گزارش ها حاکی از افزایش شمار مهاجرانی است که سعی می کنند خود را از طریق بحیره مدیترانه به اروپا برسانند.
گزارش ها حاکی از افزایش شمار مهاجرانی است که سعی می کنند خود را از طریق بحیره مدیترانه به اروپا برسانند.

وزیران داخله اتحادیه اروپا نتوانستند در مورد اقدامات موقت برای رویارویی با مهاجرت رو به افزایش در امتداد بحیره مدیترانه به توافق برسند. مقام های مسئول به دویچه وله گفتند، از نظر آن ها آینده اروپا به خطر افتاده است.

وزیران داخله اتحادیه اروپا که روز پنجشنبه در فنلند بایکدیگر دیدار کردند، نتوانستند در مورد آن بخش از سیاست های مهاجرت که راجع به آن بایکدیگر اختلاف نظر دارند، به توافق دست یابند، به خصوص در مورد این که کدام یک از کشورها باید مسئولیت پناهجویان تازه رسیده را به عهده بگیرند. 

کریستوف کاستانیر، وزیر داخله فرانسه گفت، «نظریات بسیار متفاوت» بوده اند و برخی از وزیران گفته اند، اجازه نمی دهند که شمار بیشتری از آوارگان وارد کشورشان شوند. دیگران خواهان همبستگی  (کشورهای عضو) شده اند و بسیاری
دیگر گفته اند، از این نگران هستند که با کسب توافق در این باره، شمار بیشتری از مهاجران برای سفر به اروپا وسوسه شوند. 

هورست زیهوفر، وزیر داخله آلمان فدرال در آستانه این دیدار گفته بود که  در تلاش برای تصویب یک  «معاهده موقت» برای تقسیم پناهجویان در میان کشورهای عضو است. اما او دراین باره که این توافق در عرض یک روز کسب شود، اظهار شک و تردید کرده بود. 

زیهوفر از ایده سهمیه مشخص مهاجران برای هر کشور عقب نشینی کرد و گفت، نگران این است که در صورت تصویب چنین قانونی این تصور ایجاد شود که «مرزها عملا گشوده شده اند».  

پلان هایی برای آینده نزدیک 

دیمیتریس اوراموپولس، کمیسار اتحادیه اروپا در امور مهاجران، سعی کرد این مساله را که وزیران داخله در نشست هلسینکی به توافق نرسیده اند، بی اهمیت جلوه دهد. اوراموپولس گفت: «شب گذشته قرار نبود که تصمیم گرفته شود و این نشست همانگونه که گفتم، خیلی الهام بخش بود».  

کاستانیر، وزیر خارجه فرانسه گفت که برای برگزاری یک دیدار در پاریس برنامه ریزی می کند. براین اساس قرار است که در هفته آینده و با شرکت حدود ۱۵ عضو از ۲۸ کشور عضو اتحادیه اروپا این دیدار برگزار شود.
ژان اسلبورن وزیر خارجه لوکزامبورگ

اتحادیه اروپا ممکن است «از هم بپاشد» 

ژان اسلبورن، وزیر خارجه لوکزامبورگ هشدار داد که کشورهای عضو باید همبستگی نشان دهند وگرنه اتحادیه اروپا ممکن است «از هم بپاشد». او به دویچه وله گفت، در اتحادیه اروپا فرانسه، آلمان و برخی کشورهای دیگر سعی دارند به عنوان کشورهای متمدن اروپایی رفتار کنند و برخی کشورهای دیگر در این اتحادیه اصلا احساس مسئولیت نمی کنند و این خیلی بد است.  

اسلبورن براین تاکید کرد که اروپا هنوز هم تصمیم اصلی را راجع به مهاجرت نگرفته است. او گفت: «من امیدوارم که گام تعیین کننده «رد» سیاست ادغام اروپا نباشد. زیرا در آن صورت اوضاع به وخامت می گراید».  

آلمان و فرانسه سعی کردند ائتلافی متشکل از حدود ۱۰ کشور برای تقسیم مهاجران تشکیل دهند و قرار بود که ایتالیا یکی از اعضای این ائتلاف باشد و پاره ای از مهاجران را بپذیرد. اما ماتئو سالوینی، وزیر داخله راستگرای ایتالیا این پلان را با قاطعیت رد کرد. 

در طول نشست هلسینکی، سالوینی که سیاست های سختگیرانه ای را در قبال مهاجران غیرقانونی تعقیب می کند، در تویتر نوشت که «وزیران کشورهای مختلف از سیاست ایتالیا برای دفاع از مرزها تجلیل کنند». او افزود، این سیاست باعث کاهش شدید مهاجرانی شده که خود را به اروپا می رسانند و شمار قربانیان در بحیره مدیترانه هم به این خاطر بسیار کمتر شده است». 

پلانی که در سال ۲۰۱۵ برای تقسیم بیش از ۱۰۰ هزار پناهجو از کشورهای مرزی مانند یونان و ایتالیا به کشورهای دیگر عضو اتحادیه اروپا تصویب شد، به درستی انجام نشد و تا به حال فقط چند صد آواره براساس این پیمان به مناطق دیگر انتقال داده شدند.  

 

در همین زمینه