تنها نقطه توزیع آب اشامیدنی و دوش برای دو کمپ مهاجران در پورت دوبر ویلیه،  ٢٦ جون ٢٠١٩. عکس مهاجر نیوز
تنها نقطه توزیع آب اشامیدنی و دوش برای دو کمپ مهاجران در پورت دوبر ویلیه، ٢٦ جون ٢٠١٩. عکس مهاجر نیوز

در حالیکه فرانسه روزهای استثنایی گرمای تموز تابستانی را از سر می‌گذراند، صدها مهاجر خیابانی بدون هیچگونه امکانات ابتدایی، در خیمه‌های نزدیک به ورودی و خروجی شاهراه حلقه‌ای پاریس زندگی می‌کنند. این مهاجران چگونه با این گرمای استثنایی کنار می‌آیند ؟ مهاجر نیوز گزارش می‌دهد. به روز رسانی: ساعتی پس از انتشار این گزارش، بامداد امروز فرمانداری منطقه ایل دو فرانس و سازمان فرانسه سرزمین پناهندگی به تخلیه کمپ‌های اطراف پورت دوبرویلیه اقدام کردند. مشروح این خبر را در مطلبی جداگانه خواهید خواند.

ساعت یک و نیم بعد از ظهر روز چهارشنبه ٢٦ جون است و در "پورت دوبرویلیه" در شمال پاریس، گرمای هوا از ٣١ درجه سانتی گراد گذشته است. قرار است در ساعات بعدی گرما شدت بیشتری پیدا کند.

در گوشه‌ای  بیرون از پارک -که پیشتر محل توزیع غذا و لباس برای مهاجرین بود و حال گرداگردش را حصارهای آهنی گرفته‌اند- چندین مهاجر در حال صرف غذا هستند. آنان غذای ظهر امروز شان را در بسته‌بندی ‌های لوکسی که برای شان ناشناس است، از انجمن " امیتیه له ویلت" دریافت کرده‌اند.


ژان لوک اتوبراه، یک تن از مسئولان انجمن می‌گوید حدود یک ساعت از آغاز توزیع غذا به افراد بی سرپناه و مهاجران می‌گذرد و انجمن ٢۴٠ خوراک غذای بسته بندی شده را توزیع کرده است.

جمال یک مهاجر افغان که روی یک دراز چوکی نشسته، بسته غذایش را نشان می‌دهد و می‌گوید: « نمیدانم داخل آن چیست زیرا بازش نکرده‌ام.» و بعد توضیح می‌دهد که قبلاً غذا خورده و این بسته را شب به یک دوست دیگرش خواهد داد. وقتی از او می‌پرسم در این گرما غذا را چگونه چند ساعت می‌تواند نگهدارد می‌خندد و می‌گوید: « چاره ای ندارم. ما که در خیمه یخچال نداریم.» جمال یک صد متر دورتر در یک خیمه زندگی می‌کند. 

به گفته ژان لوک اتوبراه، بسته‌های غذایی توزیع شده، توسط آشپزان شناخته شده فرانسه تهیه شده و بخشی از غذاهایی مصرف نشده‌ یا به فروش نرفته‌ای است که از طریق بانک غذایی در اختیار انجمن قرار گرفته است. او در پاسخ به این پرسش که آیا انجمن برای گرمای کنونی هم اقدامات خاصی در نظر گرفته می‌گوید توزیع غذای امروز بخشی از این اقدامات بود.

گرمایی به شدت ٣۴ درجه سانتی گراد و تنها یک نل آب ؟

حوالی ساعت چهار و نیم بعد از ظهر درجه حرارت به ٣۴ درجه سانتی گراد رسیده که رضاکاران انجمن " یوتوپیا ٥٦" در نزدیکی یک کمپ مهاجران در نزدیکی ورودی شاهراه حلقه‌ای پاریس توقف می‌کنند.

در فاصله چندین دقیقه، حدود بیست مهاجر در برابر کامیون توزیع مواد اولیه صف می‌بندند. بیشتر این مهاجران مردان جوانانی میان بیست تا سی ساله و افغان هستند.

خیمه‌های مهاجران در پورت دو برویلیه در شمال پاریس،  ٢٦ جون ٢٠١٩. عکس مهاجر نیوز

سلطان حسین، از اولین کسانی است که با یک تی‌شرت کتانی سیاه و یک گیلاس آب به سوی خیمه اش برمی‌گردد. او باید آب را فورا بنوشد و گیلاس را به انجمن برگرداند.

