مناطق مجادله برانگیز ترانزیت در امتداد مرز هنگری با صربستان
مناطق مجادله برانگیز ترانزیت در امتداد مرز هنگری با صربستان

گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد در زمینه حقوق بشر از تصمیم هنگری در سال ۲۰۱۵ به شدت انتقاد کرد. در آن سال، هنگری با اعلام وضعیت بحرانی به خاطر سرازیر شدن مهاجران، اعلام وضعیت اضطراری کرده بود. گزارشگر سازمان ملل از مناطق ترانزیت به عنوان مراکز بازداشت انتقاد کرد و گفت که هدف اصلی این اقدام ها ارعاب مهاجران بوده است.

فیلیپه گونزالس مورالس، گزارشگر ویژه سازمان ملل در بخش حقوق بشر مهاجران از رفتار هنگری با مهاجران در سال های اخیر به شدت انتقاد کرد. او حکومت این کشور را متهم کرد که از ادعای سرازیر شدن مهاجران برای بهره برداری سیاسی استفاده می‌کند. در حال حاضر ویکتور اوربان از حزب شدیدا ضد مهاجرت فیدس سمت نخست وزیری این کشور را برعهده دارد. 

گزارشگر ویژه سازمان ملل طی یک نشست خبری که در بوداپست برگزار شد، اعلام کرد که «سرازیر شدن انبوه مهاجران و پناهجویان وجود ندارد.» او اضافه کرد: «حکومت هنگری را فرا می‌خواند که به وضعیت اضطراری به خاطر بحران مهاجرت و به روز رسانی اقدامات مرتبط با آن پایان دهد.»
این مقام سازمان ملل افزود که چنین مقرره ای نباید به هیچ وجه بر حقوق بشر ارجحیت داده شود: «اگر در واقعیت مهاجرت انبوه وجود ندارد، نمی‌توان طوری رفتار کرد که گویا وضعیت امنیتی از چهارسال پیش تا به حال فرقی نکرده است.» 
مورالس بر این تاکید کرد که حکومت هنگری نمی‌تواند صرف به این خاطر که چنین بحرانی ممکن است هر زمان بروز کند، وضعیت اضطراری را هر شش ماه یک بار تمدید کند.  
گونزالس مورالس علاوه کرد که از نظر او، ویکتور اوربان نخست وزیر ملی گرا و دست راستی هنگری از وضعیت اضطراری برای توجیه اقداماتی استفاده می‌کند که برای جلوگیری از ورود مهاجران به کشور روی دست گرفته شده اند.  


«کودکان نباید در بازداشتگاه نگه داشته شوند»

گونزالس مورالس در خصوص نگهداری مهاجران در مناطق مجادله برانگیز ترانزیت که در مرز هنگری با صربستان قرار دارند، ابراز نگرانی کرد. پناهجویان باید تا زمان رسیدگی به درخواست پناهندگی شان و دریافت نتیجه در این مراکز که از سال به این طرف ۲۰۱۷ تاسیس شده اند، اقامت داشته باشند. 
گزارشگر ویژه سازمان ملل راجع به مناطق ترانزیت گفت: «محیط آن مانند زندان است و واقعا هم این جا بازداشتگاه است.» او همچنان تاکید کرد که آن ها (مهاجران) «پشت سیم های خاردار و حصار یعنی در داخل نگه داشته می‌شوند» و بیش از نیمی از این ۲۸۰ تن که در مناطق ترانزیت نگه‌داری می‌شوند، کمتر از ۱۸ سال سن دارند. گزارشگر ویژه سازمان ملل در ادامه گفت: «کودکانی که در حال مهاجرت هستند، تحت هیچ شرایطی نباید در بازداشت نگه‌داری شوند.» او افزود: «من از این نگرانم که مهاجران در آن جا بدون توجه به سن و سال‌شان برای ایجاد رعب و وحشت در میان مهاجران دیگر در قید نگه‌داری شوند.»
از منظر این مسئول سازمان ملل، این که مهاجران دراین مناطق ترانزیت اجازه بازگشت به صربستان را دارند، «فرقی در این مساله ایجاد نمی‌کند که این مراکز حکم بازداشتگاه را دارند.»  


پیام هنگری: «حصار پابرجا می ماند»

گونزالس مورالس طی سفر هشت روزه اش به هنگری توانست که وضعیت مهاجرین را از نزدیک ارزیابی کند. بنابر گزارش او، شرایط در سراسر هنگری برای مهاجران «بسیار سختگیرانه است.»
وزارت خارجه هنگری در واکنش به درخواست علنی گزارشگر ویژه سازمان ملل برای برچیدن سیم های خاردار در مناطق ترانزیت، با نشر یک ویدیوی آنلاین پاسخ داد که مهاجرت هنوز یک «مشکل» است و  «سیم ها در جایی که هستند پابرجا می‌مانند تا امنیت مردم هنگری را تامین کنند.»

گزارش هایی راجع به گرسنگی دادن به مهاجران 
در این میان، گونزالس مورالس از نبود دسترسی به نظارت بی طرفانه بر مناطق بحث برانگیز ترانزیت انتقاد کرد. او گفت که درب های یک منطقه مشخص که محل نگه‌داری پناهجویان ردشده است، حتی به روی کارمندان کمیساریای عالی سازمان ملل متحد بسته شده است و گزارش هایی راجع به گرسنه ماندن مهاجران در این منطقه نشر شده است. 
در جریان سال گذشته، محکمه حقوق بشر اروپا به خاطر این که در چندین مورد جلو دسترسی پناهجویان ردشده به مواد غذایی گرفته شده بود، مجبور به دخالت شد. 
 
 

در همین زمینه