یک کشتی نجات اسپانیایی. عکس از  صفحه تویتر SASEMAR
یک کشتی نجات اسپانیایی. عکس از صفحه تویتر SASEMAR

ماموران نجات اسپانیایی روز شنبه ١٣ جولای طی عملیات جداگانه، ١۴١ مهاجر را از آب‌های مدیترانه نجات دادند. همزمان، محافظان ساحلی لیبیا نیز ٥٣ مهاجر را در مسیر مدیترانه به اروپا دستگیر کردند و آن‌ها را به لیبیا بازگرداندند.

به‌گفته شرکت امنیت و نجات دریایی اسپانیا (SASEMAR)، در عملیات نجاتی که توسط چندین کشتی انجام شد ١۴١ مهاجر از منطقه میان اسپانیا و مراکش نجات داده شدند.

یک سخنگوی این شرکت به خبرگزاری فرانسه گفت ماموران نجات دو قایق حامل ٨٦ مهاجر را در منطقه البران، میان اسپانیا و مراکش پیدا کردند. هنگام رسیدن ماموران نجات به محل، یکی از قایق‌ها در حال غرق شدن بود و تعدادی از مهاجران در آب افتاده بودند.

امدادگران موفق شدند تمامی مهاجران هر دو قایق از جمله ١۴ زن و ٣ کودک را نجات دهند.

در یک مورد دیگر، در نزدیکی تنگه جبل الطارق، ماموران نجات به کمک ٣ مهاجر سوار بر یک قایق کوچک و ٥٢ مهاجر یک قایق نسبتاَ بزرگ شتافتند. حدود پانزده تن از این مهاجران زنان بودند.

 سازمان بین المللی مهاجرت می‌گوید از اوایل ماه جنوری تا ١٠ جولای ٢٠١٩، حدود ١١٠٠٠ نفر از طریق دریا وارد اسپانیا شده‌اند.

طی همین دوره، در بخش مدیترانه شرقی نیز بیشتر از ١٦٠٠٠ نفر وارد یونان و قبرس شده‌اند.  در همین مسیر ٥٣ مهاجر در تلاش رفتن به اروپا، جان خود را از دست داده‌اند.

 همزمان  از مسیر مدیترانه مرکزی، ۴٦٠٠ مهاجر خود را به ایتالیا و مالتا رسانده‌اند در حالی که ۴٢٦ تن در همین مسیر غرق شده‌اند.

 به این ترتیب رقم مهاجرانی که توانسه‌اند طی ماه‌های جنوری و جولای امسال از طریق مدیترانه خود را به اروپا برسانند به ٣١٦٠٠ نفر می‌رسد.

 در یک مورد دیگر، روز شنبه گذشته، محافظان ساحلی لیبیا اعلام کردند که ٥٣ مهاجر افریقایی شامل ١٠ زن و کودک را در نزدیکی سواحل لیبیا دستگیر کردند.

 به گفته ایوب غثیم، یک سخنگوی محافظان ساحلی لیبیا، قایق حامل این مهاجران در ٧٠ کیلومتری صبراته در شمال غرب لیبیا متوقف ساخته شد و مهاجران به یک کمپ مهاجران در زاویه در شمال لیبیا انتقال داده شدند.


 

در همین زمینه