کشتی نجات سی واچ ٣ که برای نجات مهاجران از مدیترانه فعالیت می‌کند. عکس از پیکچر الیانس/ سی واچ ٣
کشتی نجات سی واچ ٣ که برای نجات مهاجران از مدیترانه فعالیت می‌کند. عکس از پیکچر الیانس/ سی واچ ٣

سازمان ملل می‌گوید نباید که کشتی‌های نجات دهنده مهاجران در مدیترانه را مجرم خواند. این نهاد سازمان ملل همچنان خواهان آزادی مهاجران از مراکز نگهداری مهاجران در لیبیا شد.

آنتونیو گراندی، رئیس کمیساریای عالی سازمان ملل برای پناهندگان و آنتونیو ویتورینو، مدیر عمومی سازمان بین المللی مهاجرت در بیانیه‌ای مشترک، نقش جدی کشتی‌های نجات مربوط به سازمان ‌های غیردولتی در مدیترانه را برجسته کردند و گفتند این کشتی‌ها « نباید به دلیل نجات جان انسان‌ها در دریا » مجرم تلقی شوند.

دولت ایتالیا به دستور ماتئو سالوینی، وزیر داخله این کشور مرتباَ کشتی‌های نجات مربوط به سازمان‌های حمایت از مهاجران در مدیترانه را به همدستی با قاچاقبران انسان متهم می‌کند.

هردو عضو سازمان ملل همچنین خواهان آن شدند تا « کشتی‌های تجارتی مجبور ساخته نشوند مهاجران نجات داده شده از دریا را به لیبیا بازگردانند.»

بیانیه مشترک تاکید کرده است که هرگونه کمک و تفویض صلاحیت به مقام‌های لیبیا در مورد مهاجران باید مشروط به این امر باشد که موازین مربوط به حقوق بشر رعایت گردد و افراد نجات داده شده از دریا به هیچوجه بدون موجب دستگیر نشوند.

 هردو مقام سازمان ملل، ضمن توصیه برای جلوگیری از تکرار فاجعه حمله هوایی به مرکز مهاجران در تاجورا ( که به کشته شدن بیش از پنجاه مهاجر انجامید) در خواست کردند که « ٥٦٠٠ »  مهاجر زندانی از مراکز نگهداری در لیبیا آزاد گردند.

آن‌ها تقاضا کردند که این مهاجران در کشورهای سومی جابجا گردند و آن‌هایی که می‌خواهند، به کشورهای مبدا خود برگردند.

حدود ٥٠ هزار پناهنده و متقاضی پناهندگی همین اکنون در لیبیا زندگی می‌کنند. همچنان ٨٠٠٠٠٠ مهاجر دیگر خواهان کمک‌های اضافی برای ارتقای شرایط زندگی و حفاظت از حقوق خود هستند.

 


 

در همین زمینه