٥۴  مهاجر نجات داده شده توسط کشتی " الکس". عکس از سازمان " مدیترانه"
٥۴ مهاجر نجات داده شده توسط کشتی " الکس". عکس از سازمان " مدیترانه"

بیش از ٦٠ تن از مهاجران که می‌خواستند سوار بر یک قایق لاستیکی به قصد اروپا از مدیترانه عبور کنند، توسط کشتی نجات "ایلان کردی" متعلق به سازمان "سی آی" ( Sea Eye) نجات داده شدند. امدادگران می‌گویند انتظار دارند کشورهای مالتا، ایتالیا یا لیبیا مسئولیت این مهاجران را به عهده بگیرند. همزمان دولت مالتا اعلام کرد یک کشتی نظامی را برای تحویل گرفتن ٥۴ مهاجر از کشتی "الکس" به نزدیکی لامپدوسا فرستاده است.

گوردن ایسلر، مسئول کشتی ایلان کردی با انتشار خبرنامه‌ای گفت قایق حامل مهاجران بامداد روز جمعه ٥ جولای در آب‌های لیبیا ردیابی شد و سرنشینان آن به کشتی انتقال داده شدند.

به گفته مسئول کشتی«قایق لاستیکی به اندازه کافی مواد سوخت داشت و موتور آن هم فعال بود»، اما شمار بیش از حد سرنشینان آن می‌توانست قایق را با خطر واژگون شدن و غرق شدن روبرو کند.

سازمان سی آی در خبرنامه‌اش اظهار نگرانی کرده است که ایتالیا، مالتا و لیبیا، هیچ کدام به فراخوان این سازمان برای تحوبل گرفتن مهاجران پاسخ نداده‌اند.

مالتا  ٥۴  مهاجر الکس را می‌پذیرد

این در حالی است که دولت مالتا اعلام کرده است یک کشتی نظامی را برای تحویل گرفتن ٥۴ مهاجر  ازکشتی "الکس" به منطقه لامپدوسا فرستاده است. این مهاجران  روز پنجشنبه از مدیترانه نجات داده شده بودند اما دولت ایتالیا از پذیرفتن آن‌ها خودداری کرد. 

ساعاتی قبل از اعلام تصمیم دولت مالتا، سازمان "مدیترانه"، که کشتی الکس را به خدمت گرفته است، خبر داده بود که وضعیت مهاجران از جمله زنان و کودکان سریعاً رو به وخامت می‌رود.

ماتئو سالوینی، وزیر داخله راست افراطی ایتالیا در پاسخ به درخواست کمک "مدیترانه" گفت این سازمان باید مهاجران را به تونس برگرداند.

همزمان لیگی دو مایو، معاون شورای وزیران ایتالیا، کشتی‌های نجات را به استفاده تبلیغاتی از مهاجران متهم کرد. او گفت: این کشتی‌ها «مهاجرانی را که محافظان ساحلی لیبیا می‌توانند نجات بدهند» از آب‌های لیبیا می‌گیرند و برای «نمایش» به ایتالیا انتقال می‌دهند.

دولت ایتالیا مرتباً کشتی‌های نجات را به همدستی با قاچاقبران انسان متهم می‌کند اما سازمان‌های امدادی‌گویند بدون حضور کشتی‌های نجات در مدیترانه، هزاران نفر جان خود را از دست خواهند داد.

در یکی از آخرین مورد تلاش‌های مهاجران برای عبور از مدیترانه، روز پنجشنبه بیشتر از ٨٠ مهاجر در آب‌های نزدیک تونس ناپدید شده‌اند.  

 

در همین زمینه