در کمپ جدید پورت دوبرویلیه، شمار کودکان و خانواده ها چشمگیر است. عکس از مهاجر نیوز
در کمپ جدید پورت دوبرویلیه، شمار کودکان و خانواده ها چشمگیر است. عکس از مهاجر نیوز

سازمان حمایت از مهاجران " یوتوپیا ٥٦" یک کمپ متشکل از دهها خیمه برای مهاجران را در یکی از جاده‌های نزدیک به " پورت دوبرویلیه" در شمال پاریس برپا کرد. اعضای این سازمان می‌گویند با این اقدام می‌خواهند از عدم توجه دولت فرانسه به مشکل اسکان مهاجران انتقاد کنند.

پورت دوبرویلیه یکی از محلات معروف در پاریس نزدهم است که از مدت زیادی به اینسو تعداد قابل توجهی از مهاجران در آن، دور از انظار عمومی، در پارک‌ها و در کنار شاهراه حلقه‌ای پاریس، در خیمه‌ها زندگی می‌کنند.

اما سازمان یوتوپیا ٥٦، یک کمپ جدید را در قلب جاده بزرگ ماک دونالد، در چند قدمی فروشگاه‌ها و رستوران‌های " لوپارکس" جابجا کرده است.

به گفته ژولی، یک تن از اعضای یوتوپیا ٥٦، کمپ جدید ناوقت سه شنبه شب گذشته در این محل ایجاد شد و بلافاصله دهها تن از مهاجران بی سرپناه، شامل خانواده‌ها، در آن جا بجا شدند.

یک تن از کارمندان امنیتی شهرداری پاریس نزدهم بامداد چهارشنبه به مهاجر نیوز گفت ایجاد این کمپ در محل برای شهرداری غیر منتظره بود:« روز گذشته اینجا هیچ کسی نبود. فکر می‌کنم این‌ها شب گذشته یا صبح وقت امروز این کمپ را برپا کرده‌اند.»

خیمه‌های کمپ جدید پورت دوبرویلیه که از سوی سازمان یوتوپیا 56  برپا شده است. عکس از مهاجر نیوز

بیشتر مهاجران کمپ جدید را، خانواده‌ها یا زنان و مادران تنها که شمار شان به یکصد نفر می‌رسد تشکیل می‌دهند. این مهاجران از افغانستان، ایران، عراق، گرجستان، ساحل عاج یا اریتره به فرانسه آمده‌اند.

  بخش عمده مهاجران حاضر در کمپ، کمتر از ١٥ سال دارند. تعداد زیاد کراچی اطفال هم در گوشه و کنار خیمه‌ها نشان مید‌هند که شماری از کودکان نیز با خانواده‌های شان در این جا زندگی ‌می‌کنند.

سازمان یوتوپیا ٥٦ توضیح داد که رقم بلند خانواده‌ها در میان مهاجران کمپ تصادفی نیست زیرا سازمان تلاش دارد این بخش از مهاجران آسیب پذیرتر را در برابر دید همه قرار دهد. به گفته این سازمان « دولت باید به مسئولیت خود در برابر این مهاجران و فراهم کردن سرپناه برای آنان» پی ببرد و اقدام کند.

در برابر یکی از خیمه‌ها، یک زن مهاجر که به نوزادش شیر می‌دهد می‌گوید: « من دو فرزند دیگر هم دارم. ما چهار ماه پیش به پاریس رسیدیم و تا کنون در سرک‌ها می‌خوابیم. اینجا حداقل یک خیمه وجود دارد.»

در کنار او ، یک زن ساحل عاجی نیز از کودک  حدود چهارساله‌اش مواظبت می‌کند. او می‌گوید: « ما میخواهیم درخواست پناهندگی خود را ثبت کنیم اما هیچکس در شماره مخصوص به ما جواب نمی‌دهد.»

یک کودک گرجستانی در کمپ جدید خیابان مک دونالد در نزدیکی پورت دوبرویلیه. عکس از مهاجر نیوز

به گفته سازمان یوتویپا ٥٦، یکی از دلایلی که باید این مهاجران در معرض دید قرار بگیرند این است که در ماه‌های تابستان، فعالیت شبکه سرپناه شهروندان که از سوی این انجمن اداره و مدیریت می شود، به طور چشمگیری کاهش می‌یابد. به این دلیل که بیشتر اعضای این شبکه به تعطیلات می‌روند.

ژولی، کارمند یوتوپیا به مهاجر نیوز گفت: « خیلی دشوار است که وقتی جا وجود نداشته یا محدود باشد، ما مجبور باشیم که از میان زنان حامله یا کودکان، کسانی را بر کسانی دیگر اولویت بدهیم.»

یوتوپیا  ٥٦ در بیانیه‌ای به مناسبت برپا کردن کمپ جدید گفته است که تصمیم ندارد وظیفه دولت برای اسکان مهاجران را به عهده بگیرد. این سازمان تاکید کرد که  سرپناه شهروندی، فقط یک راه حل فوری برای مهاجران محسوب می گردد.

سازمان یادآوری می‌کند که طی دوسال گذشته ماهانه برای١٠٠٠ تا ١٥٠٠ نفر شبانه جا فراهم کرده است.

بر بنیاد ارقام منتشر شده از سوی شهرداری پاریس، بین ٧٠٠ تا ١٢٠٠ مهاجر در جاده‌های شمال پایتخت در خیمه‌ها زندگی می‌کنند.


 

در همین زمینه