کشتی آلمانی آیلان کردی با انتقال چهل پناهجو روز یکشنبه در مالتا لنگرانداخت. عکس از فابیان هینز/ سی ای
کشتی آلمانی آیلان کردی با انتقال چهل پناهجو روز یکشنبه در مالتا لنگرانداخت. عکس از فابیان هینز/ سی ای

کشتی آلمانی ایلان کردی با چهل پناهجو در مالتا لنگر انداخت. این کشتی متعلق به سازمان "چشم دریا" یا " Sea-Eye" روز یکشنبه گذشته مهاجران را از آب های مدیترانه در نزدیکی لیبیا هنگامی که با یک قایق در راه بودند، نجات داد. ایلان کردی در ابتدا به سمت جزیره لامپدوسا ایتالیا حرکت کرد اما اجازه ورود در سواحل این جزیره را به دست نیاورد.

یک قایق نیروی دریایی مالتا مهاجران را از عرشه کشتی المانی "ایلان کردی" شام یکشنبه ۴ اگست به ساحل انتقال داد و مقامات مالتا خواستار آن شدند که پناهجویان بدون تأخیر به سایر کشورهای اروپایی تقسیم شوند. گفته شده است که در عقب صحنه مذاکره با کمیسیون اتحادیه اروپا و آلمان در این مورد صورت گرفته است.

مقامات مالتا هنوز جزئیات انتقال مهاجران را به کشور های اروپایی مشخص نکرده اما تاکید ورزیده‌اند که این مهاجران در مالتا درخواست پناهنده گی نخواهند داد. به گفته این مقامات، کشتی ایلان کردی نه در مالتا بلکه در آب های میان مرزی اروپا لنگر انداخته است و مسئولیت مهاجران مربوط همه کشور های اتحادیه می شود.

پرتگال پنج تن از مهاجران را پذیرفته و گفته است که فرانسه، المان ولوگزامبورگ نیز برای پذیرفتن بخشی از پناهجویان اظهار آمادگی کرده‌اند.

 از سوی دیگر یک کشتی اسپانیایی نجات پناهجویان که ۱۲۱ پناهجو را آز آب های لیبیا به سمت جزیره لامپدوسا انتقال داد بود هنوز هم در انتظار پذیرایی کشور های میزبان است.

در میان پناهجویان این کشتی تنها سه تن از زنان به دلایل صحی به ایتالیا انتقال داده شدند و احتمالا دوسیه پناهجویی انها مورد بازرسی قرار خواهد گرفت. 

حکومت عوامگرای ایتالیا از مدت ها به اینسو مرزهایش را به سوی سازمان های حمایت از مهاجران بسته و اجازه نمی دهد که کشتی های این سازمان ها در بندر های این کشور لنگر بیاندازند.  

 

در همین زمینه