کمبود جا در داخل جمنازیوم گراندسنت سبب شده دهها مهاجر در اطراف آن خیمه بزنند. عکس از مهدی شبیل/ مهاجر نیوز
کمبود جا در داخل جمنازیوم گراندسنت سبب شده دهها مهاجر در اطراف آن خیمه بزنند. عکس از مهدی شبیل/ مهاجر نیوز

مهاجر نیوز دریافته است که یک سالون ورزشی ( جمنازیوم) در " گراند سنت" در شمال فرانسه که حدود ٨٥٠ مهاجر در آن زندگی می‌کنند در ماه اگست تخلیه خواهد شد. شماری از سازمان‌های حمایت از مهاجران نگرانند که مبادا این اقدام باعث گردد مهاجران در نقاط دیگری از شهر کمپ‌های خودسرانه برپا کنند.

پدر یک خانواده مهاجر که در بخش جوانان سالون ورزشی گراند سنت زندگی ‌می‌کند با شنیدن خبر تخلیه سالون در ماه اگست اظهار نگرانی می‌کند و می پرسد باردیگر خانواده او دیگر مهاجران را به کجا خواهند فرستاد ؟

سالون ورزشی گراند سنت در ماه جنوری امسال از سوی شهرداری در اختیار مهاجران قرار گرفت و همین اکنون حدود ٨٥٠ مهاجر از جمله ١٣٠ مهاجر خردسال و بدون همراه و حدود ٥٠ خانواده در آن زندگی می‌کنند.

یک سخنگوی دفتر شهرداری گراند سنت در گفتگو با مهاجر نیوز این خبر را تائید کرد که این سالون « در نیمه دوم ماه اگست» توسط فرمانداری پولیس منطقه تخلیه خواهد شد. به گفته این سخنگو « سالون ورزشی گنجایش ٢٠٠ تا ٣٠٠ نفر را دارد در حالی که همین اکنون حدود ٩٠٠ نفر در آن زندگی می‌کنند. روزانه خیمه‌های جدیدی در گرداگرد سالون بر پا می‌شوند و این وضعیت پذیرفتنی نیست.»

سالون ورزشی گراند سنت زمستان سال گذشته  با حمایت دمیان کارم، شهردار پیشین و از حزب سبزهای گراند سنت باز شد و هدف آن سرپناه دادن به مهاجران در « فصل سرمای بزرگ زمستان پارسال و امسال» بود.

بیشتر مهاجران سالون ورزشی کردها هستند که می‌خواهند به انگلستان بروند؛ جایی که به زعم آن‌ها، مهاجران می‌توانند آزادانه کار و در شرایط بهتری زندگی کنند.


سخنگوی دفتر شهرداری گراندسنت به مهاجر نیوز گفت: « ما خبر تخلیه جمنازیوم را در جلسه روز هفدهم جولای اعلام کردیم که در آن سازمان‌های امدادی و مقام‌های فرمانداری حاضر بودند. در جلسه همگی روی ضرورت یافتن سرپناه برای همه مهاجران توافق داشتند.» سخنگو، این جلسه را نشانه‌ای از سرگیری روابط میان ادارات مسئول توصیف کرد که به گفته او در دوره شهردار پیشین قطع شده بود.  

فرمانداری منطقه شمال به نمایندگی از دولت تعهد کرده است که تلاش‌ها برای یافتن سرپناه برای همه مهاجران را آغاز کرده است. همزمان شهرداری گراندسنت نیز اظهار آمادگی کرده است تا ٥٠ سرپناه فوری را به عهده بگیرد.

با این حال، سازمان‌های حمایت از مهاجران آمادگی‌های اعلام شده را « مبهم» ارزیابی کرده‌اند و می‌گویند هیچگونه تاریخ و سرپناه معینی در این چارچوب اعلام نشده است.

گذشته از آن، کتی، یک عضو رضاکار انجمن "همبستگی مرزها"  می‌گوید که مهاجران گراندسنت « می‌خواهند به انگلستان بروند. بی‌فایده است که آن‌ها به مراکز پذیرش و پناهندگی در سرتاسر فرانسه تقسیم شوند.»

کلوه لوریو، هماهنگ کننده دفتر محلی "داکتران دنیا" در گراندسنت، نگرانی‌های مشابهی دارد و از کمبود اطلاعات مقدماتی در جهت آماده کردن مهاجران و سازمان‌های خیریه برای تخلیه جمنازیوم نگران است. او همچنین از عدم شرکت مقام‌های دیپارتمان در جلسه مشترک انتقاد می‌کند و می‌گوید این موضوع در سرنوشت مهاجران خردسال تاثیر ناگواری خواهد داشت.

حدود ٥٠ خانواده و ١٣٠ مهاجر خردسال و بدون همراه در خیمه‌های سالن ورزشی گراندسنت زندگی‌ می‌کنند. عکس از مهدی شبیل/مهاجر نیوز


 

در همین زمینه