دانشجویان رشته طب دانشگاه لایپزیگ که به سخنرانی علمی گوش می دهند.
دانشجویان رشته طب دانشگاه لایپزیگ که به سخنرانی علمی گوش می دهند.

آوارگان و مهاجرانی که به دنبال ادامه تحصیلات در آلمان هستند، باید از دو مانع اصلی عبور کنند: پروسه به رسمیت شناسی مدرک دیپلم و اسناد رسمی دیگر و پروسه پرزحمت جمع آوری همه اسنادی که برای ارائه درخواست تحصیلات دانشگاهی به آن نیاز است. اینفومایگرانتس درباره پروسه ورود به دانشگاه، اسناد و مصارف مالی برای ارائه تقاضای تحصیلات دانشگاهی و غیره تحقیق کرده است.

بر بنیاد ارزیابی هایی که در کنفرانس مدیران دانشگاه های آلمان انجام شده است، حدود ۳۸۰۰ دانشجو که به گونه ای «تجربه بی جاشدگی (و آوارگی) را» پشت سر گذاشته بودند،در دانشگاه های آلمان برای ترم زمستانی ۲۰۱۸/۲۰۱۹ نام نویسی کردند. این گروه برای نخستین بار بود که وارد دانشگاه می شد.
۵۲۰۰ تن دیگر در «اقدامات طرح ریزی شده مقدماتی» شرکت کردند و بیش از ۲۷ هزار تن در دانشگاه های محل تحصیل شان از گزینه های دریافت مشاوره شخصی استفاده کردند. در حال حاضر حدود ۱.۱ میلیون مهاجر در سراسر آلمان زندگی می کنند.

با توجه به این که حدود سه میلیون دانشجو برای تحصیل در ترم زمستانی ۲۰۱۹/۲۰۱۸ در دانشگاه های آلمان نام نویسی کردند، به این ترتیب کمتر از یک درصد دانشجویان در آلمان پس زمینه مهاجرت دارند و از هر ۱۰۰ آواره مقیم آلمان یکی به دانشگاه می رود. در سراسر جهان، ۳۶ درصد از جوانان از امکانات کشورشان برای تحصیلات عالی استفاده می کنند.

« Uni – assist» پورتال تقاضا برای تحصیلات دانشگاهی

به مهاجران و متقاضیان خارجی توصیه می شود که برای ارائه تقاضای تحصیلات در دانشگاه از سایت uni-assist,e.V استفاده کنند. این سایت یک پورتال انلاین است که تقاضاهای دانشجویان خارجی را برای تحصیل در بیش از ۱۸۰ دانشگاه در آلمان مورد بررسی و ارزیابی قرار می دهد.

هرساله حدود ۳۰۰ هزار متقاضی از بیش از ۱۸۰ کشور به دانشگاه های آلمان شهریه می پردازند که با بخشی از آن هزینه سایت «Uni –assist» تمویل می شود. در این سایت اسناد مربوط به دانشگاه و مکاتب خارجی مورد ارزیابی قرار می گیرد و میزان مطابقت آن با استندردهای تحصیل در آلمان تعیین می شود. افزون براین به درخواست ورود هر متقاضی به دانشگاهی که خواهان تحصیل در آن است و شرایط ورود به آن دانشگاه رسیدگی می شود.
دانشگاه هایی که با سایت «Uni-assist» همکاری می کنند، از متقاضیان تحصیل نمی خواهند که (حتما) از آن استفاده کنند. اما آن مراجعه به این سایت را توصیه می کنند. زیرا دانشجویان می توانند (با استفاده از این سایت) تقاضایشان را برای تحصیل در دانشگاه ارائه کنند، حتی اگر با توجه به جایگاه حقوقی شان به حیث آواره، اسنادشان تکمیل نشده باشد.

در این جا می توانید چند راهنمایی مهم و توصیه های عملی برای چگونگی استفاده از این پلتفورم انلاین تقاضا و نام نویسی در دانشگاه را از نظر بگذرانید:


اسناد و شرایط لازم برای ورود به دانشگاه

اگر آواره یا مهاجر هستید، می توانید در دانشگاه های آلمان نام نویسی کنید. حق اقامت شما دراین زمینه نقشی بازی نمی کند. اما باید اسناد لازم را تهیه کنید و شرایط لازم را برای ورود به دانشگاه داشته باشید. برای پروسه تقاضای تحصیلات دانشگاهی به این اسناد نیازمند هستید:

یک گواهینامه تایید شده توسط محضر دال براین که فرد متقاضی لیسه را به پایان رسانده و صلاحیت ورود به دانشگاه و تحصیلات عالی را دارد.

در صورتی که اسناد مهمی مانند شهادتنامه های آموزشی  یا کاپی نمرات شما مفقود شده باشد و این مساله با فرار شما از کشور مبدا ارتباط داشته باشد، می توانید برای نام نویسی اقدام کنید، همه اسنادی را که در دسترس تان هست، (به دانشگاه) ارائه کنید و بعد «فرم اطلاع رسانی» را با ارائه اطلاعاتی راجع امتحانات، نمرات و درجه تحصیلی تان پر کنید.

