در سال ٢٠١٥، تصویر ایلان کردی، کودک سوری که جسدش در یک ساحل ترکیه پیدا شد، جهان را منقلب کرد.
در سال ٢٠١٥، تصویر ایلان کردی، کودک سوری که جسدش در یک ساحل ترکیه پیدا شد، جهان را منقلب کرد.

در سال ٢٠١٥، تصویر ایلان کردی، کودک سوری که جسدش در یک ساحل ترکیه پیدا شد، جهان را منقلب کرد. عمر ساریکایا، فیلم‌ساز ترک، در حالی تهیه فیلمی است با نام " ایلان کودک یا دریای مرگ" که ظاهراً سرگذشت کودک سوری را به تصویر می‌کشد. تیما کردی، عمه ایلان، از طرح فیلم اظهار نارضایتی کرده و گفته است هیچکسی تلاش نکرده موافقت خانواده ایلان کردی برای تهیه این فیلم را به دست آرد.

در حالیکه کار ساختن فیلم " ایلان کودک: دریای مرگ" در یک ساحل ترکیه آغاز شده تیما کردی گفت از این که هیچ کسی نخواسته است موافقت خانواده کردی را برای ساختن فیلم به دست بیاورد، سخت آزرده شده است.

تیما کردی در مورد چگونگی غرق شدن و مرگ ایلان کردی در دریا کتابی نوشته اما تاکنون هیچگونه پیشنهادی را برای ساختن فیلم از این حادثه دلخراش و دردناک نپذیرفته است.

پدر ایلان کردی نیز که در عراق زندگی می‌کند از این موضوع اظهار ناراحتی کرده است.

این در حالیست که عمر ساریکایا، فیلمساز ترک، در صفحه فیسسبوکش نوار آگهی فیلم را منتشر کرده و برخود بالیده است که سیتفن سیگل، بازیکن امریکایی برای بازی در فیلم وارد ترکیه شده است.

تیما کردی، عمه ایلان کردی گفته است بعد از اینکه آگاهی یافت اطلاعات نادرستی درباره اسم و سن کودک سوری هنگام غرق شدن منتشر شد، ناراحتی‌اش بیشتر شده است. تعدادی از کاربران شبکه‌های اجتماعی در حمایت از تیما کردی از برنامه فیلم اظهار ناراحتی کرده‌اند.

در این میان، فیلمساز ترک در پاسخ به این انتقادات گفته است که فیلم او درباره ایلان کردی نیست. او از خانواده کردی دعوت کرده است که هنگام اکران شدن فیلم به تماشای آن بروند. 

در همین زمینه