سلطان حسین ما را به داخل خیمه اش دعوت می‌کند و می‌گوید: « بیائید داخل و ببینید چگونه مثل تنور گرم است.» و بعد می افزاید: « دیشب تا صبح نخوابیدم. هم گرمی بود و هم سر وصدای موترها تا صبح قطع نشد.»

امین رفعه، یک تن از کسانی که در توزیع مواد  از سوی یوتوپیا ٥٦ به مهاجران شرکت دارد می‌گوید: « ما امروز به دلیل گرما به طور استثنایی تصمیم گرفتیم به مهاجران آب توزیع کنیم. معمولا ما مواد خوراکی توزیع نمی کنیم.»

کمک‌های انجمن " یوتوپیا 56" به مهاجران در کمپ پورت دوبرویلیه. عکس از مهاجر نیوز

دهها خیمه در دو کمپ ورودی و خروجی شاهراه حلقه‌ای پاریس در پورت دوبرویلیه وجود دارد که در آنها بیشتر مهاجران افغان زندگی می‌کنند. نقطه مشترکی که این دو کمپ را به هم وصل می‌کند- تنها نل آبی است که از داخل دیسکوتک مجاور، از روی دیوار به داخل کمپ ورودی شاهراه کشیده شده است.

یک زوج افغان که به تازگی به فرانسه رسیده و در کمپ آن سوی شاهراه زندگی می‌کند می‌گوید: « هوا خیلی گرم است. ما در یک خیمه کوچک دو نفر هستیم و از شدت گرمی نمی‌توانیم بخوابیم.» خیمه این زوج با خیابانی که در هر دقیقه صدها موتر از آن می گذرد به سختی یک متر فاصله دارد.

جاوید، مرد خانواده می‌گوید:« در این گرما جایی برای دوش گرفتن هم نداریم. فقط مردها به کمپ روبرو می روند و خود را زیر نل می‌شویند.»

یک زوج مهاجر افغان که به تازگی وارد فرانسه شده و در پورت دوبرویلیه در یک خیمه زندگی می‌کند،  ٢٦ جون ٢٠١٩. عکس از مهاجر نیوز

مهاجرانی که " مرکز پذیرایی فوری روزانه" در پورت دولاشاپل را نمی شناسند

بیشتر مهاجرانی که ما با آن‌ها صحبت کردیم کسانی بودند که به تازگی وارد فرانسه شده‌اند. آن‌ها از گشایش "مرکز پذیرایی فوری روزانه" در پورت دو لا شاپل آگاهی نداشتند.

با این حال، به نظر می رسد که شدت گرمای این هفته، حتی مسئولان این مرکز را نیز مجبور کرده است اقدامات سختگیرانه‌ای را برای استفاده از آب و فعال بودن دایمی دوش‌ ها اتخاذ کنند.

بیشتر بخوانید: گشایش یک مرکز پذیرش روزانه برای مهاجران بی سرپناه در شمال پاریس

مرکز پذیرایی روزانه در نزدیکی پورت دولاشاپل. عکس از مهاجر نیوز

ماری کوگورو، مسئول مرکز به خبرگزاری فرانسه گفت که « دوش‌های این مرکز از ساعت ٩ صبح تا ١ بعد از ظهر فقط صد نفر را می پذیرد و در پایان روز هم ٥٠ نفر می‌توانند از آن استفاده کنند.» ماری کوگورو تصریح کرد که به دلیل محدودیت های اعمال شده در استفاده از دوش‌ها، در روزهای اخیر تنش‌ها و درگیری‌هایی در محل ورودی مرکز میان مهاجران اتفاق افتاده است.

او در ادامه گفت برای مقابله با گرما، شهرداری پاریس یک هزار ترموس آب را در اختیار این مرکز قرار داده است.

بر اساس آخرین ارقام منتشر شده بین ٧٠٠ تا ١٢٠٠ مهاجر در جاده‌ها و کمپ‌های اطراف پورت دولاشاپل زندگی می‌کنند.

-------------------------------------

آدرس مرکز پذیرایی فوری روزانه:

33 avenue du Président Wilson – 93200 Saint-Denis. Métro Porte de la Chapelle.

همه روزه از ساعت ٨ صبح تا ٧ شام.
 

در همین زمینه