عکس آرشیف: مهاجران نجات داده شده توسط محافظان ساحلی تونس، ١٢ اکتبر ٢٠١٧. عکس از رویترز
عکس آرشیف: مهاجران نجات داده شده توسط محافظان ساحلی تونس، ١٢ اکتبر ٢٠١٧. عکس از رویترز

محافظان ساحلی لیبیا روز پنجشنبه ١١ جولای اجساد دهها مهاجر دیگر یک کشتی غرق شده در آب‌های تونس را در سواحل این کشور پیدا کردند. یک روز پیشتر، ٩٠ مهاجر که سوار بر یک کشتی کوچک قصد عبور از مدیترانه را داشتند توسط گروهی دیگر از محافظان نجات داده شدند.

با پیدا شدن اجساد ٣٨ مهاجر در سواحل جرجیس و جربه، شمار غرق شدگان یک کشتی لاستیکی حامل ٨٠ مهاجر، به ٦٨ تن رسید. بر بنیاد اظهارات شاهدان عینی و بازماندگان این حادثه، مهاجران از سواحل شهر زواره در لیبیا حرکت کرده‌ بودند و می‌خواستند به ایتالیا بروند.

منجی سلیم، رئیس هلال احمر تونس در مدنین گفت تمامی اجساد ابتدا برای شناسایی هویت به یک شفاخانه در شهر قابس انتقال یافتند و سپس به خاک سپرده شدند.

همزمان ساخت یک گورستان جدید در جرجیس جریان دارد تا از این به بعد قربانیان احتمالی تلاش‌ها برای عبور از مدیترانه، در گورستان گمنام  این منطقه دفن نگردند.

در هفته‌های اخیر صدها مهاجر در غرب لیبیا تلاش کرده‌اند که با کشتی از مدیترانه عبور کنند و خود را به اروپا برسانند.

به گفته رئیس هلال احمر تونس، محافظان ساحلی، گارد ملی و امدادگران هلال احمر تونس عملیات نجات در مدیترانه را ادامه می‌دهند.

در یکی از این عملیات که از سوی گارد ملی تونس در آب‌های صفاقس تونس انجام شد ٩٠ مهاجر یک کشتی سرگردان در مدیترانه، روز دوشنبه از آب نجات داده شدند.

این مهاجران، شامل بیست زن و سه کودک، اتباع صحرای جنوب افریقا بودند و می‌خواستند به اروپا بروند.

همزمان، مقام‌های تونس چهار تونسی را به اتهام سازماندهی سفر‌های غیرقانونی به سوی اروپا از طریق مدیترانه، دستگیر کردند.


 

در همین زمینه