ماتئو سالوینی، وزیر داخله ایتالیا بعد از تصویب فرمان امنیتی علیه کشتی‌های نجات پناهجویان در سنای ایتالیا. عکس از رمو کاسیلی/ رویترز
ماتئو سالوینی، وزیر داخله ایتالیا بعد از تصویب فرمان امنیتی علیه کشتی‌های نجات پناهجویان در سنای ایتالیا. عکس از رمو کاسیلی/ رویترز

مجلس سنای ایتالیا فرمان امنیت ماتئو سالوینی، وزیر داخله راست افراطی این کشور را تائید کرد. این قانون که اقدامات شدیدی را علیه کشتی‌های نجات مهاجران اعمال می‌کند از سوی سازمان‌های حمایت از مهاجران و سیاستمداران ایتالیا مورد انتقاد شدید قرار گرفته است.

فرمان امنیت سالوینی که روز دوشنبه ٥ اگست در سنای ایتالیا تصویب شد پیش بینی می‌کند که کاپیتان‌های کشتی‌های نجات که همراه با مهاجران و به زور وارد آب‌های ایتالیا شوند، تا حدود یک میلیون یورو جریمه خواهند شد. فرمان یاد شده همچنین اختیارات بیشتری به سالوینی می‌دهد تا این کشتی‌ها را توقیف کند.

روز دوشنبه ١٦٠ نماینده مجلس سنا به متن فرمان امنیتی رأی مثبت دادند در حالی که ٥٧ سناتور با آن مخالفت و ٢١ سناتور احزاب مخالف و راست افراطی از رأی دادن به آن امتناع کردند. این قانون در گذشته از سوی مجلس نمایندگان ایتالیا تصویب شده بود اما بر ای اجرایی شدن، باید سرجیو ماتارلا، رئیس جمهور ایتالیا آن را امضا کند.

ماتئو سالوینی در صفحه فیسبوک خود از این موضوع اظهار خرسندی کرد که « اقدام جدید اختیارات بیشتری به نیرهای امنیتی خواهد داد، کنترول در مرزها را تشدید و تعداد نفرات برای دستگیری اعضای مافیا را بیشتر خواهد کرد.»

برخی از سیاستمداران ایتالیا از جمله نمایندگان جنبش "٥ ستاره " که در حکومت ائتلافی با حزب "لالیگا" همکاری دارد، با فرمان امنیت مخالفت کرده‌اند. جیورجیو دوفالکو، ار افسران پیشین محافظت دریایی و عضو جنبش "٥ ستاره " در این باره گفته بود که این اقدام « باعث مرگ آدم‌ها در دریا خواهد شد.»

از سوی دیگر سازمان‌های بین المللی نیز شدیداً با این قانون مخالفت کرده‌اند. سازمان عفو بین الملل گفت که فرمان سالوینی امنیت افراد را بهبود نخواهد بخشید و همزمان کمیساریای عالی سازمان ملل برای پناهندگان آن را نگران کننده خواند. این نهاد سازمان ملل در یک پیام تویتری نوشت که « تعهد و انسان دوستی» سازمان‌های حمایت از مهاجران نباید « جرم تلقی گردد.»

فرمان امنیت سالوینی از سوی سنای ایتالیا در حالی تصویب شد که تنش‌ها میان وزیر داخله ایتالیا و کشتی‌های نجات مهاجران از زمان دستگیری کارولا رکیت، کاپیتان کشتی سی واچ افزایش یافته است. کارولا رکیت برای پیاده کردن مهاجرانی که چندین روز در عرصه کشتی سی واچ در مدیترانه سرگردان بودند، به زور وارد آب‌های ایتالیا شده بود. او بعدتر با حکم یک قاضی زن ایتالیا از دادگاه آزاد شد؛ با این استدلال که « قانون سالوینی بر عملیات نجات دریایی قابل تطبیق نیست.»
 

در همین زمینه