کارولا رکیت هنگام خروج از دادگاه در آگروجینتو، روز پنجشنبه ١٨ جولای ٢٠١٩.  عکس از گیگلیلمو مانجیاپانه/ رویترز
کارولا رکیت هنگام خروج از دادگاه در آگروجینتو، روز پنجشنبه ١٨ جولای ٢٠١٩. عکس از گیگلیلمو مانجیاپانه/ رویترز

کارولا رکیت، کاپیتان کشتی سی واچ ٣، روز پنجشنبه در دادگاه اگریجنتو در ایتالیا از کشورهای اتحادیه اروپا خواست کشتی‌های نجات مهاجران در مدیترانه را توقیف نکنند. مقام‌های ایتالیایی کارولا رکیت را متهم کرده‌اند که با زور وارد قلمرو آبی ایتالیا شده و با قاچاقبران مهاجران همدست است.

در جریان دادگاه روز ١٨ جولای که در جزیره سیسیلیا برگزار شد کارولا رکیت از اتحادیه اروپا درخواست کرد که « برای پیاده کردن مهاجران نجات یافته » در بنادر اروپا اقدام کند و سازمان‌های امدادی را در وضعیتی قرار ندهد که او در پایان ماه جون گذشته با آن روبرو شده بود.

حدود سه هفته پیش، کاپیتان جوان با ۴٠ مهاجر نجات یافته از مدیترانه مدت دو هفته در آب‌های مدیترانه سرگردان بود تا اینکه تصمیم گرفت به بندر لامپدوسا برود.

کارولا رکیت گفت: « من صادقانه امیدوارم که با انتخاب پارلمان جدید، کمیسیون اروپا تلاش خواهد کرد تا از وضعیت‌های مشابه در آینده جلوگیری کند و تمام کشور‌های اتحادیه مشترکاً مهاجران نجات یافته توسط کشتی‌های غیرنظامی را بپذیرند.»

دولت ایتالیا روز ٢٩ جون کارولا رکیت را هنگامی دستگیر کرد که گویا ممنوعیت رفتن به بندر لامپدوسا از سوی ماتئو سالوینی، وزیر داخله ایتالیا را زیر پا کرده است. وزیر داخله ایتالیا این اقدام کاپیتان جوان را «جنایتکارانه» خوانده بود.

بیشتر بخوانید: سی واچ: کارولا ریکت، کاپیتانی که برای نجات مهاجران، خط سرخ سالوینی را زیر پا کرد

از آن هنگام، کشتی سی واچ ٣ در بندر لیکاتا در سیسیلیا توقیف و کارولا رکیت هم با دو اتهام زیر پا گذاشتن ممنوعیت ورود به قلمرو آبی ایتالیا و همدستی با قاچاقبران مهاجران روبرو شده است.

با این حال، دادگاه اولی، اتهام رفتار خشونت آمیز کاپیتان کشتی سی واچ علیه یک کشتی نظامی ایتالیایی را رد و نتیجه گیری کرد که او در جهت نجات جان انسان‌ها اقدام کرده است. به دنبال این اقدام کارولا رکیت، کشتی الکس نیز در رفتاری مشابه در بندر لامپدوسا لنگر انداخت.

به دنبال این رویداد، کارشناسان مستقل وابسته به سازمان ملل متحد در واکنشی اعلام کردند که « نجات دادن مهاجرات از دریا جنایت نیست.»


 

در همین زمینه