شماری از پناهجویان در ترکیه. عکس آرشیف.
شماری از پناهجویان در ترکیه. عکس آرشیف.

در دو هفته اخیر بیش از ۶۰۰۰ مهاجر بدون اسناد در شهر استانبول ترکیه بازداشت شده اند. مقامات گفته اند که دست کم ۲۶۰۰ افغان نیز در جمع این مهاجران می باشند.

براساس اظهارات سلیمان سویلو وزیر امور داخله ترکیه روز چهارشنبه به شبکه «ان دی وی» این کشور گفت که در تلاشی هایی که از تاریخ ۱۲ ماه روان میلادی آغاز شده اند تا اکنون مجموعاً ۶۱۲۲ مهاجر به شمول ۲۶۰۰ مهاجر افغان در استانبول بازداشت شده اند.

وزیر داخله ترکیه تاًکید کرده است که آن پناهجویان سوریایی که در استانبول ثبت نام نمی باشند، به اردوگاه های پناهجویان سوریه به شهر هاتای در جنوب ترکیه منتقل می شوند.

به گفته او شماری از پناهجویان به خواست خود شان به سوریه برگشته اند. وزیر داخله ترکیه روز گذشته نیز گفته بود که از آغاز سال روان میلادی تا اکنون حدود ۴۰ هزار پناهجو از این کشور اخراج شده اند و قرار است تا پایان سال روان میلادی ۴۰ هزار تن دیگر نیز باز گشت داده شوند.

۲۶۰۰ مهاجر افغان در استانبول بازداشت شده اند. عکس از آرشیف.

شهردار استانبول نیز به روز دوشنبه اعلام کرد که پناهجویان سوریایی که اسناد قانونی ندارند، باید تا تاریخ ۲۰ ماه آگست این شهر را ترک نمایند. به گفته شهر دار استانبول، ۵۴۷ هزار سوریایی در این شهر ثبت نام می باشند.

گفتنی است که پس از آغاز جنگ داخلی سوریه در سال ۲۰۱۱ حدود ۳،۶ میلیون سوریایی به ترکیه فرار کرده اند. در آن زمان رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه اعلام نمود که مهاجران و پناهجویان سوریایی را با آغوش باز می پذیرد.

منبع: دویچه وله 

 

در همین زمینه