عکس آرشیف: یک خانواده مهاجر که برای مدتی در منزل یک خانواده پاریسی  زندگی می‌کرد. عکس از مهاجر نیوز
عکس آرشیف: یک خانواده مهاجر که برای مدتی در منزل یک خانواده پاریسی زندگی می‌کرد. عکس از مهاجر نیوز

سازمان یوتویپا ٥٦ که از مهاجران و پناهنجویان حمایت می‌کند روز سه شنبه اعلام کرد که شبکه سرپناه شهروندی بار دیگر فعالیت خود را در پاریس از سر گرفته است. این سازمان حدود یک هفته پیش در اعتراض به نبود سرپناه دایمی برای مهاجران آسیب دیده، فعالیت این شبکه را متوقف ساخته بود.

 در بیانیه‌ای که روز سه شنبه ١٦ جولای منتشر شد یوتوپیا ٥٦ توضیح داد که « با دیدن خانواده‌هایی که در سرک‌ها زندگی می‌کنند و افراد آسیب دیده‌ای که منتظرند دولت مسئولیت سرپناه برای آنان را به عهده بگیرد، اعضای سازمان راهی نداشتند جز این که شبکه سرپناه شهروندی را دوباره فعال کنند.»

روز ١٠ جولای یوتوپیا ٥٦ اعلام کرده بود که در اعتراض به عدم اقدام دولت در جهت تامین سرپناه برای مهاجران آسیب دیده، این سازمان سرپناه شهروندی را متوقف کرده است. همزمان اعضای سازمان، یک کمپ خیابانی برای مهاجران را در یکی از جاده‌های پاریس نزدهم برپا کردند.

یوتوپیا ٥٦ در بیانیه خود تاکید کرده است که با این اقدامات سازمان « میخواست ازعدم توجه مقام‌های مسئول در تامین سرپناه برای مهاجران و آسیب دیدگان انتقاد کند و خواهان ضمانت‌های لازم در این زمینه گردد.»

رضاکاران سازمان می‌گویند تعطیلات تابستانی دوره دشواری برای یافتن سرپناه برای مهاجران محسوب می‌گردد زیر تعداد زیادی از شهروندان که در پذیرایی از مهاجران از خود همبستگی نشان می‌دهند در این دوره در دسترس نیستند.»

مقام‌های مسئول روز جمعه گذشته کمپ خیابانی یوتوپیا ٥٦ را برچیدند اما « تنها خانواده‌ها را به سرپناه‌های فوری انتقال دادند.» این در حالیست که به گفته یوتوپیا ٥٦ « کسانی که پناهجو نیستند، بعد از سپری کردن آخر هفته در یک مرکز پذیرایی دوباره مجبور شدند به سرک‌ها برگردند.»


 

در همین زمینه