نخست وزیر جدید یونان قصد دارد متقاضیان پناهندگی را که درخواست شان ردشده است، سریع تر از گذشته به ترکیه پس بفرستد.
نخست وزیر جدید یونان قصد دارد متقاضیان پناهندگی را که درخواست شان ردشده است، سریع تر از گذشته به ترکیه پس بفرستد.

دفتر کوریاکوس میتسوتاکیس، نخست وزیر جدید یونان روز دوشنبه اعلام کرد که حکومتش قصد دارد سیستم پناهندگی را تسریع کرده و بر شدت کنترول مرزهایش با ترکیه بیافزاید. براین اساس هدف از این تصمیم، بهبود وضعیت "غیرقابل تحمل"پناهجویان در کمپ هایی است که در جزایر شرق بحیره اژه واقع شده اند.

در بیانیه دفتر کوریاکوس میتسوتاکیس، نخست وزیر جدید یونان آمده است، براساس این تصمیم اشخاصی که حق دریافت پناهندگی ندارند، نسبت به گذشته با سرعت بیشتری به ترکیه پس فرستاده می شوند. 

در طول دوره کاری الکسیس سیپراس، نخست وزیر پیشین یونان  که به تاریخ ۷ جولای در انتخابات شکست خورد، رسیدگی به درخواست های پناهندگی در بسیاری از موارد بیش از دوسال به طول می انجامید. 

پیش از این میتسوتاکیس با دیمیتریس اوراموپولوس، کمیسار اتحادیه اروپا در امور پناهجویان دیدار کرده بود. 

اوراموپولوس پس از این دیدار طی مصاحبه با تلویزیون یونان اعلام کرد: «یونان تنها نیست». اتحادیه اروپا به ما کمک خواهد کرد. جیورجوس کوموتساکوس، معاون وزیر مهاجرت در یونان اعلام کرد: «ما به کمک های اساسی تر و همبستگی (اتحادیه اروپا) نیاز داریم». 

سرازیری پناهجویان از ترکیه به یونان در ماه های گذشته به وضوح افزایش یافته است. برطبق اطلاعات رسمی در ماه جون ۳۱۲۲ تن از ترکیه به یونان آمده و خواهان پناهندگی شدند. این در حالی است که در ماه جون سال گذشته شمار آن ها به ۲۴۳۴ تن می رسید.
در حال حاضر در کمپ های ثبت نام مهاجران (هات اسپات) ۱۷ هزار و ۹۶۷ مهاجر زندگی می کنند. اما این کمپ ها فقط گنجایش ۸۹۰۰ مهاجر را دارند.
 

در همین زمینه