عکس از آرشیف دویچه وله
عکس از آرشیف دویچه وله

مهلت اقامت مهاجران افغان در پاکستان برای یک سال دیگر تمدید شد. همزمان با تمدید اقامت مهاجران افغان در پاکستان، محمد اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان با نمایندگان مهاجرین افغان در اسلام آباد دیدار کرد.

نشریه «ایکسپرس نیوز» پاکستان به نقل از برخی منابع دولتی و وزارت امور سرحدات پاکستان نگاشته است که روند بازگشت مهاجران افغان به کشور شان تا ۳۰ ماه جون سال ۲۰۲۰ میلادی تمدید شده است.

در این گزارش اضافه شده است که عمران خان، نخست وزیر پاکستان پس از تائید کابینه این کشور، این فیصله را با اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان شریک ساخته است.

اتشه امور مهاجرین در ایالات خیبرپشتونخوا در صفحه فیس بوک اش تصویری از اعلامیه وزارت سرحدات پاکستان را منتشر ساخته است که در آن از تمدید اقامت مهاجرین افغان خبر داده شده است.

در این خبرنامه آمده است که مهاجران مقیم در پاکستان می توانند «یک کاپی از این اطلاعیه را با خود داشته باشند تا از سوی پولیس اذیت نشوند.»

 برای آخرین بار اقامت مهاجران افغان در پاکستان برای شش ماه تمدید شده بود و قرار بود روز یک شنبه هفته آینده این مهلت پایان یابد.

 چندی پیش اسلام آباد میزان نشستی در باره پناهجویان افغان در ایران و پاکستان بود. در این نشست افزون بر مقام های افغانستان و ایران ، نمایندگان کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان (UNHCR ) نیز شرکت کرده بودند و شرکت کنندگان بر بازگشت داوطلبانه مهاجران افغان به کشور شان تاکید کرده بودند.

 این نخستین بار نیست که مدت اقامت مهاجران افغان مقیم پاکستان فقط چند روز پیش از پایان مهلت تعیین شده تمدید می شود. پیش از این نیز این مهلت گاهی برای شش ماه و زمانی هم برای یک سال تمدید شده است.

فعلاَ نزدیک به یک و نیم میلیون مهاجر ثبت شده افغان در پاکستان به سر می برند و شمار مهاجران دیگری که برگه اقامت ندارند، حدود نیم میلیون تخمین زده شده است.

دیدار اشرف غنی با مهاجران افغان در پاکستان

رئیس جمهور افغانستان روز پنج شنبه و جمعه در پاکستان با مقام های این کشور دیدار و گفتگو کرد. او همچنین با نمایندگان مهاجرین افغان نیز دیدار کرد.

در یک خبرنامه ریاست جمهوری آمده است که اشرف غنی بامداد روز جمعه با شماری از نمایندگان مهاجران افغان، دانشجویان، زنان و تجاران دیدار کرده است.

 بر بنیاد این خبرنامه آنان مشکلات شان را با رئیس جمهور افغانستان شریک ساخته اند. نمایندگان مهاجران افغان گفته اند که می خواهند تا به کشور شان بازگردند، اما جنگ و نا امنی بزرگترین مانع در برابر بازگشت شان به شمار می رود.

منبع: دویچه وله