به گزارش  سازمان جهانی مهاجرت در نیمه اول سال  ۲۰۱۹ نزدیک به ۱۰۵۰۰ مهاجر از طریق دریا وارد اسپانیا شدند. عکس از: رویترز
به گزارش سازمان جهانی مهاجرت در نیمه اول سال ۲۰۱۹ نزدیک به ۱۰۵۰۰ مهاجر از طریق دریا وارد اسپانیا شدند. عکس از: رویترز

یک کشتی مراکشی شب یکشنبه ۴ اگست ۴۲۴ مهاجر از جمله ۵۳ زن و۱۶ زیر سن را از دریای مدیترانه نجات داد. این مهاجران که سوار بر یک قایق می‌خواستند به اسپانیا بروند، توسط محافظان ساحلی نجات یافته و به مراکش بازگردانده شدند.

۴۲۴ مهاجر در شب یکشنبه ۴ تا دوشنبه ۵ اگست توسط یک کشتی مراکشی  از آب های مراکش نزدیک به مرز اسپانیا  نجات داده شدند. مقامات مراکش از حضور ۵۳ زن و ١۶ زیر سن در جمع آنها یاد کرده اند. این مهاجران که بیشتر آنها اهل صحرای جنوبی بودند، با قایق ها قصد رفتن به اسپانیا را داشتند.

 به گفته یک منبع نظامی مراکش، برخی از مهاجران در وضعیت صحی بدی قرار داشتتند و در همان ابتدا از کمک های اولیه صحی توسط نیروی دریایی برخوردار شدند. پس از عملیات نجات، مهاجران به بندر های مختلف در شمال مراکش فرستاده شدند.

طبق آمار سازمان بین المللی مهاجرت، ورود مهاجران به اسپانیا از طریق دریای مدیترانه نسبت به سال گذشته ٣٠ درصد کاهش یافته است. این سازمان در نیمه اول سال ۲۰۱۹ رقم ورود مهاجران به اسپانیا از راه دریای مدیترانه را ۱۰۴۷۵ نفر ذکر می‌کند در حالی که در سال ۲۰۱۸ این رقم ۱۵۰۷۵ نفر بوده است.

نخست وزیر اسپانیا پدرو سانشز در پایان ماه جولای رضایت خود را از سیاست مراکش در برابر مهاجران ابراز کرد و این کشور را به خاطر "نقش رهبر در پدیده مهاجرت" تحسین نمود. در همین حال وی از تلاش های مقامات مراکش و اسپانیا برای کمک و دستیابی مهاجران در مدیترانه استقبال کرد.

سال گذشته براساس آمارهای رسمی، مقامات مراکش از ۸۹۰۰۰ مهاجرت غیرقانونی از جمله ۲۹۰۰۰مهاجرت از راه دریا جلوگیری کردند که اکثر آنها هدف رسیدن به اسپانیا را داشتند.

برای مهار جریان های مهاجرتی پنهان و کمک به از بین بردن شبکه های قاچاق، اتحادیه اروپا سال گذشته ۱۴۰میلیون یورو را به مراکش اختصاص داد.

این سیاست مشترک برای جلوگیری از مهاجرت، مورد پذیرش سازمان های حمایت از مهاجران نیست. این نهاد ها آوارگی اجباری مهاجران به سمت جنوب مراکش را محکوم می‌کنند و نگران شرایط زندگی پناهجویانی هستند که در اردوگاه ها به سر می برند. 

در همین زمینه