انجمن " له میدی دو می" نوجوانان مهاجر را به شنا و آب بازی می برد. عکس از آگات ندیمی
انجمن " له میدی دو می" نوجوانان مهاجر را به شنا و آب بازی می برد. عکس از آگات ندیمی

با فرا رسیدن رخصتی‌های تابستانی در فرانسه، شماری از سازمان‌های حمایت از مهاجران برای مدتی فعالیت‌های خود را متوقف می‌کنند. با این حال شماری از سازمان‌ها فعالیت‌های تفریحی و سرگرمی‌های متناسب با فصل تابستان از جمله فوتبال، آب بازی، اقامت کوتاه مدت در کنار دریا یا پیاده گردی در جنگل را به مهاجران عرضه می‌کنند. مهاجر نیوز گزارش می‌دهد.

تعداد زیادی از رضاکاران و اعضای سازمان‌های حمایت از مهاجران در فصل تابستان از کار رخصتی می‌گیرند. این مساله باعث می‌شود که فعالیت تعدادی از این سازمان‌ها در این دوره متوقف گردد. با این حال، شماری از سازمان‌‌ها، برخلاف، فصل تابستان را فرصت مناسب‌تری برای انجام فعالیت‌های تفریحی و سرگرمی با مهاجران ارزیابی می‌کنند و در این زمینه فعالیت‌هایی را سازمان می‌دهند. آگات ندیمی، بنیانگذار انجمن " له میدی دو می"  که ظهرها به مهاجران زیرسن غذا توزیع می‌کند، می‌گوید: « جوانانی که ما با آنها سر وکارداریم زیاد روی ما حساب‌می کنند. به همین دلیل ما نمی‌توانیم فعالیت خود را متوقف کنیم.»

برنامه‌های ورزشی و فرهنگی

بخش مهمی از فعالیت‌های تابستانی مورد علاقه جوانان مهاجر و سازمان‌های حمایت از مهاجران را برنامه‌های ورزشی تشکیل می‌دهد. مایا کوره ژو، مسئول بخش نوجوانان بدون همراه در سازمان "یوتوپیا ٥٦" توضیح می‌دهد که برنامه‌های ورزشی ، بعد از آموزش زبان، دومین برنامه مورد علاقه این نوجوانان است. او در ادامه می گوید:« آنها قبل از همه علاقمند فوتبال و آب بازی هستند زیرا از این طریق می‌توانند دوش هم بگیرند. یوتویپا ٥٦ بخش اعظم این فعالیت‌ها را از طرف صبح  و روز چهارشنبه سازماندهی می‌کند تا مانع ملاقات‌های اداری نوجوانان نباشد.»

سازمان " سپورتیس" در پاریس، فعالیت‌های خود را در فصل تابستان متوقف می‌کند اما یک شاخه این سازمان در شهر تولوز، در جنوب غرب فرانسه، روزهای پنجشنبه ساعت ٨ شب برای جوانان مهاجر و پناهنده برنامه دوش برگزار می‌کند. این برنامه از میدان بزرگ کاپیتول در مرکز تولوز آغاز می‌شود و شرکت کنندگان در داخل شهر تولوز می‌دوند.

سپورتیس در تولوز فعالیت‌های دیگری مانند زیبایی اندام، راگبی بدون خشونت و فوتسال را برای مهاجران برنامه ریزی می‌کند. به گفته ایگزاویه سری، رئیس سازمان سپورتیس، مهاجران، بدون آن‌که از طریق یک مرکز پذیرایی پناهجویان یا یک سازمان حمایت از مهاجران معرفی شوند، می‌توانند در این فعالیت‌ها مستقیماً شرکت کنند.


 برای مهاجرانی که به ورزش‌های انفرادی علاقه دارند، انجمن " له فورمیلیر " در پاریس در طول سال برنامه‌های دوش انفرادی برگزار می‌کند. در این برنامه‌ها که به روزهای سه شنبه و پنجشنبه، به همکاری انجمن‌های "سینگا"، "وینترگرت" و "کابوبو" برگزار می گردد، حدود سی تن از مهاجران و شهروندان پاریس، شرکت می‌کنند.

کلمان دبوسک، از مسئولان " له فورمیلیر" به مهاجر نیوز می‌گوید برنامه دوش در تابستان‌ها ادامه دارد زیرا « بیشتر مهاجران در مراکز مهاجران دچار خستگی می‌شوند.»


سازمان " همبستگی امائوس " نیز در همکاری با انجمن "فوتبال ماس" برای مهاجرانی که در این سازمان پذیرفته می‌شوند فعالیت‌های ورزشی برگزار می‌کند. این فعالیت‌ها از جمله در مرکز خانوادگی "ایوری-سور-سن" و در مرکز سرپناه فوری برای مردان در پاریس هجدهم سازماندهی می‌شود.

برونو مورل، رئیس عمومی امائوس به مهاجر نیوز می‌گوید: « ما می‌خواهیم از طریق مسابقات فوتبال، رعایت اصول بازی و خوش رفتاری را آموزش بدهیم.» این برنامه‌ها بیشتر برای جلب کودکان و نوجوانان به فعالیت‌های ورزشی راه اندازی شده است؛ برنامه‌هایی که به گفته برونو مورل، «  زمینه‌ساز ادغام اجتماعی در جامعه» هستند.

مسافرت‌های کوتاه مدت یا یک روز تفریحی مجانی برای جوانان

سازمان امائوس همچنین زمینه مسافرت‌های کوتاه مدت به روستاها، مناطق بحری و کوهستانی را مخصوصاً برای کودکان مساعد می‌کند. برونو مورل می‌گوید دوره این مسافرت‌های مجانی که معمولا در تابستان برگزار می شود، « یک تا سه روز است.» در یک برنامه دیگر، امائوس نوجوانان را به تماشای اسپ سواری می برد و آن‌ها را با از نزدیک با روش‌های تربیت اسپ آشنا می‌سازد.

در همین زمینه، انجمن " له میدی دو می" نیز برنامه دارد تا « در اوایل ماه اگست حدود ٥٠ تن از نوجوانان را به یک مرکز تفریحی در حومه پاریس ببرد و زمینه آب بازی و کشتی‌رانی را برای آن‌ها مساعد کند.»

در کنار فعالیت‌های ورزشی، سازمان امائوس برنامه‌های فرهنگی خود را نیز  در فصل تابستان ادامه می‌دهد. مرکز این سازمان در ایوری-سور-سن، بعد از ظهرها، در همکاری با موزیم هنرهای معاصر "وال دومارن"، کارگاه‌های هنری دایر می‌کند. برای کودکان کمتر از شش سال، برنامه‌های بازی با اشیا برگزار می شود و مکتب به مربوط به مرکز نیز همه روزه، برای تقویت زبان فرانسوی کودکان، دوره‌های کتابخوانی دارد.

مرکز ایوری-سور-سن همچنین برای بزرگان زمینه بازدید از موزیم‌ها و کارگاه‌های آشنایی با مود و فیشن را در آکادمی فیشن پاریس فراهم می‌سازد. باید گفت فعالیت‌های سازمان امائوس به مهاجرانی اختصاص دارد که در این مرکز پذیرفته شده‌اند.

برای آشنایی با فعالیت‌های تابستانی در پاریس، از این نقشه استفاده کنید.
 


 

در همین زمینه