عکس از آرشیف
عکس از آرشیف

یک مقام محلی آلمان تلاش دارد تا از اخراج یک پناهجوی همجنس‌گرای افغان جلوگیری کند. قرار است این پناهجو از آلمان به ناروی و از آنجا احتمالاً به افغانستان اخراج شود.

به گزارش خبرگزاری آلمان (دی پی ای) هانس یواخیم گروته وزیر داخله ایالت شلیسویگ هولشتاین، می‌خواهد در مورد قضیه پناهندگی یک پناهجوی همجنس‌گرای افغان، با هورست زیهوفر وزیر داخله فدرال صحبت کند. یکی از سخنگویان وزارت داخله  این ایالت در شهر کیل روز سه شنبه گفته که قرار است آقای گروته با زیهوفر، پس از برگشت از تعطیلات، صحبت تیلفونی کند.   

این پناهجوی ۱۹ ساله افغان که در حال حاضر در آپارتمانی مربوط به یک کلیسا در شهر کیل زندگی می‌کند، باید براساس تصمیم اداره فدرال مهاجرت و پناهندگان به ناروی بازگردانده شود. این پناهجو که از او نامبرده نشده است، قبلاً در ناروی تقاضای پناهندگی کرده بود، اما درخواست‌اش رد گردید. 

بنابر گزارش خبرگزاری آلمان، در صورت بازگرداندن این فرد به ناروی، او به افغانستان اخراج خواهد شد و در آنجا وی را خطر مرگ تهدید خواهد کرد.   

هانس یواخیم گروته، وزیر داخله ایالت شلیسویگ هولشتاین

این پناهجو شامل روند دوبلین می‌شود. ایالت‌های آلمان در رابطه به این گونه قضایا حق تصمیم‌گیری را نداشته و فیصله در این موارد از صلاحیت‌های اداره فدرال مهاجرت و پناهندگان است. 

گزارش‌ها میرسانند که این پناهجوی افغان در سال ۲۰۱۵ زمانی که ۱۴ سال سن داشت ابتدا به ایالت بایرن آلمان آمده و در آنجا ثبت شد. سپس او به بستگانش در ناروی پیوست. اما پس از آنکه درخواست پناهندگی او در ناروی رد شد، دوباره به آلمان آمد. اداره مهاجرت آلمان در خواست پناهندگی او را نپذیرفته و اکنون در معرض خطر بازگرداندن به ناروی قرار دارد. 

وزارت داخله ایالت شلیسویگ هولشتاین پیش از این با ارسال نامه‌ای از اداره مهاجرت خواسته بود که این قضیه را بازبینی کند، اما این کار انجام نشد. هرچند وزیر داخله این ایالت امیدواربود که اداره مهاجرت در فیصله‌اش تجدید نظر کند.


 

در همین زمینه