اردوگاه مهاجران در شهر گراند سنت. عکس از: آرشیو مهاجر نیوز.
اردوگاه مهاجران در شهر گراند سنت. عکس از: آرشیو مهاجر نیوز.

دیوان عالی فرانسه به اداره فرمانداری شمال این کشور دستور داد که در محل سکونت حدود ٧٠٠ مهاجر در داخل و نزدیکی یک جمنازیوم در شهر "گراند سنت"، دوش، تشناب و آب آشامیدنی فراهم کند. بر اساس این دستور، برای آگاهی مهاجران از حقوق آن‌ها، فرمانداری باید مدکاران اجتماعی را نزد آن‌ها بفرستد.

در دستور دیوان عالی فرانسه که روز جمعه ٢١ جون صادر شد، به فرمانداری شمال فرانسه هشت روز مهلت داده شده تا مقدار کافی تجهیزات مورد نیاز روزانه و اطلاعات به زبان‌های اصلی مهاجران را در اختیار آنان قرار دهد.

دستور دیوان عالی فرانسه بعد از آن صادر شد که ٩ سازمان حمایت از مهاجران و شهرداری گراند سنت عدم اقدام دولت برای بهبود وضعیت مهاجران را « نقض حقوق اساسی» آن‌ها توصیف کردند.

در بخشی از دستور صادر شده توضیح داده شده که  از حدود ده سال به این سو، حدود ٧٠٠ مهاجر در شهر گراند سینت و جنگل پویتوک زندگی می‌کنند. در ماه دسمبر  ٢٠١٨ شهرداری تصمیم گرفت که برخلاف اراده دولت، یک جمنازیوم و یک محل دیگر را برای پذیرایی از این مهاجران باز کند اما دادگاه اداری شهر لیل در ماه می گذشته با این تصمیم مخالفت کرد.

بیشتر بخوانید:  بازگشایی یک سالن ورزشی برای مهاجران بی‌سرپناه در شمال فرانسه

دیوان عالی با لغو تصمیم دادگاه اداری لیل، فرمانداری و مقام‌های پولیس در شمال فرانسه را موظف کرده است تا حق محفوظ بودن مهاجران «از رفتار‌های نادرست و غیرانسانی» را تضمین کنند و تجهیزات مورد نیاز روزانه مانند دوش، تشناب و آب آشامیدنی را به اندازه کافی در اختیار مهاجران قرار دهند.

پاتریس سپینوزی، وکیل مدافع شهر گراند سینت، تصمیم دیوان عالی فرانسه مبنی بر « به رسمیت شناختن ناکامی دولت در حفاظت از مهاجران» را یک پیروزی خواند . او گفت شهرداری باردیگر برای این که دولت در پذیرایی از مهاجران و پرداخت مصارف مهم آن سهم خود را ادا کند، اقدام خواهد کرد.


 

در همین زمینه