مارسیال بییار، شهردار جدید گراندسنت، ٣ جولای ٢٠١٩.  عکس از صفحه فیسبوک گراند سنت
مارسیال بییار، شهردار جدید گراندسنت، ٣ جولای ٢٠١٩. عکس از صفحه فیسبوک گراند سنت

شهر گراندسنت، در نزدیکی کاله در شمال فرانسه، یکی از گذرگاه‌های عمده مهاجران به سوی انگلستان است. مارسیال بییار، عضو حزب سوسیالیست فرانسه که به تازگی شهردار گراندسنت انتخاب شده در نظر دارد سیاست مهاجرتی شهردار پیشین را ادامه دهد اما از تخلیه سالون ورزشی این شهر ازمهاجران، حمایت می‌کند. مهاجران و سازمان‌های امدادی نگرانند که مبادا اقدامات شهردار جدید، تاثیرات بدی بر وضعیت مهاجران داشته باشد. مهاجر نیوز با مارسال بییار گفت‌و‌گو کرده است.

مهاجر نیوز: شما سیاست‌ مهاجرتی خود در گراندسنت را چگونه تعریف می‌کنید ؟

مارسیال بییار: اولین تعهد من این است که سیاستی را که در سال ٢٠١۴ دامیان کارم (شهردار پیشین) و من را به پیروزی رساند ادامه بدهم. ما در گراندسنت یک سنت پذیرایی از دیگران را داریم و ساکنان این شهر از جاهای مختلفی از جمله پولند به اینجا آمده‌اند. امروز هم مردمانی از خاورمیانه به شهر ما آمده‌اند.

هدف ما این است که کار بهتری برای پذیرفتن دیگران انجام دهیم و همزمان آنانی را که به مهاجرت رو میآورند، آگاه بسازیم. بسیاری از مهاجران از شرایط زندگی‌ای که در اینجا یا در انگلستان منتظر آنان است، آگاهی ندارند.

من از اولین روزهای شهردار شدنم موفق شدم باردیگر با مقام‌های دولت، سازمان‌های امدادی و گروه شهری دنکرک (که زمین مربوط به سالون ورزشی ملکیت آن است) وارد گفت‌و‌گو شوم. نزدیک به ٩٠٠ مهاجر در این محل زندگی می‌کنند و سازمان‌ها و ادارت مسئول حاضر نبودند برای تصمیم‌گیری مشترک دور یک میز بنشینند. برقراری این گفت‌و‌گو خود یک موفقیت به شمار می‌رود.


حال تمامی ادارات مربوط احساس می‌کنند که شرایط و وضعیت پذیرایی از مهاجران قناعت بخش نیست. ما باید برای ٩٠٠ مهاجر سالون ورزشی و دهها مهاجر دیگر در جنگل پویتوک یک راه حل جستجو کنیم.

بیشتر بخوانید: سالون ورزشی" گراندسنت" که حدود ٨٥٠ مهاجر را جا داده، به زودی تخلیه خواهد شد

مهاجر نیوز: شما می‌گوئید سیاست‌های شهردار سابق را ادامه خواهید داد اما در همین حال درخواست تخلیه جمنازیومی را داده‌اید که شهردار سابق برای مهاجران باز کرده بود. آیا تخلیه جمنازیوم از مهاجران یک راه حل است‌؟

مارسیال بییار: بلی. تخلیه کمپ‌ها اقدام تازه‌ای نیست. در گذشته ما پنج یا شش بار به کمک فرمانداری پولیس، همه مهاجران را در سرپناه‌ها جابجا کردیم. ما باید جمنازیوم را تخلیه کنیم و مسئولیت هر فرد مهاجر یا خانواده‌ها را به عهده بگیریم.

من شاهد به ستوه آمدن واقعی کارمندان شهرداری هستم که امنیت جمنازیوم را به عهده دارند و علیرغم تمایل واقعی قلبی، برای کمک به افراد آسیب دیده، آموزش ندیده‌اند. همزمان سازمان‌های امدادی و مهاجرانی که باید در شرایط دشوار اجتماعی و بهداشتی زندگی کنند نیز وضعیت را غیرقابل تحمل می‌دانند. ما همیشه برای نجات مردم از وضعیت‌های ناگوار کوشیده‌ایم و من می‌خواهم این تلاش‌ها را ادامه بدهم.

در شرایط کنونی ما نه‌می توانیم دکان‌های غیرقانونی را که در اطراف سالون ورزشی ساخته شده‌اند، نادیده بگیریم. این غیرقابل تحمل است، آن هم در حالی که می‌دانیم تعدادی از مهاجران در این دکان‌‌ها برای قاچاقبران کار می‌کنند.

بلی، ما می‌خواهیم از دیگران پذیرایی کنیم تا کسانی در شهر ما در سرگردانی زندگی نکنند اما این را هم می‌دانیم که مراکز تجمع مهاجران می‌توانند به مراکز تجارت قاچاقبران مبدل شوند. ما نه‌می‌توانیم بپذیریم که این مراکز تجمع به مناطقی بدل شوند که قانون را زیر پا می‌کنند. به همین دلیل است که من فکر می کنم یافتن سرپناه برای همه بهترین راه حل است.

باید بگویم که به عنوان شهردار، من در برابر همشهریان خود نیز مسئولیت‌هایی دارم. وقتی جمنازیوم از مهاجران لبریز شده باشد من نه‌می‌توانم مشکلات بهداشتی و سروصدای کر کننده برای همسایگان محل را نایده بگیرم.

مهاجر نیوز : آیا نگران نیستید که با تخلیه جمنازیوم، مهاجران، مانند شهر کاله، دست به ایجاد کمپ‌های کوچک در نقاط مختلف شهر بزنند که باید پولیس هر روز آن را تخلیه کند؟

مارسیال بییار: دولت به من قول داده است که از ایجاد کمپ‌های جدید جلوگیری خواهد کرد. معاون فرماندار به من اطمینان داده است که مهاجران در سرپناه‌هایی در منطقه " او دوفرانس" جابجا خواهند شد تا از پراگنده شدن شان در سرتاسر فرانسه و تلاش شان برای بازگشت به اینجا جلوگیری گردد.

در صورتی که  مهاجران کمپ‌های جدید بسازند ما در همکاری با دولت نیاز خواهیم داشت مسئولیت مهاجران را به عهده بگیریم و یک مرکز جدید و موقتی را برای پذیرایی از آن‌ها باز کنیم.

من به تعهدات دولت برای انتقال مهاجران به سرپناه‌ها اعتماد دارم. این اعتماد در مورد مقام‌های دیپارتمان که مسئولیت مهاجران زیرسن را به عهده دارند نیز صدق می‌کند. با این حال من ساده لوح نیستم و بر روند اقدامات نظارت خواهم کرد و قضاوت ما روی نتایج استوار خواهد بود.


 

در همین زمینه