهش را در زمستان گذشته ترک کرد و وسایل ناچیز را توانست با خود انتقال بدهد. او توانسته بود تنها دو جوره لباس برای هر کودکش، با خود بیاورد. پس از سه روز این خانواده فاصله ۱۴۴ کیلومتری را با پای پیمود تا سرانجام به اردن رسید.

آلین نیسا، مهاجر میانماری در جریان ده روز حدود ۱۰۲ کیلومتر فاصله را پیمود. این خانم، مسئولیت انتقال کودکان خود را بر دوش داشت چون که شوهرش در جریان سفر، مادر ناتوانش را انتقال می‌داد. آلین نیسا به سازمان ملل گفت: «یک سفر وحشتناک بود و ما مجبور بودیم که جنگلات را عبور کنیم و تپه های بلندی را پشت سر بگذرانیم.» آلین نیسا هم مانند هوا مجبور شده بود که در نتیجه ورود افراد مسلح، قریه خود را ترک کند.

آلین مجبور بود که کوه‌ها و دریاها را عبور کند تا به یک منطقه امن برسد. در مسیر راه، برخی افراد برای شان میوه خشک داده بودند تا به کمک آن زنده بمانند. نیسا گفت که بعضی اوقات هیچ چیز نمی‌خوردند. این خانواده پس از هشت روز، به یک اردوگاه خودساز در بنگله دیش رسید. بسیاری از این سرپناه‌ها از پارچه های پلاستیکی ساخته شده بودند که کمیساریای عالی سازمان ملل در امور پناهندگان اهدا کرده بود. افزون بر این، برای خانواده ها بسته وسایل آشپزی، فرش و کمپل نیز کمک شده بود.

Photo Picture Alliance  Nur Photo  T Chowdhury

برخی از کارمندان سازمان ملل مانند پیلار فاصله های طولانی را در جریان همراهی کردن مهاجرین آسیب پذیر، پیموده بودند. پیلار اضافه کرد: «بسیاری مهاجرین مانند انسان های کهنسال و زنان حامله به گونه شدید آسیب پذیر بودند.»

وظیفه پیلار همین بود که خانواده مهاجرین تازه وارد را همراهی کند و برای آنان در بخش فراهم آوری سرپناه کمک رسانی نماید. او افزود: «ما شب و روز کار می‌کنیم. نیازمندی ها گسترده اند و مهاجرین تازه وارد همه روزه می‌آیند. این خانم در شش روز، فاصله ۹۶ کیلومتری را در جریان انجام وظیفه پیموده است.

کمیساریای عالی سازمان ملل در امور پناهندگی می‌گوید که ابتکار آنان به هدف "ارج گذاری به [...] تلاش های فوق العاده [...] خانواده‌هاییست که تلاش کردند زنده بمانند. ما گرد هم آمدیم تا از انعطاف پذیری و اراده کسانی که برای مصئون نگه کردن خانواده‌های شان تلاش کردند، قدردانی نماییم."

این دفتر انتظار دارد که در دوازده ماه آینده، مردم بتوانند دو میلیارد کیلومتر فاصله را بپیمایند و تا ۲۰ جون که مصادف به روز بین المللی مهاجرین است، ده میلیون کیلومتر از این فاصله پیموده شود.

بر بنیاد معلومات کمیساریای عالی سازمان ملل در امور پناهندگان، بسیاری مهاجرین به کشورهای همسایه یا منطقه فرار می‌کنند. تنها یک درصد آنان به کشور سومی می‌رود. در حال حاضر، ترکیه بیشترین مهاجرین را میزبانی می‌کند. در ادامه، پاکستان، اوگانده و لبنان به ترتیب قرار دارند. این سازمان امیدوار است که ابتکار تازه بتواند در راستای آگاهی دهی معلومات لازم بدهد و از جانب دیگر، پول برای محافظت مهاجرین و سرو سامان دادن زندگی شان جمع آوری گردد.

اگر شما می‌خواهید که در این کمپاین اشتراک کنید، می‌توانید وارد این آدرس شوید.

 

در همین زمینه