پروسه ویژه: ارائه اسناد مقدماتی که از آن در آلمان به عنوان (Vorprüfungsdokumentatio یا VPD) یاد می شود و پروسه موسوم به «dialogue-oriented service procedure (DosV)» برای شرکت در کورس های دوره های کارشناسی. اما شرکت در بخشی از این کورس ها مشروط به داشتن نمرات معین («numerus clausus» یا NC) است.

قبل از این که برای ورود به دانشگاه مورد نظرتان تقاضا بدهید، می توانید از بانک اطلاعاتی سایت «Uni-assist» استفاده کنید تا ببینید که آیا شهادتنامه های آموزشی تان اجازه تحصیل در دانشگاه های آلمان را به شما می دهند یا نه.

اسناد مورد نیاز

اسناد کاپی شده شهادتنامه های آموزشی و ترجمه های آلمانی آن که هر دو باید به تایید رسمی رسیده باشند. (به شمول فهرستی از مضمون ها و نمرات). افزون براین شهادتنامه های به رسمیت شناخته شده راجع به یادگیری زبان آلمانی که نشاندهنده «تسلط لازم و مسلکی بر این زبان برای شرکت در کورس های مورد نظر است».


اسناد مورد نیاز دیگر به رشته تحصیلی بستگی دارد و ممکن است شامل رزومه، نامه ای با محتوای ارائه دلایل علاقه به تحصیل در یک رشته خاص، توصیه نامه، کاپی پاسپورت، اسنادی دال بر انجام دوره های کارآموزی یا تجربیات شغلی، اسنادی در زمینه تغییر نام و تست موسوم به GMAT/GRE  باشد.

متقاضیان باید همه اسناد لازم را دست کم هشت هفته پیش از به پایان رسیدن مهلت که معمولا ۱۵ جولای برای ترم زمستانی و ۱۵ جنوری برای ترم تابستانی است، ارائه کنند.

افزون براین در سایت «Uni-assist» لیستی با شرایط و اسناد لازم ویژه متقاضیان از کشورهای مختلف ارائه شده است.


قدم بعدی: ورود به دانشگاه


نتایج ارزیابی سایت «Uni-assist» پس از چهار یا شش هفته (مدت زمان بستگی به منطقه ای دارد که تقاضای تحصیلات از آن جا ارائه شده باشد) از طریق ای میل یا نامه به متقاضی فرستاده می شود. دو سناریوی احتمالی وجود دارد:

سناریوی نخست: ورود مستقیم – در صورتی که تایید شود صلاحیت های فرد متقاضی برای ورود به دانشگاه  با مدرک آلمانی تحصیل در لیسه (در آلمان Abitur) هم سطح است.

سناریوی دوم: ورود غیرمستقیم – اگر صلاحیت های شما برای ورود به دانشگاه به طور کامل تایید نشود.

متقاضیان باید به هر صورت امتحان زبان آلمانی برای تحصیلات دانشگاهی (DSH) را پشت سر بگذارند تا بتوانند وارد دانشگاه شوند. اگر نمره ای که پس از شرکت در این امتحان به شما داده می شود، کمتر از C1  باشد، اجازه مشروط برای ورود به دانشگاه را به دست می آورید و باید میزان تسلط تان را بر زبان آلمانی پیش از آغاز ترم بهبود بخشید.

فرد متقاضی که فقط می تواند به طور غیر مستقیم وارد دانشگاه شود، باید یک دوره یک ساله در («Studienkolleg») را پشت سر بگذراند. شرط ورود به این کالج تسلط بر زبان آلمانی در سطح B1  و موفقیت در امتحان ورودی دانشگاه (یا «Prüfung zur Feststellung der Hochschulreife») است.

هر دانشگاهی از متقاضی می خواهد که اسنادی دال بر بیمه بودن ارائه کند.
متقاضیان می توانند در بانک اطلاعاتی موسوم به anabin database  ببینند که آیا با شهادتنامه های تحصیلی شان می توانند به طور مستقیم یا غیرمستقیم وارد دانشگاه شوند و این که آیا باید دوره یک ساله در «Studienkolleg» را پشت سر بگذرانند یا نه.

شهریه ویژه رسیدگی به تقاضای تحصیلات دانشگاهی، قرضه دولتی «بافوگ» و بورسیه های تحصیلی

اگر شما به حیث آواره به آلمان آمده باشید، می توانید  برای معافیت از پرداخت هزینه ها از طریق سایت uni-assist  دراین جا اقدام کنید. اما فراموش نکنید که مهلت ارائه رایگان تقاضای تحصیلات دانشگاهی برای مهاجران به تاریخ ۳۱ دسمبر سال ۲۰۱۹ به پایان خواهد رسید. متقاضیانی که برای تحصیل در ترم تابستانی سال ۲۰۲۰ تقاضا می دهند، باید برای رسیدگی به درخواست شان هزینه های لازم را پرداخت کنند.


