مهاجران مرکز تاجورا بعد از  چهل کیلومتر پیاده روی خود را به مرکز مهاجران در طرابلس رسانیدند. عکس DR
مهاجران مرکز تاجورا بعد از چهل کیلومتر پیاده روی خود را به مرکز مهاجران در طرابلس رسانیدند. عکس DR

کمیساریای عالی سازمان مل برای پناهندگان ( Unhcr) حدود ٣٠٠ نفر از ساکنان یک مرکز نگهداری مهاجران در لیبیا را، که هفته گذشته هدف حمله هوایی قرار گرفت بود، آزاد کرد. تعدادی از این مهاجران بعد از ده‌ها کیلومتر پیاده روی خود را به مرکز اسکان مجدد سازمان ملل در طرابلس رساندند.

حمله هوایی بر مرکز توقیف مهاجران در تاجورا، که حدود ٣٥٠ مهاجر در آن نگهداری می‌شدند روز سوم جولای اتفاق افتاد و باعث کشته شدن ٥٣ تن و زخمی شدن ١٣٠ تن دیگر گردید.

این حمله هنگامی اتقاق افتاد که نیروهای مخالف دولت مرکزی لیبیا به رهبری جنرال حفتر در منطقه‌ ای که مرکز مهاجران در آن واقع شده اقدام به عملیات نظامی کرده بودند.

احمد، یک تن از مهاجرانی که در مرکز تاجورا توقیف بود در تماس با مهاجر نیوز گفت که «محافظان با باز کردن دروازه، اجازه دادند حدود ٣٠٠ مهاجر از مرکز فرار کنند.»

اندکی قبل از آزادی این مهاجران، کمیساریای سازمان ملل متحد برای پناهندگان به مهاجران اطلاع داده بود که ٥٥ مهاجر را که در وضعیت شکننده‌ای قرار داشتند به یک مرکز دیگر انتقال خواهد داد.

عبدو، یک مهاجر دیگر این مرکز به مهاجر نیوز گفت مهاجران با این تصمیم مخالفت کردند و گفتند که «مقام‌ها باید به وضعیت همه مهاجران رسیدگی کنند در غیر آن هیچ مهاجر از مرکز بیرون نخواهد رفت.»

او در ادامه گفت بی نتیجه ماندن گفتگوها با مهاجران بالاخره محافظان را وادار کرد در را به روی همه مهاجران باز کنند.

بعد از ظهر روز سه شنبه، احمد، به همراهی گروه ٣٠٠ نفری مهاجران حدود ۴٨ کیلومتر را پیاده و بدون غذا و آب طی کرد تا خود را به یک مرکز اسکان مجدد سازمان ملل در طرابلس برساند.

              DR

او به مهاجر نیوز گفت: «ما نصف شب به طرابلس رسیدیم و در مرکز سازمان ملل روی زمین خوابیدیم.»

به گفته پاولا باراشینا، یک عضو کمیساریای سازمان ملل، این نهاد مواد مورد نیاز اولیه، لباس و خدمات بهداشتی را در اختیار مهاجران گذاشت اما احمد و عبدو می‌گویند هیچ چیزی دریافت نکرده و با هیچ کسی هم صحبت نکرده‌اند.

مقام‌های کمیساریای سازمان ملل در طرابلس می‌گویند مرکز اسکان مجدد در این شهر ظرفیت پذیرایی از ٧٠٠ مهاجر را دارد و به مهاجران آسیب دیده اختصاص یافته است. پاولا براشینا، عضو کمیساریا به مهاجر نیوز گفت: «ما قبلاً از ٥٠٠ مهاجر پذیرایی می‌کردیم اما با رسیدن یکباره حدود ٣٠٠ مهاجر جدید به مرکز وضعیت پیچیده شده است.» او تعهد کرد که مقام‌ها در جستجوی راه‌حل برای این مهاجران هستند.

بر اساس یک بیانیه منتشر شده از سوی کمیساریای سازمان ملل، این نهاد در نظر دارد در چارچوب برنامه اسکان مجدد، مهاجران مرکز بمباران شده را در کشورهای سومی ( چاد یا نیجر) جابجا کند اما مراکز پذیرایی در این کشورها نیز لبریز هستند.

کمیساریای سازمان ملل در بیانیه خود از دولت لیبیا درخواست کرده تا محل دیگری را برای اسکان مهاجران تاجورا  جستجو کند تا مرکز ترانزیت مهاجران در طرابلس که مهاجران شدیدا آسیب دیده اختصاص دارد همچنان به کارش ادامه دهد.

این در حالیست که حدود ٥٠ تن از مهاجران، از جمله زنان و کودکان، همچنان در مرکز بمباران شده تاجورا باقی مانده‌اند و کمیساریای سازمان ملل تلاش دارد راه حلی برای انتقال آنان از این مرکز بیابد.

 

در همین زمینه