از سال ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۸ رقم دانش آموزان خارجی در مکاتب ابتدایی آلمان از ۶.۶ درصد به ۱۱.۶ درصد افزایش یافته است.
از سال ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۸ رقم دانش آموزان خارجی در مکاتب ابتدایی آلمان از ۶.۶ درصد به ۱۱.۶ درصد افزایش یافته است.

یک سیاستمدار محافظه کار آلمانی گفته است کودکانی که زبان آلمانی یاد ندارند، نباید شامل مکتب ابتداییه شوند. این اظهارات او با انتقادات شدید در آلمان روبرو شده است.

در جریان ماه جاری رخصتی های تابستانی مکاتب در ایالت های آلمان به پایان می‌رسد. قرار است بیش از ۷۰۰ هزار کودک امسال شامل صنف اول مکتب گردند.

در واقع، کودکان با رسیدن به سن شش سالگی در آلمان مکلف می‌شوند که شامل مکتب شوند. این کودکان باید خواندن، نوشتن و محاسبه را در مکتب ابتداییه بیاموزند.

در مکاتب دولتی در آلمان به زبان آلمانی تدریس می‌شود. این مساله برای کودکانی که به کودکستان‌های آلمانی‌زبان نرفته اند یا در خانواده شان آلمانی صحبت نمی‌شود، یک چالش است. این مساله برای معلمان نیز یک مشکل است، خصوصاَ وقتی که تعداد زیادی از کودکان به زبان آلمانی تسلط نداشته باشند.

 از سال ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۸ رقم دانش آموزان خارجی در مکاتب ابتدایی آلمان از ۶.۶ درصد به ۱۱.۶ درصد افزایش یافته است.

به تازگی کارستن لینه مان، عضو حزب دموکرات مسیحی آلمان پیشنهاد کرده است، کودکانی که زبان آلمانی نمی‌دانند، نباید شامل مکاتب عادی شوند. لینه مان در گفتگو با روزنامه "راینیشه پست" گفته است: «کودکی که به ندرت به زبان آلمانی صحبت می‌کند و آن را می‌فهمد، نباید به مکتب ابتداییه فرستاده شود.»

کودکان پناهجو در مکاتب آلمان

اظهارات این سیاستمدار آلمانی نه تنها با انتقاد شدید جناح های سیاسی دیگر آلمانی مواجه شده، بلکه شماری از هم حزبی هایش نیز با گفته های او مخالفت کرده اند.

کارین پرین، وزیر آموزش و پرورش ایالت شلسویگ هولشتاین این اظهارات را "شرارت پوپولیستی" خوانده و آن را یک "راه کاملاً اشتباه" دانسته است.

از سوی هم، انیته ویدمن ماوتس، مسئول امور ادغام حکومت فدرال آلمان هم این گفته ها را غیرقابل پذیرش دانسته است. ویدمن ماوتس گفت: «مکلفیت به آموزش را هیچ چیزی نمی تواند متزلزل ‌کند. اما چیزی که ما نیاز داریم، حمایت از آموزش هدفمند زبان در دوره هایی ابتدایی است.»

از منظر این مقام حکومت فدرال آلمان، "ما به آزمون های اجباری زبان و برنامه های حمایتی نیاز داریم که در اسرع وقت شروع شود."

ویدمن ماوتس همچنان اشاره کرد که معلمان در جریان روز می‌توانند به وسیله تشکیل گروه های مختلط مددکاران اجتماعی، مربیان و روانشناسان، حمایت بیشتر به دست آورند. او تاکید کرد: «ما باید والدین را به گونه شدید [در سهم گیری] مکلف نماییم. به این ترتیب، آموزش برای ادغام و فرصت های آینده همه کودکان موثر می باشد.»

دویچه وله

 

در همین زمینه