هر متقاضی می تواند برای تحصیلات در سه دانشگاه از پرداخت هزینه ها معاف شود و فرقی نمی کند که او در هرکدام از این دانشگاه در چه تعداد کورس و سمینار شرکت می کند. اما درخواست کنندگان باید در قبال ارائه هر تقاضای دیگر ۳۰ یورو پرداخت کنند.


آوارگان به رسمیت شناخته شده و آن هایی که مدرک تحمل دریافت کرده اند، می توانند مانند شهروندان آلمانی برای استفاده از قرضه های دولتی موسوم به بافوگ (قانون حمایت از تحصیلات و یادگیری شغل یا Berufsausbildungsförderungsgesetz، BAFöG) اقدام کنند. متقاضیان موفق در دانشگاه کاسل در طول شرکت در کورس های مقدماتی ماهانه ۵۹۰ یورو و در دوره تحصیلات عادی دانشگاهی ماهانه ۷۳۵ یورو دریافت می کنند.


برای دانشجویان خارجی، فارغ التحصیلان و دانشجویان مقطع دکترا امکانات دیگری نیز برای تمویل تحصیلات دانشگاهی و ادامه تحصیلات وجود دارد. آن ها به طور مثال می توانند در بانک اطلاعاتی DAAD scholarship database در این زمینه اطلاعات لازم را به دست بیاورند. از موسسه مبادلات اکادمیک آلمان به عنوان DAAD یاد می شود.

برنامه های ویژه برای تحصیلات دانشگاهی


در کنار «Studienkolleg» بسیاری از دانشگاه ها امکانات ویژه ای برای مهاجران فراهم کرده اند که کورس های تدارکاتی، کورس های یادگیری زبان و کورس های مقدماتی («Propädeutika») در شمول آن است.

به طور مثال مهاجران در دانشگاه کاسل این امکان را دارند که از برنامه هایی به شمول سمینارهای ویژه و عملی، در plusMINT (کورس های ریاضی، علوم کمپیوتر، علوم طبیعی و فن آوری) «کورس های آشنایی با رشته های تحصیلی» و برنامه شرکت در سمینارها به حیث مهمان بهره مند شوند.


دانشگاه فرانکفورت برای علوم کاربردی برای آوارگانی که می خواهند در رشته های معماری، اینجینیری مکانیک و علوم کمپیوتر تحصیل کنند، امکان استفاده از برنامه «سال خوشآمدگویی» (Willkommensjahr) را عرضه می کند.


موسسه نوپا و غیرانتفاعی Kiron Open Higher Education   امکان استفاده از برنامه های تحصیلی دوساله و انلاین را برای پناهجویان عرضه می کند.

شما می توانید هم برای شرکت در Studienkolleg  و هم استفاده از برنامه های ویژه تحصیلی در سایت uni-assist تقاضا ارائه کنید.

اطلاعات بیشتر

در این جا می توانید از لیستی حاوی لینک هایی راجع به تحصیلات دانشگاهی در آلمان، کورس های زبان، ترجمان ها و مقام های مسئول رسیدگی به شهادتنامه ها و صدور ویزا استفاده کنید: link list with information


اطلاعات قابل دانلود و کمک برای شرکت در پروسه تقاضای تحصیلات دانشگاهی در سایت uni-assist  و استفاده از «پرسشگان برای مهاجران» «FAQs for refugees»  با استفاده از این لینک امکان پذیر است: downloadable information and help

سایتی به نام Study in Germany website  وجود دارد که حاوی اطلاعاتی راجع به سیستم تحصیلات دانشگاهی در آلمان است.

برای کسب اطلاعات راجع به کورس های زبان آلمانی نگاهی به بخش «کورس های زبان، لغتنامه ها و کورس های خودآموزی» (Language courses, dictionaries and self-study courses«  در مقاله ما با عنوان «حمایت دیجیتال و کورس های ادغام برای مهاجران در آلمان» بیاندازید.

در وب سایت موسسه مبادلات اکادمیک در آلمان (دی ای ای دی) German Academic Exchange Services (DAAD)  اطلاعاتی راجع به هزینه های زندگی در آلمان کسب می کنید.

• DAAD programs and measures for refugees at higher education institutions

برنامه ها و اقداماتی که موسسه «دی ای ای دی» برای آوارگان در نهادهای تحصیلات دانشگاهی روی دست گرفته است، در این سایت درج شده است: DAAD programs and measures

در این جا می توانید از فهرستی با گزینه های بدیل برای تحصیلات دانشگاهی در آلمان به شمول امکانات استفاده از دوره های کارآموزی و کورس های زبان آلمانی استفاده کنید: alternatives to higher education in Germany


 

در همین زمینه