کریاکوس میتسوتاکیس، رهبر  حزب محافظه کاران "دمکراسی نو" روز دوشنبه نخست وزیر یونان شد. عکس از رویترز.
کریاکوس میتسوتاکیس، رهبر حزب محافظه کاران "دمکراسی نو" روز دوشنبه نخست وزیر یونان شد. عکس از رویترز.

کریاکوس میتسوتاکیس، رهبر حزب محافظه کاران "دمکراسی نو" در یونان، با کسب حدود چهل درصد آراء در برابر الکسی سیپراس، رهبر چپ گرای "سیریزا" (با کمی بیشتر از سی ویک درصد آرا ) به پیروزی رسید. در بخش مهاجرت، میتسوتاکیس تعهد کرده است که حفاظت از مرزهای یونان را تقویت و برگرداندن مهاجران اقتصادی به ترکیه را تسریع خواهد کرد.

با اعلام نتایج قطعی آراء، نخست وزیر جدید یونان روز دوشنبه ٨ جولای با کسب ٣٩،٨٥ درصد آراء رسماً سوگند یاد کرد. الکسی سیپراس، رهبر سیریزا و نخست وزیر پیشین، تنها توانست ٣١،٥٣ درصد آراء را به دست آرد.

بر خلاف الکسی سیپراس که تعهد کرده بود در همکاری با اتحادیه اروپا تعداد بیشتر مهاجران را خواهد پذیرفت و زمینه ادغام بیش از ٢٠ هزار پناهجو را در یونان آماده خواهد کرد، نخست وزیر جدید وعده سپرده است که محافظت از مرزهای یونان را تشدید خواهد کرد.

او در جریان کارزارهای انتخاباتی‌اش گفته بود که  مهاجران اقتصادی را از یونان به ترکیه بازخواهد گرداند، البته اگر ترکیه در این مورد با آتن قول همکاری بدهد.

کریاکوس میتسوتاکیس، دو روز پیش از برگزاری انتخابات روز یکشنبه، در گفتگو با روزنامه فرانسوی لوموند وضعیت مهاجران در کشورش را «فاجعه بار» خواند و تاکید کرد که توافق اتحادیه اروپا با ترکیه برای بازگردان مهاجران از یونان به این کشور، به دلیل مشکلاتی در یونان، کاملاً رعایت نشده است.

او گفت: « روند پناهندگی در یونان زمان‌گیر است و ما می‌خواهیم آن را تغییر بدهیم.» رهبر محافظه کاران در ادامه گفت: « فردی که به عنوان پناهنده در یونان حفاظت بین المللی را به دست بیارود، به صورت طبیعی می‌تواند در یونان باقی بماند. اما کسی که این حق حفاظت را به دست نیاورده، باید به ترکیه برگردانده شود.»

کریاکوس میتسوتاکیس از دولت الکسی سیپراس انتقاد کرد که به عنوان یک حکومت چپ، پذیرفته است که « چندین مرکز ثبت مهاجران ( هاتس سپاتس) با شرایط وحشتناکی در یونان فعال باشند.»

او در گفتگو با روزنامه لوموند تاکید کرده بود که در صورت برنده شدن، از کمک‌های مادی اتحادیه اروپا استفاده مناسب‌تری خواهد کرد و در جلسات شورای اروپا، خواهان ایجاد «یک نیروی اروپایی حفاظت از مرزها خواهد شد.»

بر بنیاد آخرین آمار منتشر شده بیش از ۱۷ هزار و ۵۰۰ آواره و مهاجر در جزایر لیسبوس، ساموس، خیوس و سایر جزایر یونان زندگی می‌کنند. 

 

در همین زمینه