پولیس مجارستان در تلاش است که مانع ورود پناهجویان و مهاجرین به این کشور شود.
پولیس مجارستان در تلاش است که مانع ورود پناهجویان و مهاجرین به این کشور شود.

حدود ۴۰ مهاجر افغان موفق شدند که شب چهارشنبه از حصار مرزی میان صربستان و مجارستان عبور کنند. اما اندکی بعد از آن پولیس مرزی مجارستان آنها را در حومه شهر «سگد» گرفتار کرد و بلافاصله پس به صربستان فرستاد.

مجارستان/ هنگری در خزان سال ۲۰۱۵ در اوج سرازیر شدن مهاجران به اروپای مرکزی، در مرز خود با صربستان و کرواسیا حصار مرزی ایجاد کرد. از آن زمان به بعد شمار پناهجویانی که از طریق به اصطلاح «مسیر بالقان» از یونان به غرب اروپا می رسند، به طور قابل توجهی کاهش یافته است. در عین حال راه های دیگری برای عبور مهاجرین ایجاد شده است که از مجارستان گذشته و به بوسنیا هرزگوینا و سپس به کرواسیا می انجامد.  

به دلیل اینکه از چندین دهه به این سو در آنجا شبکه های قاچاق انسان فعال است، پناهجویان همواره تلاش می کنند به کمک این قاچاقبران از مجارستان به غرب اروپا بروند.

دولت مجارستان نگران است که کنترول  شمار مهاجرانی را که وارد این کشور می شوند، از دست دهد

بسیاری مهاجرانی که از حصار مرزی با ارتفاع سه متری عبور می کنند، از سوی پولیس مرزی مجارستان دستگیر شده و دوباره به صربستان برگشت داده می شوند، اما تعدادی هم موفق می شوند که وارد مجارستان شوند. اما عبور گروه های بزرگ مهاجران از این حصار مرزی به ندرت اتفاق می افتد.

مقام های مجارستان به دلیل برگشت دادن اجباری و فوری مهاجران مورد انتقاد شدید مدافعان حقوق بشر و کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد قرار گرفته اند، چرا که برای این مهاجران فرصت ارائه تقاضای پناهندگی داده نمی شود و هیچ تسلیمی قانونی و منظمی از سوی مقامات صربستان صورت نمی گیرد. حکومت مجارستان استدلال می کنند که این مهاجران را به صورت قانونی برگشت می دهد.

منبع:دویچه وله 

در همین زمینه